$
שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

דיסקונט יערוב לעסקת תע"א עם הודו ב־600 מיליון דולר

הערבות שיעמיד הבנק תהיה לחלק העיקרי של ההסכם — מכירת מערכות טילי ברק 8 בהיקף 1.6 מיליארד דולר. דיסקונט, היה הבנק היחיד שהצליח להעמיד את הערבות בתוך שבועיים, ביטח 80% מסכום הערבות והוריד בכך את חשיפתו ל־160 מיליון דולר

גולן חזני 07:1407.08.17

בנק דיסקונט מעמיד ערבות ענקית בהיקף של 600 מיליון דולר לעסקה הגדולה ביותר עד כה של התעשייה האווירית (תע"א) ושל התעשיות הביטחוניות בישראל בכלל, בהיקף כולל של 2 מיליארד דולר. כך נודע ל"כלכליסט".

 

ההיקף הכולל של ההסכם: 2 מיליארד דולר

 

ב־6 באפריל חתמה תע"א, בניהולו של יוסי וייס, הסכם למכירת טילי הגנה מדגם ברק 8 להודו, באמצעות DRDO (Defence Research and Development Organisation) — הרשות ההודית לפיתוח אמצעי הגנה. הערבות של דיסקונט תועמד לחלקו הגדול של הפרויקט — מכירת הגרסה היבשתית והחדשה ביותר של מערכת הטילים ברק 8, לשימוש צבא היבשה של הודו, בהיקף של כ־1.6 מיליארד דולר. במסגרת ההסכם יסופקו להודו כמויות גדולות של טילים, משגרים, מערכות תקשורת, מערכות שליטה ובקרה, מכ"מים מתקדמים ומערכות מתנייעות לפריסה בגבולות הודו עם שכנותיה.

 

העסקה חייבה את תע"א להשיג ערבויות מקדמה וערבויות ביצוע מול הלקוח. ערבויות המקדמה הן לתשלומים שמעבירים ההודים בעבור המערכות, וערבויות ביצוע הן ביטחונות שתע"א תעמוד באספקה ובלוחות הזמנים שנקבעו. הערבויות שמעמיד דיסקונט, בניהולה של לילך טופילסקי־אשר, כולל את שני הסוגים. ההודים העבירו ביום חמישי האחרון תשלום ראשון של 250 מיליון דולר, ודיסקונט כבר העביר במקביל ערבות מקדמה. ערבויות הביצוע הן לתקופה של 8.5 שנים, שכן תע"א התחייבה לספק את המערכות בתוך ארבע שנים ולתחזק אותם למשך כמה שנים נוספות.

 

היקף הערבות ללקוח בודד, בעיקר מצד בנק בינוני בגודלו כמו דיסקונט, הוא חריג. ל"כלכליסט" נודע כי הבנק פנה באמצעות חברת CRM, שבבעלות אסתי פרידמן ואיציק קליין, לכמה מבטחי משנה בינלאומיים ורכש ביטוח בעבור 80% מגובה הערבות, בעלות שהיקפה אינו ידוע. הביטוח הוריד את החשיפה של הבנק ל־120 מיליון דולר.

 

 

מנכ"לית בנק דיסקונט לילך אשר־טופילסקי מנכ"לית בנק דיסקונט לילך אשר־טופילסקי צילום: רמי זרניגר

 

בנקים נוספים התמודדו על העסקה

 

על העסקה התמודדו בנקים נוספים, אך דיסקונט היה הבנק הראשון שהודיע כי יוכל להעמיד את הערבות במועד שנדרש — בתוך שבועיים. מאחר שמדובר בעסקה חוץ מאזנית, הרווח לבנק דיסקונט ינבע מעמלות על פרמיית הסיכון של העסקה, ריבית ועלויות תפעוליות נוספות.

 

את העסקה הובילו מטעם דיסקונט החטיבה העסקית בניהולה של אורית אלסטר, מנהל תחום חברות גדולות בבנק אורי טוויג, מנהל תחום התעשיות הביטחוניות תומר גרינשפן ומנהלת יחידת הסינדיקציה אוריין דגן.

 

מערכת ברק 8 פותחה בשיתוף פעולה עם הודו

 

מערכת ברק 8 פותחה במטרה לספק הגנה לכלי שיט מפני איומים עדכניים, וביכולתה לענות גם לאיומים אוויריים וקרקעיים. המערכת היא מיזם משותף של התע"א ושל DRDO, ובתוכנית היו שותפות גם רפאל מערכות לחימה, החברה־הבת של התע"א אלתא מערכות, והחברות ההודיות BEL, BDL ו־L&T.

תע"א כבר מכרה משנת 2006 מערכות ברק 8, שכללו משגרים ומערכות שליטה ובקרה, לכמה לקוחות בעולם בהיקף כולל של 3 מיליארד דולר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x