שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

המוסדיים ממשיכים במו"מ עם המשקיע הקנדי של בירן

בעלי החוב של קבוצת אלון קיבלו אתמול את כלל מניות החברה, ומתכוונים לרדוף אחרי 123 מיליון השקלים שהבטיח קורבין בלום לשרגא בירן. נציגו של בירן: "התנפלות חסרת תום לב של המחזיקים"

גולן חזני 07:4403.10.17

שרגא בירן לא מתכוון להילחם על מניות קבוצת אלון שאיבד, ונוטה לוותר על החברה. מחזיקי האג"ח, שלהם חייבת אלון 1.6 מיליארד שקל, קיבלו את מניות החברה אתמול מידי הנאמן עו"ד רובי בכר – ונהפכו לבעלי החברה. זהו המקרה הראשון בישראל שבו מעבירים מחזיקי אג"ח לידיהם את הבעלות על חברה בחדלות פירעון.

 

 

המשקיע הקנדי קורבין בלום, שהיה אמור להציל את בירן מאובדן השליטה ברגע האחרון, הודיע בתחילת השבוע למחזיקים כי יוכל להשלים את העסקה ולהעביר את הכסף שעליו סיכם עם בירן והמנכ"ל אבי גפן בתוך 10 ימים – לאחר שלא עמד בדדליין של 1 באוקטובר. ואולם המחזיקים הבינו שהעסקה לא ודאית ובכל מקרה החליטו לקדם אותה בעצמם.

 

קורבין היה אמור להעביר 35 מיליון דולר (כ־123 מיליון שקל) לחברה תמורת 60% ממניותיה. בירן ביקש ממחזיקי האג"ח ארכה של כמה ימים להשלמת את העסקה אבל אלה סירבו בתוקף. גם הצעה של בכר לקיים היום יום דיונים ארוך בנסיון להגיע לפתרון נדחתה על הסף על ידי הנציגות בראשות כלל ופסגות.

 

בירן סירב להגיב, אבל פרקליטו עו"ד עופר צור ממשרד גורניצקי אמר אתמול ל"כלכליסט" כי "מצער ומדאיג היה לראות את מחזיקי האג"ח מתנפלים בחוסר תום לב על הזדמנות שנקרתה להם לקחת מבעלי החברה מפעל חיים שנבנה על ידם בעמל רב, שעה שלא יכולה להיות מחלוקת כי החברה יכולה להחזיר להם את מלוא החוב – וכבר החזירה חלק עצום ממנו".

 

לדבריו, "טרפוד אפשרות הבעלים ליהנות מהעסקה עם המשקיע שגייסה החברה רק כדי שהעסקה תעשיר את כיסם של מחזיקי האג"ח על חשבון הבעלים היא חציית קו אדום, וכך גם הסירוב לנהוג לפי הוראות ההסדר ולהתייצב לגישור. מצופה היה מגופים מוסדיים להתנהגות אחרת. לו הדבר תלוי בי, בהחלט קיימת אפשרות שלא נאמרה המילה האחרונה". עו"ד חגי אולמן, שמלווה את מחזיקי האג"ח, אמר כי "זהו אירוע מכונן והיסטורי בדיני חדלות פירעון".

 

שרגא בירן שרגא בירן צילום: אוראל כהן

 

מחזיקי האג"ח שקיבלו את המניות פועלים להחלפתו של היו"ר שוקי אורן. בשלב הזה הכוונה היא להשאיר את המנכ"ל גפן לפחות עד למיצוי המשא ומתן עם המשקיע הקנדי.

 

מקבוצת אלון, המיוצגת על ידי עו"ד רונה ברגמן נוה, נמסר: "המניות יועברו למחזיקי האג"ח והשליטה בחברה תעבור בצורה סדורה ומקצועית. החברה תמשיך לפעול למימוש והשלמת הצעת ההשקעה של בלום בחברה בהיקף של 35 מיליון דולר, שתאפשר את פיתוח עסקי החברה בתחום האנרגיה".

 

לפי הקבוצה, "הנהלת אלון ובעלי המניות עשו את מירב המאמצים לגייס הון לחברה על פי תנאי ההסדר, אך הדבר לא הסתייע. אלון עוברת למחזיקים כשהיא במצב פיננסי יציב, בלי שנעשתה 'תספורת' למחזיקים ועם אפשרות לאפסייד משמעותי כתוצאה מהשבחת הנכסים האיכותיים של החברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x