$
שוק ההון

גורמים בענף: נאוי נערכת להגדלת האשראים

החברה, ש־35% מתיק האשראי שלה מיועד לחברות תשתית ונדל"ן, מתכוננת על פי הערכות לימים שלאחר הפשרת שוק הדיור ועליית הריבית. אבל את זה שכחה לומר למשקיעים

רחלי בינדמן 07:3524.08.17

מניית חברת האשראי החוץ־בנקאי נאויאיבדה אתמול 16% מערכה וסיימה את יום המסחר בשווי של 574 מיליון שקל. זאת על רקע הדיווח של החברה שבשליטת האחים שאול ודורי נאוי (34.5%) בתחילת השבוע, ולפיה הם מבטלים את מדיניות חלוקת הדיבידנד של החברה מתחילת 2018. בארבע השנים האחרונות חילקה נאוי דיבידנדים של כ־30 מיליון שקל בשנה לבעלי המניות.

 

 

המשקיעים הגיבו באופן שלילי להודעה, כאילו מדובר באיתות מצד החברה כי היא זקוקה, לכאורה, לחזק את ההון העצמי שלה מסיבות כאלה ואחרות. אלא שמשיחות עם גורמים בענף עולה כי מדובר במהלך חיובי, שנועד לשמור את הרווחים העתידיים בתוך החברה, לצורך הקטנת עלויות המימון, שירות מהלך אסטרטגי אפשרי של רכישה ופתח לאפשרות הגדלת היקף האשראים ונפחי הפעילות.

 

כיום עומד הגבול העליון של האשראי שנאוי יכולה להעמיד על 2.5 מיליארד שקל, וזאת בגלל אמת מידה פיננסית שלה התחייבה החברה מול נושיה — בנקים ומחזיקי אג"ח — של 16% הון למאזן. ברגע שההון יגדל תוכל נאוי להגדיל את היקף האשראים עד היקף של 3 מיליארד שקל.

 

 צילום: shutterstock

 

בינתיים מושפעת גם נאוי לרעה מהקיפאון בענף הבנייה, דבר שהוביל בין היתר לירידה בהיקף תיק האשראי ברבעון האחרון. כ־35% מתיק האשראי של החברה מיועד לחברות תשתיות ונדל"ן - שוק שנמצא כיום בקיפאון על רקע מהלכי הממשלה לצינון שוק הדיור.

 

עם זאת, בסביבת נאוי סבורים שהריבית לא לעולם תישאר נמוכה, וכי ברגע שהיא תעלה ייפתחו המרווחים עבור ספקי האשראי, כך שנאוי מעוניינת להיות מוכנה למצב של הגדלת היצע האשראי. בכל הנוגע לעצירה בשוק הנדל"ן, הנחה היא שהביקושים ישתחררו בשלב מסוים ויחזירו את הביקושים לאשראי. כך או כך, חשוב לציין שלנאוי יתרות אשראי לא מנוצלות של 700 מיליון שקל מהמערכת הבנקאית.

 

ביוני האחרון הקטינו האחים נאוי את אחזקותיהם בחברה לאחר שמכרו 8.29% מאחזקותיהם למשקיעים וירדו לשיעור אחזקה משותפת של 34.4%. משמעות הדבר, בין היתר, היא שההחלטה על הפסקת מדיניות הדיבידנד תפגע בהם כעת פחות מבעבר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x