$
שווקי חו"ל

הסיפור המלא: כך חמק מנכ"ל טליט מכתב אישום על הונאה בארה"ב

טליט הודיעה היום על פרישתו של מנכ"ל החברה עוזי כץ. כעת נחשף כי כץ הואשם בהונאה בארה"ב, ונמלט מהרשויות בין השאר באמצעות החלפת אופן הכיתוב הלועזי של שמו

דרור רייך 13:5909.08.17

מנכ"ל טליט הישראלית, עוזי כץ, הושעה היום (ד') מתפקידו. מחליפו הזמני של כץ יהיה סמנכ"ל הכספים של טליט, יוסי פייט. לאחר שנודע על ההשעיה, מתחילים לצוץ פרטים לגבי עברו הבעייתי של כץ.

 

הסיבה לפרישתו המפתיעה של כץ - הסתבכות משפטית בארה"ב, שלפי החברה נוגעת לתקופה שלפני הקמת החברה, בנושאים שאינם קשורים לחברה. "בגין כתבי אישום היסטוריים, מנכ"ל החברה עוזי כץ הסכים לבקשת הדירקטוריון לצאת לחופשה" דיווחה טליט לבורסה. "כתבי האישום הינם בגין עניינים שאינם קשורים לחברה והתרחשו לפני הקמתה. טליט מינתה וועדה המורכבת מעורכי דין עצמאיים לבחינה מעמיקה של הנושא. יוסי פייט, מנהל כספים ונשיא החברה, יכהן כמנכ"ל זמני בתקופה זו".

 

ב-1992 כץ הואשם, כך נטען ע"י רויטרס, על ידי בית משפט בבוסטון על היותו חלק מחברה שמכרה וקנתה נדל"ן במחירים מופקעים בכדי להוציא מסמכי משכנתאות מזויפות.

 

צו מעצר הוצא לכץ, אך המנכ"ל מעולם לא נעצר - בין השאר בגלל ששינה את הכיתוב הלועזי של שמו. כעת כותב כץ את שמו כך: Oozi Cats במקום Uzi Katz. על פי המסמכים התיק נגדו נסגר ב-2006.

 

זו לא הפעם הראשונה שעוזי כץ נמצא תחת חקירה, גם הרשויות האיטלקיות חוקרות אותו על הקשר האפשרי שלו בקריסת יצרנית האלקטרוניקה האיטלקית BAMES.

 

טליט דיווחה השבוע על תוצאות כספיות חלשות, ששלחו את המניה לצלילה של יותר מ-40%. חודש לפני כן, כץ מכר מניות טליט שברשתו בהיקף של 30 מיליון דולר.

 

העסקאות של המנכ"ל

 

בנוסף, כץ פרע במאי 40 מיליון דולר (קרן+ריבית) עבור הלוואה שהעניקה לו קרן ויולה ב־2014. כץ מכר למשקיעים מוסדיים בבורסה בלונדון 8.6% ממניות טליט במסגרת הנפקת מניות שביצעה החברה וירד מאחזקה של קצת מעל 20% לאחזקה של 12.6%. התמורה שקיבל כץ עמדה על 30 מיליון דולר, ובאמצעותה פרע את ההלוואה שהעמידה לו ויולה קרדיט לצורך הגדלת אחזקתו בטליט.

 

כץ ביצע את העסקה לפי מחיר של 340 פני למניה לעומת מחיר של 195 פני במועד רכישת המניות ב־2014.

 

כץ החזיק ב־2014 ב־50% ממניות חברת בוסט (Boostt) שהחזיקה אז ב־14% ממניות טליט. במאי 2014 העמידה ויולה קרדיט לכץ הלוואה של 26 מיליון דולר כדי לאפשר לו להגדיל את אחזקותיו בטליט במסגרת מימון אמצעי שליטה להנהלת החברה (Management Buyout). ההלוואה אפשרה לכץ לרכוש מידי שותפיו את אחזקותיהם (50%) בבוסט ולהגיע לאחזקה של 100% בחברה, כך שלאחר העסקה החזיק כץ ב־14% מטליט באמצעות בוסט, ובצירוף מניות שהחזיק באופן ישיר הגיעה אחזקתו הכוללת בטליט ל־20%.

 

תקופה של צמיחה

 

במהלך השנים האחרונות הציגה טליט שיפור בתוצאותיה הפיננסיות. בתקופה זו צמחו הן המכירות והן שיעורי ה־EBITDA שלה בשיעורים דו־ספרתיים בכל שנה, ובפרט הציגה טליט צמיחה משמעותית בהכנסות משירותי האינטרנט של הדברים (IoT). התוצאות השתקפו בעליות במחיר המניה ובשווי החברה ובעקבות כך במאי האחרון ביצעה טליט הנפקת מניות בהיקף של 50 מיליון דולר, שבמסגרתה גם מכר כץ את המניות לצורך פירעון ההלוואה.

 

אך בדוחות החצי שנתיים שפרסמו לפני יומיים נכללו כמה "הפתעות לא נעימות" ששלחו את מניית החברה לירידות של למעלה 40% ביום אחד. היו לא מעט בעיות במחצית הראשונה של 2017 לטליט אבל הגורם הכי משמעותי היה עיכוב של אישור לייצור שבבי LTE (דור 4) על ידי ספק גדול לשוק האמריקאי, ככל הנראה אינטל.

 

טליט גם תכננה להתחיל במשלוחים של חלק ממוצריה מוקדם יותר השנה, אך לא קיבלה אישור מספקיות סלולר ששמן לא פורסם. לפי הערכות, בשל העיכוב הזה, הפסידה טליט 15 מיליון דולר בהכנסות במחצית הראשונה של השנה.

 

טליט מפתחת ומפיצה פתרונות תקשורת אלחוטית בין מכשירים (M2M), ופועלת גם בתחום האינטרנט של הדברים (IoT). טליט למעשה מספקת מוצרים, שירותים ומתקנים המחברים ארגונים לאינטרנט ומאפשרת להם לאסוף, לעבד ולהגיב באופן אלחוטי לנתונים המגיעים מהתקנים מחוברים וכך ליצור התייעלות, הכנסות וצרכים נוספים.

 

הכנסות טליט גדלו בכמעט 7% בששת החודשים הראשונים של שנת 2017 לכמעט 178 מיליון דולר (136 מיליון ליש"ט). עם זאת, ההשקעות הכבדות השנה, בעיקר לאחר קבלת הזמנת הרכש הראשונה מטסלה עבור כל מכוניות מודל 3, שמחק כמעט שליש את מהרווח המתואם ל- 14.7 מיליון דולר בלבד.

 

החברה הישראלית שיושבת בלונדון דיווחה גם כי היא לא מתכננת לשלם דיבידנדים בתקופה הקרובה, זאת בעוד שבשנה שעברה שילמה 2.5 סנט למניה. בגזרת התוצאות טליט דיווח על הפסד של 9.7 מיליון דולר (לפני מס) לעומת רווח של 4.7 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

 

 

 

עוזי כץ עוזי כץ

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x