שווקי חו"ל

הערכות: תחרות גנרית בקופקסון תגרע מיליארד דולר מהכנסות טבע

האישור שקיבלה אתמול מיילן מה-FDA לשווק גרסה גנרית לקופקסון מהווה מכה לא קטנה עבור טבע שרק לפני שבועיים חדלה לזמן מה להיות החברה הגדולה ביותר בבורסה הישראלית. מה צפוי ביום שאחרי?

דרור רייך 11:1204.10.17

הטקטיקה ששנים הייתה מזוהה עם טבע, בדמות תחליף גנרי זול לתרופה יקר, פועל היום לרעתה. תרופת המקור הרווחית והמזוהה כל כך עם החברה – הקופקסון, קיבל אתמול אישור ממנהל המזון והתרופות האמריקאי (ה-FDA) לתחרות גנרית הן עבור הקופקסון 20 מ"ג והן עבור הקופקסון הפופולרי יותר - ה-40 מ"ג.

 

צמד החברות שהיו במרוץ לקבל האישור המיוחל היו מומנטה ומיילן, כאשר השנייה זכתה במרוץ. ייתכן שהזכייה תכנה לה בונוס נוסף בדמות 180 ימים ללא תחרות גנרית.

 

היום זה רק סמבולי שלפני שבועיים טבע חדלה להיות החברה הגדולה בבורסה הישראלית ואיבדה את הבכורה לענקית הפארמה מיילן. מאז טבע חזרה לצמרת, אבל כנראה שלא לאורך זמן.

 

מיילן דיווח לבורסה בניו יורק על קבלת האישור רק בתום המסחר, ובשעות שלאחריו מנייתה התחזקה ב-5%, בעוד שמניית טבע נפלה ב-5.4%. מנייה נוספת שזינקה ב-20% במסחר המאוחר היא של נטקו (NATCO) פארמה ההודית שחתמה עם מיילן על זכיות הפצה ראשונית לגרסה הגנרית.

 

עד כמה חשוב הקופקסון לטבע? בשנת 2016 הוא היה אחראי על כחמישית מההכנסות שעמדו על כ-22 מיליארד דולר ועל 40% מהרווחים שעמדו על 5.2 מיליארד דולר.

 

לכן, טבע עדין מתמודדת מול מספר אתגרים ובראשם החוב הכבד שרובץ על החברה בהיקף של כ-35 מיליארד דולר בגין רכישת אקטביס האישור של מיילן לא מבשר טובות.

 

 

קופקסון 40 מ"ג של טבע קופקסון 40 מ"ג של טבע צילום: שאטרסטוק

 

"השקעה של עשרות מיליונים"

 

"מיילן השקיעה עשרות מיליונים במשך שנים רבות כדי להביא את התרופה החשובה הזאת לשוק" אמרת מנכ"לית החברה הת'ר ברש עם קבלת האישור המיוחל. "מיילן גם תציע שירותי תמיכה מקיפה כדי לסייע לקהילת החולים".

 

במשפט השני אולי טמון הנחמה של טבע, שהקופקסון היא לא רק תרופה שמזריקים, היא גם דורשת גם הקמת מרכזי טיפול, שתומכים ומסייעים לחולים, והחולים בטרשת נפוצה, בדר"כ לא ממהרים להחליף את הטיפול שעובד כל כך מהר.

 

אבל סביר להניח שעלותו היקרה של הטיפול בקופקסון של טבע, עומד על 80 עד 90 אלף דולר בשנה, לאחר עלייה של 1,000% במחיר הטיפול מאז ההשקה ב-1996, היא שתכריע את הכף לטובת הגרסה הגנרית.

 

כעת נותר למנכ"ל החדש, קאר שולץ, לבוא ולהעריך את הנזקים. על פי המצגת של טבע תחרות גנרית בקופקסון לפני 2018 תגרע כמיליארד עד 1.2 מיליארד דולר מההכנסות. במצבה הנוכחי זה מכה אנושה.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x