$
בורסת ת"א

הקרנות המנייתיות בארץ איבדו בשבוע 110 מיליון שקל

קרנות אג"ח כללי עדיין מובילות את הגיוסים בענף הקרנות - אך בקצב נמוך יותר. פדיונות גבוהים נרשמו גם בקטגוריה של קרנות אג"ח קונצרניות

רחלי בינדמן 08:3014.08.17

הציבור מוריד הילוך בכניסה לשוק האג"ח והמניות, על רקע ירידות השערים שאפיינו את השבוע הראשון של אוגוסט במדדי המניות המקומיים והגלובליים. קרנות הנאמנות המסורתיות הציגו בשבוע הראשון של אוגוסט גיוס נמוך של 224 מיליון שקל. הרקע לצעדים שנקט הציבור הוא בעיקר שני אירועים שאינם קשורים ביניהם: המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה, וקריסת מניית טבע שהשפיעה בעיקר על המדדים בארץ.  

בניגוד לכך, ולפי הנתונים שמפרסם מורן צביק, מנהל קשרי יועצים בבית ההשקעות מיטב־דש, האג"ח הקונצרניות והממשלתיות סיכמו את פתיחת החודש בעליות שערים. כך או כך, קצב הגיוסים בקרנות המסורתיות ירד משמעותית בפתיחת אוגוסט, והסתכם בשבעת ימי המסחר הראשונים בכ־220 מיליון שקל.

 

הקטגוריות המגייסות ביותר בתחום בשבוע הראשון של אוגוסט היו אג"ח כללי (215 מיליון שקל) וקרנות אג"ח מדינה (124 מיליון שקל). לפי נתוני מיטב־דש קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית, ירדו מאוד בקצב הגיוסים שלהן. למרות זאת, הן נותרו בראש טבלת הקרנות המגייסות. קרנות האג"ח הקונצרניות רשמו פדיונות שנאמדים בכ־100 מיליון שקל, וזאת אף על פי שמדדי התל בונד 20, 40, 60 רשמו תשואה חיובית של עד 0.35% בשבוע החולף.

 

 

 

ככל הידוע, הרקע לפדיונות הוא הזהירות שנוקטים במערכי ייעוץ ההשקעות של הבנקים בארץ בכל הנוגע לחשיפה לאג"ח קונצרניות, על רקע ריבוי הערכות כי השוק הקונצרני מתומחר ביוקר.

 

הקרנות המנייתיות פתחו את החודש בפדיון קל של 12 מיליון שקל, לאחר חודשים של גיוסים חיוביים. רוב קרנות הנאמנות המנייתיות הפועלות בישראל משקיעות בשוק המקומי. לפיכך לירידות במדדי ת"א 35 ות"א 125, שאיבדו בשבוע החולף 5.29% ו־4.29%, בהתאמה, בהובלת טבע ומניות הפארמה, היתה השפעה לרעה על התיאבון לסיכונים של הציבור.

 

הפדיונות בקרנות המנייתיות הסתכמו כאמור ב־12 מיליון שקל, אך הם התחלקו לגיוסים של 25 מיליון שקל לקרנות הגמישות ו־75 מיליון שקל לקרנות מניות בחו"ל. מנגד, נרשמו פדיונות של 110 מיליון שקל בקרנות מניות בארץ - ששינו לגמרי את התמונה הכללית. תעשיית קרנות הנאמנות בישראל מנהלת 230 מיליארד שקל, מתוכם 213 מיליארד שקל בקרנות מסורתיות והיתרה בקרנות כספיות.  

 

 

 צילום: שאטרסטוק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x