$
שוק ההון

לונדבק: כבר לא חיה על כדורים נגד דיכאון

עם כניסתו של קור שולץ לתפקיד המנכ"ל, שינתה לונדבק את שוקי היעד, מהתמקדות באירופה, להקטנת המכירות ביבשת ועלייה במכירות בארה"ב. במקביל הורידה את ההסתמכות על הציפרלקס והלקספרו

אלי שמעוני 07:3112.09.17

מניית לונדבק צנחה אתמול (ב') בבורסה של קופנהגן ב־13%. לא במקרה המשקיעים התאכזבו מעזיבתו של קור שולץ, מנכ"ל החברה ממרץ 2015, לטובת טבע. שולץ הגיע ללונדבק לאחר תקופה מאתגרת. בתקופת כהונתו של שולץ זינקה מניית לונדבק פי שלושה, מרמה של 130 כתר דני, לרמה של כ־400 כתר דני, טרם הירידות אתמול.

 

 

 

בשנים לפני הגעתו לחברה רשמה המניה ירידות שערים לאחר שהמשקיעים חששו כי החברה תתקשה להתחרות עם איומים על מוצרי הדגל שלה דאז - ציפרלקס ולקספרו - תרופות נוגדות דיכאון. האיומים על השקת גרסאות גנריות לתרופות אלו החלו כבר ב־2009, אך התרופות המשיכו למכור היטב. שיאן של תרופות אלו היה ב־2011. אז הגיעו מכירות הציפרלקס לרמה של 6 מיליארד קרונות דניות (כמיליארד דולר בשערי ההמרה דאז) ובנוסף מכירות לקספרו הגיעו ל־2.44 מיליארד קרונות דניות (כ־430 מיליון דולר). ב־2011 נכנסו גרסאות גנריות לציפרלקס ולקספרו וגרמו לצניחה חדה ברווח. משבר שעברה לונדבק עם התרופות נוגדות הדיכאון גרם לדיכאון לא פשוט למניה. תרופות אלו היו אחראיות לכ־75% מהכנסותיה של לונדבק.

 

מנכ"ל טבע החדש קאר שולץ במשרדי חברת לונדבק מנכ"ל טבע החדש קאר שולץ במשרדי חברת לונדבק

 

עם כניסתו של שולץ שינתה לונדבק את שוקי היעד, מהתמקדות באירופה, להקטנת המכירות באירופה ועלייה במכירות בארה"ב. במקביל חיפשה החברה מנועי צמיחה אחרים, והורידה את ההסתמכות על הציפרלקס והלקספרו. נכון למחצית הראשונה של 2017 התרופה בעלת ההכנסות המשמעותיות ביותר ללונדבק היתה Onfi, תרופה לטיפול בתסמונת לנוקס־גסטו (סוג של אפילפסיה). אחריה ברשימת רבות המכר של לונדבק נמצאת התרופה הפסיכיאטרית ציפרלקס ולקספרו (ביחד) עם מכירות של 1.28 מיליארד קרונות דניות.

 

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

משבר זה דומה למשבר שחוותה טבע בשנים האחרונות בנוגע לאיום על הקופקסון - תרופת הדגל לטיפול בטרשת נפוצה המניבה כמחצית מרווחיה של טבע. אולם בניגוד לטבע, שהיא בעיקר חברת גנרית, לונדבק היא חברה אינובטיבית. כלומר רוב הכנסותיה הן תרופות מקור. אולם בניגוד לטבע שלה מבחר תרופות מקור מצומצם, ללונדבק היה ניסיון רב בנוגע לניהול פורטפוליו מוצרים של תרופות מקור.

 

לפי הביצועים של שולץ בלונדבק ייתכן שהמנכ"ל החדש ינקה את מאזני החברה משאריות מהעבר עם בואו. מה שעלול להצביע כי המחיקות בטבע לא הסתיימו. מאזני טבע עמוסים במוניטין ובנכסים בלתי מוחשיים, שאולי הגיע הזמן לבדוק מחדש. ההון העצמי של טבע עמד בסיום הרבעון הראשון של 2017 על 34 מיליארד דולר, והמוניטין במאזן עמד על 45 מיליארד דולר. סכום זה מבטא את הפער בין המחיר ששילמה טבע על חברות שרכשה לבין ערך הנכסים שלהן. אם שולץ יבקש לנקות את המאזנים ולהפחית נכסים שכבר מניבים לחברה פחות הכנסות מבעבר, ייתכן כי אנו צפויים לקראת שנה של מחיקות וניקוי המאזן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x