$
כלכלה ומדיניות

טלטלה בבית הלבן: היועץ הבכיר סטיב באנון עוזב את תפקידו

הבית הלבן הודיע כי היועץ השנוי במחלוקת מסיים את שירותו ב"הסכמה הדדית"; לפי ההערכות, הדבר ירגיע את סביבתו הקרובה של הנשיא וימנע את עזיבת היועץ הכלכלי גארי קוהן; המסחר בוול סטריט עבר לעליות

שירות כלכליסט 21:2118.08.17

טלטלה בבית הלבן: היועץ האסטרטגי הבכיר סטיב באנון עוזב את תפקידו, כך נמסר הערב (ו'). לפי ההודעה שפרסמה הדוברת שרה האקבי, "ראש הסגל ג'ון קלי וסטיב באנון הסכימו באופן הדדי כי היום יהיה זה יומו האחרון של סטיב בבית הלבן. אנו מודים לו על שירותו ומאחלים לו את הטוב ביותר".

 

מוקדם יותר פרסם הניו יורק טיימס כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החליט להעביר את באנון מתפקידו, כך לפי שני גורמי ממשל שדיברו עם העיתון. בעקבות כך עבר המסחר בוול סטריט לעליות קלות מאחר שלפי ההערכות המהלך יקטין את החיכוכים בסביבתו הקרובה של טראמפ ואת הסיכוי לעזיבת יועצו הכלכלי הבכיר של הנשיא, גארי קוהן, ודבר זה מרגיע את המשקיעים. באנון נחשב לגורם ניצי בסביבת הנשיא ולאישיות שנויה במחלוקת עקב עמדותיו הפופוליסטיות.

 

 

 

לפי הדיווח, יועציו הקרובים של הנשיא "התווכחו מתי ואיך להדיח" את באנון, שנחשב למוח מאחורי הקמפיין הנשיאותי המוצלח של טראמפ. עם זאת, גורם המקורב לבאנון עמד על כך שהפרידה בין הצדדים היתה מיוזמתו והוא הגיש את התפטרותו ב-7 לאוגוסט במטרה להכריז עליה רשמית בראשית השבוע האחרון. אולם המהומות הקשות בשרלוטסוויל בין גורמי ימין קיצוני ומתנגדיהם, בהן נהרגה אישה, עיכב זאת. רבים מהמבקרים את התבטאויותיו של הנשיא בעקבות התקריות ואת האופן בו השווה בין מפגיני הימין, בהם ניאו נאצים רבים, לבין מפגיני השמאל, האשימו אותו כי הוא מושפע מגורמים כמו באנון המצויים בסביבתו וקראו לפטר את היועץ. טראמפ אמר בתגובה כי באנון הוא "אינו גזען" ו"חבר" וציין כי "נראה מה יהיה איתו".

סטיב באנון סטיב באנון צילום: איי אף פי

 

השפעה הולכת ופוחתת

 

למרות התרומה לבחירתו לנשיאות, התפרסמו בארה"ב דיווחים לפיהם טראמפ כועס על באנון והשפעתו של האחרון פחתה. למשל, בראיון שערך לאחרונה הביע באנון עמדות הסותרות את אלו של הנשיא בסוגיית צפון קוריאה., ובו המעיט בחשיבות העימות עם המדינה הסוררת ובעצם היכולת להכריע אותה צבאית, ושם דגש על הסוגיות השנויות במחלוקת מול סין. באנון נחשב לגורם שהשפיע על טראמפ בסוגיות מסחר והגירה, ובכל הקשור להפחתת רגולציה.

 

לפיכך, עזיבתו של באנון עשויה להוות סימן דרך לקראת נטישתת המדיניות הפרוטקציוניסטית שמאפיינת את את גישת טראמפ - גישה שגרמה לחששות כי היא עלולה להביא למלחמת סחר עם סין. גישתו הלאומנית של באנון גם הביאה להתנגשויות עם גורמים אחרים בסביבת הנשיא, הנחשבים מתונים יותר, ובהם בתו איוונקה טראמפ ובעלה ויועצו הקרוב של הנשיא, ג'ארד קושנר.

 

 

 

טראמפ גם מאמין כי באנון אחראי לכמה מההדלפות לתקשורת שנועדו לפגוע בעמיתיו. זאת לאחר שאתר החדשות ברייטבארט ניוז, שבאנון שימש כיו"ר שלו לפני שעבד בקמפיין של טראמפ לנשיאות, פרסם סיפורים שלא החמיאו ליועצו של הנשיא לביטחון לאומי, ה.ר מקמסטר. לפי ההערכות בארה"ב, גורמי ימין שמרניים שתמכו בטראמפ עשויים להסתייג מהמהלך. יש לציין כי לפני כמה חודשים הדיח טראמפ את באנון מהמועצה לביטחון לאומי.

 

לדברי דיוויד לוץ, בכיר בחברת ג'ונס טריידינג שהתראיין ל-CNBC, "אני חושב שזה חיובי עבור השוק. הדבר אומר שקוהן נשאר. ואם קוהן נשאר והוא ומקמסטר הם אלה שמייעצים לנשיא - זה בוודאי ידידותי לשוק".

 

 

טראמפ. סביבה לא רגועה טראמפ. סביבה לא רגועה צילום: רויטרס

 

מדובר בעוד חוליה בשרשרת של הדחות והתפטרויות בממשל טראמפ, כשרק השבוע הודיע הנשיא על פיזורן של שתי מועצות של אנשי עסקים המייעצות לו בתחום הייצור ובתחום אסטרטגיה ומדיניות. מוקדם יותר פרשו מנכ"ל מרק, קנת' פרייזר, מנכ"ל אנדר ארמור, קווין פלאנק, ומנכ"ל אינטל, בריאן קרזניץ', ממועצת חברות הייצור - בעקבות תגובתו הרפה של טראמפ לתקרית בשרלוטסוויל.

 

טראמפ מינה את קלי במקום ראש הסגל הקודם ריינס פריבוס שהודח מתפקידו לאחר שנחשד בהדלפות. בגזרת הדוברות ניתן לציין את התפטרותו של הדובר שון ספייסר, לאחר מינויו של אנתוני סקרמוצ'י לתפקיד מנהל התקשורת של הבית הלבן אך האחרון הודח לאחר עשרה ימים בלבד בשל דברים בוטים שאמר נגד אנשי ממשל, בהם פריבוס ובאנון, צוטטו בראיון עיתונאי שהעניק. לפני מספר חודשים פיטר טראמפ את ראש ה-FBI ג'יימס קומי על רקע משבר אמון בינו לבין הנשיא בצל חקירת הקשר בין אנשי הקמפיין הרפובליקני לבכירים רוסים. קומי נשאל בעדותו בסנאט על הדחתו ואמר שהוא מאמין שהיא נועדה "לשנות את הדרך שבה חוקרים את ההתערבות הרוסית". היועץ הלאומי מייקל פלין התפטר בפברואר, כמה שבועות לאחר כניסתו לתפקיד, בעקבות ביקורת קשה שספג סביב פרשת המגעים שניהל עם שגריר רוסיה בוושינגטון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x