$
בורסת ת"א

קרנות הנאמנות בדרך להעלאת דמי הניהול

ברשות ני"ע דחקו בקרנות להתחייב להעלאת דמי ניהול רק פעם בשנה, בינואר, ואף איימו בשיימינג באתר הרשות. בשבועות הקרובים חלקן ימהרו לעשות זאת. שיאנית גיוסי 2016, אילים, הקדימה את האחרות

רחלי בינדמן 12:1025.12.16

בשבועות הקרובים צפויות חברות קרנות הנאמנות לצאת במבול דיווחים על העלאות דמי ניהול. הסיבה: בינואר אשתקד הזהירה רשות ני"ע כי קרן שלא תתחייב להעלות דמי ניהול אך ורק בינואר של כל שנה, תיכנס לרשימת "שיימינג" שתופיע באתר הרשות.  

שלא במפתיע, כל חברות קרנות הנאמנות יישרו קו עם הרמז הדק ששלחה הרשות, מחשש לבלוט לרעה מול מערך הייעוץ הבנקאי. מנהלי הקרנות נותנים בדרך כלל התראה מוקדמת של כמה שבועות לפני ההעלאה, ולכן זרם ההודעות על העלאת דמי ניהול כבר מתחיל.

 

הרשות ביקשה ליצור ודאות עבור ציבור המשקיעים ולמנוע העלאות דמי ניהול ספורדיות, שיקשו על היועצים בבנקים לעדכן את הלקוחות לגביהן. בנוסף, ביקשו ברשות להימנע ממצבים שבהם חברת קרנות מגייסת כסף בקרן מסוימת, שהציעה בדמי ניהול נמוכים במיוחד, ולאחר מכן מקפיצה את דמי הניהול מבלי שהלקוח שם לב.

 

 צילום: אתר החברה

אילים מעלה בשתי קרנות

הראשונה לדווח על העלאת דמי ניהול היא חברת קרנות הנאמנות אילים — המגייסת המצטיינת ב־2016, שרשמה גיוסים מצטברים של כ־4.5 מיליארד שקל בקרנות שלה. זהו הישג לא מבוטל, בפרט כשכל השחקנים הגדולים בתעשייה צפויים לסיים את השנה עם פדיונות נטו. הבולטים שבהם הם חברת קרנות הנאמנות של הראל, עם פדיונות מצטברים של כ־6 מיליארד שקל, ואקסלנס, עם פדיונות של כ־5 מיליארד שקל.

 

אילים מעלה דמי ניהול בשתי קרנות: אילים מדדית מנוהלת, שבה דמי הניהול יעלו מ־0.49% ל־0.69%, ואילים תיק אג"ח מנוהל + 30%, שבה דמי הניהול יעלו מ־0.49% ל־0.89%. שתי הקרנות הללו מנהלות בהתאמה 422 מיליון שקל ו־344 מיליון שקל, ותוספת ההכנסות השנתית הצפויה מהעלאה זאת (בהתחשב בהיקף הנכסים הנוכחי) עומדת על 2.2 מיליון שקל.

 

אילים, שבניהול קובי שגב, מנהלת נכסים בהיקף כולל של כ־9 מיליארד שקל. ביצועים חזקים בניהול השקעות בשנתיים האחרונות, בעיקר בתחום האג"ח, מיצבו אותה כאחד הגופים המגייסים בתעשייה. למעשה, מלבדה רק בית ההשקעות מור הצליח לייצר השנה גיוסים משמעותיים. מור, המנהל נכסים בהיקף של כמעט 11 מיליארד שקל, גייס כ־3.2 מיליארד שקל.

 

שגב ביקש להתייחס להודעת ההעלאה: "השינוי שביצענו בשתי הקרנות נובע מהתאמת דמי הניהול לשאר הקרנות שבניהולנו. אילים היא החברה היחידה שבה דמי הניהול בכל הקרנות נמוכים מ־1%. אנו מקפידים על התאמה בדמי הניהול בין קרנות ברמות סיכון דומות".

 

כל מנהלי הקרנות נדרשים לשלם עמלת הפצה של 0.35% לבנקים. דמי הניהול המשוקללים (בהתחשב בהיקף הנכסים) שתגבה אילים יעמדו על 0.77%, והיא משלמת את מחציתם לבנקים.

 

מבדיקת "כלכליסט" עולה כי דמי הניהול הממוצעים (ממוצע משוקלל נכסים) הגבוהים ביותר הם של אלטשולר שחם, עם 1.12%, אי.בי.אי עם 1.05% וילין לפידות עם 1.02%. דמי הניהול הממוצעים הנמוכים ביותר הם של תמיר פישמן ואילים — 0.75% כל אחד לפני העלאת דמי ניהול. ממוצע דמי הניהול תלוי בתמהיל הנכסים של כל גוף: קרנות עם היקף גבוה של השקעה במניות ובאג"ח קונצרניות יציגו ממוצע דמי ניהול גבוה יותר, שכן דמי הניהול עולים עם רמת הסיכון בקרן.

 

אלטשולר וילין לפידות אינם נוהגים לצאת במבצעים אלא מציגים עצמם כבוטיקים עם ניהול השקעות איכותי שמצדיק תמחור גבוה. מכיוון שדמי הניהול שלהם גבוהים יחסית, ספק אם הם יבצעו העלאה נוספת השנה. מהצד השני של המתרס ספק אם הראל, הגוף הפודה בתעשייה, יעלה את דמי הניהול.

 

הגמל להשקעה נותן פייט

הגם שסביר להניח שמספר לא מבוטל של מנהלי קרנות ינצלו את ההזדמנות להעלאת דמי ניהול בינואר, יהיה עליהם להביא בחשבון את המתחרה החדש — הגמל להשקעה. זהו מוצר פיננסי חדש שהחלו חברות הביטוח ובתי ההשקעות לשווק בנובמבר האחרון. למוצר יתרונות עדיפים על קרן נאמנות, בעיקר ניהול שלא באמצעות הבנק אלא העברת הכסף לחברות הגמל — וכך חוסך המשקיע את דמי המשמרת שגובה הבנק.

 

בנוסף מציע המוצר הטבות מס, ובכללן אי־תשלום מס בעת מעבר בין מסלולים ובין גופים, וזאת בניגוד לקרנות נאמנות. סוכרייה נוספת מגיעה בדמות פטור מלא ממס על רווחי הון למי שיתמיד ויחסוך את הכסף לגיל פרישה אז ימשוך אותו כקצבה.

 

רוב חברות הגמל שכבר השיקו את המוצר, בהן אלה של בית ההשקעות פסגות ושל חברת הביטוח מגדל, הודיעו כי יגבו עליו דמי ניהול של 0.7% ללא הבדל בין מסלולי ההשקעה, כולל במסלול הרגיל שבו חשיפה של 30%–40% למניות. לשם השוואה, דמי הניהול הממוצעים בקרנות המחזיקות ב־20%–30% מניות הם 0.8%–0.9%, אמנם לא גבוהים בהרבה אך בשקלול דמי המשמרת לבנקים, חלופת הגמל להשקעה הופכת עדיפה עליהן. אם מוצר הגמל להשקעה יצבור תאוצה, הוא עשוי ללחוץ את דמי הניהול של הקרנות חזרה כלפי מטה.

  

קובי שגב מנכ"ל אילים קרנות נאמנות קובי שגב מנכ"ל אילים קרנות נאמנות

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x