בורסת ת"א

קנס של 10 מיליון שקל לאלוביץ' על דחיית פירעון חוב

שאול אלוביץ' סיכם עם הגופים המלווים של יורוקום נדל"ן, ובראשם מזרחי טפחות, על דחיית תשלום של 90 מיליון שקל שהיה אמור להתבצע עד אתמול. לפי ההסכם, 40 מיליון שקל ישולמו בעוד חודש, והיתרה תשולם בסוף 2017

גולן חזני 07:2401.01.17

שאול אלוביץ' וחברת יורוקום הגיעו להסכמות עם קונסורציום המלווים של יורוקום נדל"ן לגבי דחיית תשלום של 90 מיליון שקל שנועד להתבצע בסוף השבוע. כפי שנחשף ב"כלכליסט", אלוביץ' ביקש דחייה של פירעון הקרן בשל מצוקת תזרים בחברות הפרטיות שלו במעלה הפירמידה. המצוקה נובעת מחוסר היכולת של אינטרנט זהב ובי־קום להעביר דיבידנדים מחברת בזק, במעלה הפירמידה, אל יורוקום, וכן מהעובדה שיורוקום לא הצליחה עד כה להשלים את עסקת מכירת חברת חלל תקשורת.

 

על פי תנאי ההסדר שהושג עם קונסורציום המלווים, בראשות בנק מזרחי טפחות, אלוביץ' צפוי לפרוע היום 22 מיליון שקל – 12 מיליון שקל ריבית בגין התשלום ו־10 מיליון שקל קנס על הדחייה. בנוסף, ריבית ההלוואה תועלה מיידית ב־1.6% לשנה, לפריים פלוס 6.1%. 40 מיליון שקל נוספים ייפרעו בסוף ינואר 2017 וישולמו ממימוש זכויות החברה בפרויקט העיר הלבנה בתל אביב. מדובר במכירת חלקו של אלוביץ' ויורוקום נדל"ן בפרויקט שמונה 161 דירות, לשותפים צמח המרמן ומשפחת ברונר. יורוקום נאלצת למכור את חלקה בפרויקט לאחר שתחילה סירבה לעשות זאת, חרף לחץ המלווים. לבד ממזרחי טפחות כולל הקונסורציום גם את כלל ביטוח, מנורה מבטחים ובתי ההשקעות פסגות ואלטשולר שחם.

 

 

ההלוואה המקורית עמדה על 800 מיליון שקל אולם מאז פרעה יורוקום 450 מיליון שקל ויתרת ההלוואה עומדת על 350 מיליון שקל. יחס המינוף של ההלוואה נמוך יחסית – 52% – והביטחונות שבידי המלווים, הכוללים מניות של חלל תקשורת וזכויות נדל"ניות של החברה, מוערכים ב־670 מיליון שקל. רוב התשלום שאמור היה להיפרע עד אתמול – 50 מיליון שקל – ישולם רק בסוף דצמבר 2017.

 

עם זאת, אם אלוביץ' לא יצליח להשלים את מכירתה של חלל תקשורת עד סוף יוני הקרוב, אותם 50 מיליון שקל ישולמו כבר ב־30 ביוני 2017. אף שחלופה של מיחזור חוב באמצעות מוסדיים אחרים צוינה בפני המלווים, בחרה יורוקום בסופו של דבר להמשיך את ההלוואה עם המלווים הקיימים ולשלם קנס לא נמוך.

 

שאול אלוביץ' שאול אלוביץ'

קבוצת יורוקום בונה את החזר הללוואה על 480 מיליון שקל שהיא צפויה לקבל ממכירת חלל לוויינים. יורוקום מנהלת מגעים עם שינווי הסינית למכירת חלל, אבל משרד המדע הציב בפניה מכשול כשהמליץ שלא לאשר את העברת החברה לידיים זרות. אך גם ללא הקושי שהערים משרד המדע, המשא ומתן עם הסינים לא מגיע לכדי הסכמות.

 

חרף בעיות הנזילות יורוקום עומדת בכל אמות המידה הפיננסיות שנקבעו בהסכם ההלוואהו� מ־2014, כולל יחס החוב לשווייה ויחס הון עצמי למאזן. שווי נכסיה עולה על היקף ההלוואה ובידי המלווים יש כאמור ביטחונות טובים בדמות מניות חלל לוויינים, ערבות של יורוקום תקשורת והכנסות מפרויקטי הנדל"ן. זוהי גם הפעם הראשונה אי פעם שאלוביץ' מבקש דחייה בתשלום הלוואה שנטל. אלוביץ' ספג מכה קשה כששווי אחזקתו בחלל צנח בתוך שנה וחצי ביותר מחצי מיליארד שקל, זאת לאחר היעלמות הלוויין עמוס 5 והשמדתו של עמוס 6 במהלך השיגור.  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x