$
בורסת ת"א

"קניית דירה להשקעה הפכה מלא כדאית - לממש לא כדאית"

על פי יניב חברון, הכלכלן הראשי של אקסלנס, עליית התשואות החדה בשוק האג"ח מאז בחירתו של טראמפ לנשיאות צפויה לייקר את המשכנתאות כך שהשכירות לא תכסה את ההחזר החודשי לבנק

"עליית התשואות החדה בשוק האג"ח מאז בחירתו של דונלד טראמפ לנשיאות צפויה לייקר את המשכנתאות בעוד 0.3%-0.5% בחודש הקרוב. נראה כי העלייה החדה בריבית המשכנתא מתחילת השנה הופכת את ההשקעה בדירה מלא כדאית לממש לא כדאית", כך אומר יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס.

למרות שריבית בנק ישראל עומדת ללא שינוי על 0.1% כבר יותר משנה, הריבית על המשכנתא בישראל עלתה ב-0.8% מתחילת 2016. חברון מסביר שהסיבה העיקרית לכך נמצאת בשוק האג"ח. כאשר שוק האג"ח הממשלתי יורד, המשמעות היא שתשואות האג"ח עולות, וכתוצאה מכך מייקר הבנק את הריבית על המשכנתא (בגלל עלייה בעלויות הגיוס שלו - א"ר). נכון להיום, הריבית הקבועה על משכנתא ל-30 שנה עומדת ברמה ממוצעת של 6% ועל פי חברון היא צפויה עוד לעלות, כמו גם המשכנתא ל-20-25 שנה שרמת הריבית שלה עומדת על כ-5%.

 

תל אביב תל אביב צילום: דוד הכהן

 

"אם נבחן את שיעור התשואה משכירות על דירות להשקעה, על פי נתוני הלמ"ס, נראה כי התשואה הממוצעת עומדת ברמות של 2.6% באזור גוש דן ובאזור ירושלים", אומר הכלכלן ומוסיף "שגם אם נתעלם משיעור המס על שכירות ומס רכישה על דירה והחודשים בהם הדירה חלילה לא תהיה מושכרת. השכירות לא תכסה את עלות המימון ואפילו לא תכסה את ההחזר החודשי לבנק במקרה של 50% מימון".

 

יניב חברון יניב חברון צילום: עודד קרני

לדבריו, "בניגוד לשנים האחרונות שבהן אנשים קנו דירות עם 50% מימון ולאחר התשלום החודשי נשאר להם אפילו כמה גרושים ביד, הפעם הם יצטרכו להביא עוד כסף מהבית וזה מה שלא יעבור אצל המשקיע הישראלי. אז כחלון אולי מנסה להוריד את מחירי הדירות, ללא הצלחה גדולה כאשר הם עולים ביותר מ-8% בשנה האחרונה. אבל אם נתחשב בעלייה בריביות המשכנתא אולי כדאי שתוסיפו עוד כמה מאות אלפים למחיר הדירה הסופי שבאמת תשלמו לאורך כל חיי ההלוואה".

 

"לגבי השוכרים, אני חושב שמצבם עשוי להיות מורע בהחלט. בעלי הבית ינסו להעלות עוד יותר את מחירי השכירות, השאר פשוט לא יקנו, מה שעשוי לפגוע בהיצע הדירות להשכרה", סיכם הכלכלן של בית ההשקעות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x