$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

ארנה בהסדר עם נושיה: תשלם למזרחי טפחות 15 מיליון שקל

ארנה שחייבת לנושיה 160 מיליון שקל תעביר מיידית 15 מיליון שקל למזרחי טפחות מתוך חוב של 79 מיליון שקל. ליורובנק תפרע החברה את כלל החוב – 40 מיליון שקל; בעל השליטה מרכוס ובר ובעל השליטה לשעבר אברהם נניקשווילי הסכימו לדחיית החוב

גולן חזני 07:1724.01.17

בתחילת החודש פירסמה ארנה גרופ, החברה שבשליטת מרכוס ובר (62%), כי אינה מסוגלת לפרוע את חובותיה השוטפים – 160מיליון שקל. חובותיה הם לבנק מזרחי טפחות, לבנק הקפריסאי יורובנק, לאברהם נניקשווילי (שמחזיק ב־23% ממניות החברה) ולוובר עצמו.

 

מזרחי טפחות דרש פירעון

החוב למזרחי טפחות הוא 79 מיליון שקל, ונובע מהלוואה שנטלה החברה־הבת של ארנה לבניית הקניון בנהריה — אחד משני הנכסים שלה, שנחנך רק בשנה שעברה. ארנה שעבדה תמורת החוב את מניותיה בקניון. שוויה של הקניון עמד בסוף הרבעון השלישי על 270 מיליון שקל.

 

לנניקשוילי חייבת החברה 80 מיליון שקל. מחצית החוב המחה נניקשוילי לבנק הקפריסאי יורובנק, שבעבר הלווה לארנה 40 מיליון שקל, והבנק יכול להעמיד אותה לפרעון מיידי. יתרת החוב של החברה הוא לוובר עצמו: כ־8 מיליון שקל מתוך חוב כולל של 413 מיליון שקל. 8 מיליון השקלים אמורים היו להיפרע בסוף 2016.

בסוף הרבעון השלישי נמצאו בקופת ארנה 60 מיליון שקלים. ל"כלכליסט" נודע כי המו"מ עם מזרחי טפחות הוא סביב מתווה שבו תפרע ארנה 15 מיליון שקל מהחוב מיידית, מתוך הסכום שבקופתה, ואילו 40 מיליון שקל יועברו ליורובנק. ובר עצמו יסכים לדחיית פרעון החוב כלפיו. מזרחי טפחות היה הנושה שהודיע לארנה לקראת סוף השנה כי הוא דורש לא לפרוע חובות אחרים עד להסדרת החוב כלפיו.

 

מרכוס וובר - ארנה גרופ מרכוס וובר - ארנה גרופ צילום: אלון רון

 

ארנה אמורה לקבל 37 מיליון שקל נוספים ממכירת קניון ארנה בהרצליה לקרן ריאליטי, סכום שכרגע מופקד בנאמנות, ועל פי המתווה, עם קבלתו, תפרע החברה 15 מיליון שקל נוספים למזרחי טפחות ואילו יתרת החוב תיפרע בפריסה על פני כמה שנים. ההסדר אמור לקבל בימים הקרובים את אישור דירקטוריון ארנה ושני הבנקים המעורבים.

 

ארנה גרופ, לשעבר מנופים פיננסיים, הוקמה על ידי נניקשוילי וג'קי בן־זקן לפני שנמכרה לוובר. תחת שליטת השניים עסקה בתחום הנדל"ן המניב וקידוחי נפט, אולם קרסה עם כשלון קידוח שמן. בנוסף, קרקעות שרכשה בקזחסטאן התגלו כהשקעה כושלת. מניית החברה איבדה 95% בחמש השנים האחרונות והיא נסחרת בשווי 38 מיליון שקל בלבד לאחר שבשיאה נסחרה בשווי 1.1 מיליארד שקל.

 

עסקת בעלי העניין נפלה

כיום מחזיקה החברה במתחם סטאר סנטר באשדוד (75%) בשותפות עם חברת הביטוח הפניקס, ובקניון ארנה נהריה. את הקניון השלישי והגדול שלה, ארנה הרצליה, מכרה כאמור החברה לקרן ריאליטי תמורת 335 מיליון שקל לפני חצי שנה.

 

ובר היה אמור לרכוש בעסקת בעלי עניין את שני הקניונים שבבעלות ארנה תמורת 790 מיליון שקל, אולם ועדה בלתי תלויה שהורכבה משני הדירקטורים חיצוניים בחברה, גילתה בהתנהלות מול ובר כי הסכום שהציע אינו כולל מע"מ. ובר סבר שהסכום כולל מע"מ, וסרב להעלות את ההצעה, כך שהוועדה החליטה לא לאשר את העסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x