$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

"אנחנו נשקיע הרבה כסף, ואז יבוא לבייב וייקח את המכרז"

המתמודדים שעלו לשלב הגמר במכרז על אפריקה ישראל יקבלו פיצוי של 250 אלף דולר כל אחד על בדיקות הנאותות שלב לבייב לא זקוק להן

גולן חזני 08:2006.02.17

ארבעת המתמודדים שעלו לשלב הגמר במכרז לרכישת השליטה באפריקה ישראל יקבלו פיצוי של 250 אלף דולר כל אחד, אם לב לבייב ומוטי בן־משה הם שירכשו בסופו של דבר את החברה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי המתמודדים פנו לנציגות האג"ח של החברה ולבנקאי ההשקעות ניר אפשטיין, שמנהל את המכרז, וטענו כי עלות בדיקות הנאותות שהם עורכים אינה מבוטלת. "אנחנו נשקיע הרבה כסף, נבדוק את החברה, נגיש הצעה מחייבת — ואז יבוא לבייב וישווה את ההצעה, או ייתן הצעה גבוהה יותר ויקח את המכרז. אנחנו מבקשים שאפריקה תקבל קנס במקרה כזה, שיועבר אלינו".

 

המתמודדים שעלו לשלב הגמר, כפי שפורסם ב"כלכליסט", הם קרן לונסטאר הבינלאומית, חברת גלובל וורת' היוונית, קרן ברוש הישראלית וקרן פטרון הבריטית. המתמודדים קיבלו 30 יום לביצוע בדיקות נאותות וכניסה לחדרי המידע של החברה, ובסיומן יגישו הצעות מחייבות לרכישתה.

 

לב לבייב לב לבייב צילום: אוראל כהן

 

בתגובה לבקשת המתמודדים החליטה הנציגות לא להשית קנס על החברה, אבל אישרה להם פיצוי בצורה של החזר הוצאות עד 250 אלף דולר (כמיליון שקל), תמורת חשבוניות על ההוצאות שהיו להם בתהליכי הבדיקה. לבייב עצמו, בעל השליטה לשעבר בחברה, אינו זקוק לבצע בדיקת נאותות.

 

ההצעה המשותפת של לבייב ובן־משה לא נכללה בין ההצעות העולות לשלב הבא, אולם מקורבים למכרז מעריכים כי השניים לא ויתרו על הרכישה, וכי הם מעדיפים להמתין ולראות מי תהיה ההצעה הגבוהה ביותר, ואז להחליט אם להשוות אותה או להגיש הצעה גבוהה יותר.

 

ההצעה הגבוהה ביותר בשלב הראשון הוגשה בידי גלובל וורת', שהציעה 1.5 מיליארד שקל במזומן וחצי מיליארד שקל נוספים ממכירת יתרת הנכסים של אפריקה ישראל. עם זאת, גלובל וורת' מעוניינת באפריקה נכסים, ומתכננת למזג אותה עם חברה שבשליטתה, אם אכן תזכה במכרז.

 

גלובל וורת' היא קרן של יאנוס פאפאלקס היווני, ומושקעים בה בין היתר אייל עופר הישראלי וקרן יורק של ג'רמי בלנק (27%). בלנק עמד מאחורי רכישת בית ההשקעות פסגות שנמכר לקרן איפקס, ושיחק תפקיד מרכזי בשני הסדרי חוב גדולים בחברות ציבוריות ישראליות — אי.די.בי ואלביט הדמיה. בשני המקרים רכשה יורק אג"ח במאות מיליוני שקלים. באי.די.בי היא רשמה רווחים נאים, אבל באלביט היא עדיין מופסדת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x