$
בורסת ת"א

לא רק במזרחי טפחות: גם בבנק הבינלאומי מנסים לעצור את תוכנית הפרישה מרצון

ועד העובדים שנמצא בתהליך להגשת תביעה לבית הדין לעבודה טוען כי ההנהלה לא שיתפה אותם בגיבוש תוכניותיה לגבי יעד הפורשים מרצון מדי שנה

רעות שפיגלמן 14:0402.01.17

היום (ב') צפוי להתקיים בבית הדין לעבודה דיון בנוגע לבקשת ועד עובדי מזרחי טפחות לעצור את תוכנית הפרישה מרצון, משום שפרטי התוכנית לא נקבעו בשיתוף פעולה עם הוועד, כפי שנדרש על פי חוקת העבודה בבנק. במזרחי טפחות לצד זה גם טוענים לקבלתו של מענק הירתמות חד פעמי בגובה של משכורת אחת למי שיצטרף לתוכנית.

 

מקרה דומה קיים בבנק הבינלאומי. בבינלאומי, טוען ועד העובדים כי ההנהלה לא שיתפה את הוועד בגיבוש תוכניותיה לגבי יעד הפורשים מרצון מדי שנה (45 איש לשנה עד 2020) . ועד המורשים בבנק נמצא בתהליכים להגשת תביעה בנושא לבית הדין לעבודה. בתביעה יגרסו כי מהלך הפרישה מרצון מביא את ההנהלה לבצע ניוד עובדים שהם בדרגי ניהול שונים תוך פגיעה בעובדים במהלך הניוד - זאת מכיוון שלא בהכרח עובד שמניוד מועבר לתפקיד הדורש אותה רמה מקבילה של ניהול. לצד זאת הוועד כבר הגיש תביעה לגבי סוגיה דומה במזרחי טפחות לקבלתו של מענק הירתמות חד פעמי. בבינלאומי טוענים לזכאות לקבלת המענק משום שעובדי בנק לאומי שהצטרפו ב 2016 לפרישה מרצון קיבלו מענק חד פעמי, כאשר הסכם השכר בבינלאומי צמוד לזה של בנק לאומי - וזהו הבסיס לדרישה.

סמדר ברבר צדיק סמדר ברבר צדיק צילום: יח"צ

 

תוכנית הפרישה במזרחי טפחות עליה הודיע הבנק שבוע שעבר כוללת יעד פרישה מרצון של 300 עובדי הבנק ועובדי חטיבת הטכנולוגיה. עובדים מתחת לגיל 55 יוכלו לקבל פיצויים מוגדלים בהיקף של 250% ועובדים מעל חתך גיל זה יוכלו לקבל פנסיית גישור בגובה של עד 70% מהשכר החודשי עד הגעתם לגיל הפנסיה על פי חוק.

 

בבנק הבינלאומי לא הוכרז על תוכנית פרישה מוגדרת כוללת אלא הבנק שם לעצמו יעד פרישה מוקדמת של כ-45 עובדים בשנה, ובסה"כ כ-225 עובדים על פני כל שנות תוכנית ההתייעלות, עד 2020, כאשר הבנק מתכנן לבצע את המהלך באמצעות הצעה של תוכניות פרישה מרצון נקודתיות לעובדים שונים.

 

מהבנק הבינלאומי נסמר בתגובה: "התביעה המשפטית שהוגשה על ידי ועד העובדים בבינלאומי נובעת לטענת העובדים מן העובדה שעובדי בל"ל, להם הם צמודים, קיבלו מענק בגין תוכנית פרישה מרצון לעובדי בל״ל. הנהלת הבנק הבינלאומי גורסת כי המענק שניתן לעובדי בל"ל נובע מאירוע חד פעמי בבל״ל ולפיכך ההצמדה הנידרשת - אינה מתקיימת במקרה זה".

 

לא ניתן היה להשיג את תגובת ועד העובדים בבנק הבינלאומי לנושא.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x