בורסת ת"א

ניתוח כלכליסט

ביטול ההפרדה המבנית יתרום לבזק רווח של 41 מיליון שקל לרבעון

המהלך מקדם את מיזוג החברות בקבוצה, ויאפשר לבזק להכיר בהפסדים הצבורים של yes על פני תקופה של 8 שנים. הורדת מס החברות תפחית את ההטבה

אלי שמעוני 16:1123.12.16

ביטול ההפרדה המבנית שעליה החליט משרד התקשורת סולל את הדרך עבור בזק להכיר בהפסדים הצבורים של חברת שידורי הלויין yes. הכרה בהפסדים אלו, שיפחיתו את תשלומי המס של בזק בשנים הקרובות ביותר מ-1.3 מיליארדי שקלים, היתה אחת המטרות העיקריות של מהלך רכישת yes על ידי בזק.

 

לפני כשנה וחצי רכשה בזק את חלקה של יורוקום בחברת הטלוויזיה בלוויין yes. זו היתה עסקת בעלי עניין, שכן חברת יורוקום של שאול אלוביץ', היא גם בעלת המניות הגדולה של בזק. כעת ביטול ההפרדה תאפשר לבזק להינות מפירות המיזוג - ההפסדים של yes.

בהתאם להסכמות שנחתמו בין בזק לרשות המסים בספטמבר האחרון, מיזוג חברת yes לתוך בזק, יאפשר לבזק, עתירת הרווחים, לקזז את רווחיה בהפסדי yes. ההבנות בין בזק לרשות המסים כללו אישור מקדמי לביצוע המיזוג, כאשר אחד התנאים היה אישור משרד התקשורת לביטול ההפרדה בין החברות.  

בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ'

 

חברת הלווין שהפסידה באופן עקבי מיום היווסדה, צברה הפסדים של כ-5.3 מיליארד שקל. בזק תוכל לקזז הפסדים אלו ברווחיה העתידיים על פני תקופה של 8 שנים. על פי שיעור מס החברות הנוכחי שעומד על 25%, ההפסד הצבור שווה יותר מ-1.3 מיליארדי שקלים.

 

הירידה במס החברות תפחית את ההטבה

 

נכון לשיעור המס הנוכחי, בזק תיהנה מרווח של 41 מיליון שקל, בשל ההכרה בהפסדים. אולם, בעתיד מס החברות צפוי לרדת, ולעמוד על 23% בשנת 2018 - מה שיקטין את ההטבה. לדוגמא, בשיעור מס חברות של 23%, כפי שהצהירו אחרונה ראש הממשלה ושר האוצר, ההטבה תעמוד על 38 מיליון שקל ברבעון.

 

בשל פריסת ההטבה על פני 8 שנים, בזק תמשיך לשלם בכל מקרה מסים בהיקפים של מאות מיליוני שקלים בשנה. החברה רשמה בתשעת החודשים של 2016 רווח לפני מס של 1.35 מיליארד שקל, ושילמה מס של כ-300 מיליון שקל. בשנת 2015 החברה רשמה רווח לפני מס של 2.2 מיליארד שקל, ושילמה מס של 490 מיליון שקל. כך ההטבה מהכרת ההפסדים של yes, תפחית את תשלום המס, אך לא תמנע מהחברה תשלומי מס עתידיים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x