$
השורה התחתונה

סלינגר חייבת להתערב בגיוסי החוב המסוכנים

מיליארדי שקלים מושקעים באג"ח שהסיכון בהן אינו מגולם. סלינגר, שטרם התייחסה לנושא, צריכה לפעול להסדרת השוק

חן שרייבר 07:5314.12.16

רשות שוק ההון, הביטוח והחיסכון החדשה, שהחלה לפעול ב־1 בנובמבר בראשות דורית סלינגר, מהווה שינוי מהותי בתפיסת משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה באשר להבטחת העתיד של אזרחי המדינה.  

 

אמנם גם עד כה שימשה סלינגר מפקחת על שוק ההון, הביטוח והחיסכון, אך היא עשתה זאת ממבנה של אגף שוק ההון בתוך משרד האוצר ואילו עתה הוקמה רשות נפרדת, שתתנהל באופן עצמאי, לרבות לשכה משפטית נפרדת וניהול תקציב משלה, בדומה לרשות ני"ע.

 

סלינגר בעצם הפכה לרגולטורית הפיננסית הראשית ובאחריותה יהיה להתאים את דרישות הרגולטור לשוק ההון מודל 2017 והחשוב ביותר, בידיה היכולת לפקח על התנהלות הגופים המנהלים את כספי הגמל, ההשתלמות והפנסיה של כל עובדי המשק. היקף כספים אלו יעמוד על 2 טרליון שקל בסוף 2016 והם ימשיכו לגדול ביותר מ־100 מליארד שקל בכל שנה.

דורית סלינגר דורית סלינגר צילום: עמית שעל

 

ביקושים רבים בהנפקות אג"ח עם ריבית נמוכה

 

אחת הבעיות המרכזיות כיום בשוק היא שמיליארדי שקלים מושקעים בנכסים שיציבותם מוטלת בספק וברוב המקרים הסיכון בהשקעה בהם אינו מגולם. לראיה, ברוב הנפקות אג"ח של חברות הנדל"ן הזרות שיצאו לפועל ב־2016 היו ביקושים עודפים של המוסדיים על אף שההנפקות בוצעו בריביות נמוכות, שתואמות לסביבת הריבית ששוררת במשק. קשה לבוא בטענות למוסדיים, שכן הם פועלים בהתאם להרשאות שנתנו להם על פי החוק. אבל בשוק שבו מחזיקים המוסדיים הרים של שקלים ומחפשים השקעות השכם וערב, ראוי שיהיו אמות מידה שיגנו על הכספים במקרה של נפילות בשווקים או חדלויות פירעון ואי־יכולת של החברה המנפיקה לשרת את החוב.

אין ציפייה כי הרשות החדשה תדע לנבא מי מהחברות המנפיקות תתמוטט, אולם יש מקום לצפות שהיא תנסה למצוא פתרונות לבעיה. לכל אורך הקדנציה של סלינגר כמפקחת וגם בחודש האחרון כראשת הרשות טרם נתנה את דעתה לנושא.

 

התחזיות האחרונות של חברת הדירוג S&P מעלות מציינות שחברות צפויות לנצל את הריבית הנמוכה לצורך מיחזורי חוב והגדלת מינוף, ולכן זהו הזמן של סלינגר להשמיע קולה בסוגיות אלה.

 

לקבוע באילו ענפים אפשר להשקיע

 

הפתרון הוא קביעת תקנות שמחד לא יפגעו בחופש של ועדות ההשקעה בגופים המוסדיים, ומאידך יכניסו הגבלות שישמרו על גבולות גזרת ההשקעות. על סלינגר לקבוע הנחיות מתאימות שיגרמו למוסדיים להפנות את כספי הציבור לאפיקים הראויים. ההנחיות יקבעו באילו אפיקים מותר להשקיע במקום ובאילו אסור, ועליהן לכלול בין היתר את סוג האג"ח המונפקות, היקפי הגיוס, היקף ההתחייבויות הכולל של המנפיקה, הענף שבו החברה פועלת והיקף ההשתתפות של גוף מנהל באחוזים מסך הכספים המנוהלים על ידיו.

 

השורנה התחתונה: רשות שוק ההון החדשה צריכה לקבוע תקנות שינחו את הגופים המוסדיים באילו אג"ח חברות הם יכולים להשקיע ובאיזה היקף

 

הכותב הוא בעל משרד ייעוץ פיננסי המתמחה בהשבחת חברות, דירקטור בלשכת רואי חשבון ובחברות ציבוריות

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x