שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

של מודה: עשינו עסקים עם מלבין הון בעסקת נפט בניגריה

החברה חתמה על עסקה של 1.3 מיליארד דולר עם ממשלת ניגריה עבור זכויות קידוח. אימיילים שנחשפו מגלים קשרים שניהלה עם מלבין הון

שירות כלכליסט 09:5711.04.17

חברת האנרגיה "של" הודתה לראשונה בעשיית עסקים עם מלבין הון, בעת שניהלה משא ומתן לגבי גישה לשדה נפט גדול בניגריה. ההודאה מגיעה לאחר פרסום אימיילים המראים התנהלות של שיחות בין של לבין דן אטט, שהורשע בהלבנת הון בפרשייה אחרת. כך מדווח ה-BBC.

 

במרכז הפרשה, עסקה שנחתמה בין של וחברת הנפט האיטלקית ENI לבין ממשלת ניגריה, שבה הוענקו זכויות לשימוש בחלקה לקידוח נפט בשם "OPL 245". במסגרת העסקה שילמו שתי החברות 1.3 מיליארד דולר לממשלת ניגריה עבור זכויות השימוש בשדה.

 

על פי התובעים האיטלקיים, הממשלה בניגריה העבירה 1.1 מיליארד דולר מהתשלום לחברה בשם "מלבו", שבשליטת אטט. על פי מסמכים שהוגשו בידי התובעים, 466 מיליון דולר מתוך סכום זה הולבנו והועברו לנשיא ניגריה, גודלאק ג'ונת'ן, ולחברי ממשלתו.

 

ניגריה ניגריה צילום: איי אף פי

 

בחקירות בעבר טענה של ששילמה רק לממשלת ניגריה, שלקחה כספים כדי ליישב מחלוקת משפטית ממושכת לגבי הבעלות על השדה המדובר. אולם כעת טוען דובר החברה ששל ניהלה קשרים עסקיים עם מלבו ואטט בטרם חתמה על העסקה.

 

"במהלך שנים מספר, של ביצעה כמה ניסיונות לבסס ולהבין את בעלותה של מלבו על המבנה, ובכלל זה תפקידו של אטט במלבו", אמר הדובר. "במהלך הזמן התברר כי אטט מעורב במלבו ושהדרך היחידה לפתור את המבוי הסתום היא באמצעות שיחות לגבי הסדר עם אטט ומלבו, בין אם הדבר מצא חן בעיניו או לא. הדבר עלה בקנה אחד עם עמדתה של הממשלה הפדראלית של ניגריה. בדיונים הרב-מפלגתיים המורכבים שנערכו, ידענו שהממשלה תפצה את מלבו כדי ליישב את התביעות שלה על השדה. אנו מאמינים שהסדר זה חוקי לחלוטין".

 

אולם עם פרסום המיילים וחשיפתם בידי ה-BBC, התגלה כי נציגיה של חברת של ניהלו שיחות עם אטט שנה טרם החתימה על העסקה. על אחד מהמיילים מכותב מי שהיה מנכ"ל החברה בזמנו, פטר ווסר, ומראה כי צמרת ענקית האנרגיה ידעה היטב על מעורבותו של אטט.

 

נציגיו של ווסר סירבו להגיב. ENI אומרת כי אין ראיות אמינות למעורבותם של אנשיה בכל התנהלות בלתי הולמת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x