שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

המטרה: שיקום הבורסה. הדרך: טכנולוגיה ושלום בית

בשביל להציל את הבורסה המתייבשת, המנכ"ל החדש, איתי בן זאב, יצטרך לצלוח ביצה טובענית של יחסים קשים בלי למצוא את עצמו בתוכה

גולן חזני 06:5306.11.16

שיפור האווירה עם העובדים, הגדלת היקף גיוסי ההון, קידום הקלות מס על רווחי הון והכנסת טכנולוגיות מסחר חדישות - אלו המטרות המיידיות של איתי בן זאב, שנבחר ביום חמישי על ידי דירקטוריון הבורסה למנכ"ל החדש, במקומו של יוסי ביינארט שפרש בשל מחלה. המועמדים להחליפו בלאומי היא ענת לוין, המשנה למנכ"ל כלל ביטוח ומנכ"לית זרוע ההשקעות של החברה, שמילאה את התפקיד המקביל בבנק הפועלים; וכן ירון בלוך, מנכ"ל לאומי פרטנרס.

 

 

 

בן זאב (41), ראש חטיבת שוקי הון בבנק לאומי וחבר הנהלת הבנק, מתכוון לקדם את המסחר הדיגיטלי בבורסה. הוא מתכוון לשפר את תנאי ההסכם עם בורסת נאסד"ק לרכישת טכנולוגיות שיגבירו את הנגישות למסחר מצד שחקנים זרים מקומיים.

 

בן זאב, שהופיע בפני ועדת האיתור והדירקטוריון, הציע בין השאר שגופים פיננסיים ימכרו תיקי הלוואות לא רק לגופים פיננסיים אלא גם לציבור, בנתחים קטנים דרך הבורסה. כך ייווצר שוק איגוח חדש, בתמיכת בנק ישראל ורשות ניירות ערך.

 

 

היו"ר אמנון נויבך היו"ר אמנון נויבך צילום: אוראל כהן

 

חברי דירקטוריון הבורסה - שמכירים את המנכ"ל הנבחר מכהונתו לצדם כחבר הדירקטוריון מטעם בנק לאומי - התרשמו מהופעתו של בן זאב. לדברי גורמים בדירקטוריון, היתרון שלו על המועמדים האחרים - מנכ"ל אקסלנס עוזי דנינו, מנכ"ל מגדל שוקי הון לשעבר דן ללוז ומנכ"ל קרדן לשעבר שוקי אורן - בלט מהרגע הראשון. "הוא מה שהבורסה צריכה", אמר אחד הדירקטורים, "צעיר אבל בעל ניסיון, איש של אנשים שיודע לעמוד על שלו, מכיר את המערכת הבנקאית, אבל מצד שוק ההון. בעל יכולת ביטוי וקשרים במקומות הנכונים".

 

שחקן כדורסל בעבר

ב־2013 מונה בן זאב לתפקידו הנוכחי בלאומי, לאחר שראש החטיבה הקודם, דני צידון, קודם למשנה למנכ"ל. בן זאב קיבל את ניהול תיק ההשקעות העצמי של הבנק (הנוסטרו), שהיקפו כ־120 מיליארד שקלים, ואת ניהול המאזן של הבנק. תחת ניהולו פעלו אגף ניהול סיכונים, אגף לקוחות מוסדיים ובנקים זרים, אגף תפעול ניירות הערך ונגזרים, חדרי העסקאות ופרויקטים טכנולוגיים. הוא ניהל 500 עובדים, פי שניים ממספר העובדים שינהל בבורסה.

 

גורמים בלאומי תיארו את בן זאב כמשקיע שמרן יחסית. בראיון ל"כלכליסט" בעבר הוא התייחס לטענה שהיקף המניות בתיק הנוסטרו הוא הגבוה ביותר מקרב הבנקים, 3 מיליארד שקל, והסביר כי מדובר רק ב־3% מהתיק. "אנחנו צריכים לנהל את הכסף: לקוחות מפקידים לטווח קצר ונוטלים הלוואות לטווח ארוך, וחלק לא קטן מהנוסטרו נועד לתפעול שוטף של הבנק".

 

בן זאב, בנו של המשנה למנכ"ל בנק הפועלים לשעבר בארי בן זאב, הוא בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת תל אביב ובוגר התוכנית לפיתוח מנהלים באינסיאד. לפני שהצטרף ללאומי עבד בבנק ההשקעות מריל לינץ'. בנעוריו שיחק כדורסל בקבוצת הנוער של הפועל גבעתיים, שהיתה בליגה הבכירה.

 

 

 

גם המתחרה הבולט של בן זאב על התפקיד, עוזי דנינו, הרשים את הוועדה בשל ניסיונו בבנקים ובבית השקעות גדול, ובשל יכולתו להתמודד עם ועד עובדי הבורסה. דנינו היה מעוניין בבורסה לאחר שאקסלנס איבדה את קופות הגמל, התמזגה עם הפניקס והצטמקה. גם לאחר ש"כלכליסט" חשף בשבוע שעבר את שמו של בן זאב כמועמד מוביל, המשיך דנינו להתמודד והופיע בפני ועדת האיתור.

 

התמודדות עם העובדים

אף שנבחר פה אחד בלי כל התנגדות וביקורת - גם לא בשל העובדה שהוא מגיע מהמערכת הבנקאית ובגיל צעיר - הביצה הטובענית שממתינה לבן זאב ביחסים בתוך ההנהלה, בין ההנהלה לעובדים ובין הבורסה לבעליה, תדרוש ממנו להפשיל שרוולים ולהתמודד עם אתגרים קשים עוד לפני כניסתו הרשמית לתפקיד בתחילת 2017.

 

יש המוצאים קשר ישיר בין הבעיות הפנים־ארגוניות בבורסה לבין הירידה במחזורי המסחר, היעדר הנפקות הון חדשות, מחיקת חברות ותיקות מהמסחר והקשיים הרגולטוריים שמוטלים עליה. כל אלה מובילים להתייבשות ולפגיעה בתוצאותיה העסקיות של הבורסה, שצפויה לסיים את 2016 עם הפסד של כ־10 מיליון שקל.

 

האתגר הגדול ביותר הוא שיקום האמון בין ההנהלה לעובדים. מבנה הבורסה אמור להשתנות, כשבעליה - בנקים ישראליים וזרים ובתי השקעות - אמורים לדלל את אחזקותיהם לטובת בעלים חדשים והעובדים. יו"ר הבורסה, אמנון נויבך, לא הצליח לשכנע את הבעלים להידלל ברמה הנדרשת ומצא את עצמו מותקף על ידי שני הצדדים.

מבן זאב, שנחשב איש של אנשים ומנהל מוערך, מצופה להשכין שלום בין החזיתות בקן הצרעות הזה. אם לא ייחתם הסכם חדש בין ההנהלה לעובדים עד כניסתו לתפקיד, זה יהיה האתגר העיקרי שלו. העובדים אמנם נמצאים בחוסר ודאות בנוגע להסכמי השכר, אבל ברור שההסכמים שנחתמו עד כה וכוללים תוספת אוטומטית לשכר של 6% בשנה, שכר ממוצע של 45–50 אלף שקל לחודש והטבות שונות, לא יכולים להמשיך בעידן של בורסה מפסידה.

 

אתגר ושמו אמנון נויבך

הדירקטוריון קיבל ביום חמישי החלטה משמעותית נוספת: הפרדת הסמכויות בין היו"ר למנכ"ל, שתהפוך את נויבך ליו"ר לא פעיל. בהודעת הבורסה נאמר שהצעד הוא יוזמה של נויבך, שהודיע כי "בתום תקופת חפיפה מסודרת למנכ"ל הנכנס, בכוונתו להתמקד אך ורק בניהול הדירקטוריון ובבקרת פעילות הבורסה", ואף הוסיף כי "בינו למנכ"ל הנכנס יש הבנות ברורות על חלוקת הסמכויות והעבודה המשותפת".

 

אולם ההודעה היא תולדה של ישיבת הדירקטוריון הסוערת מלפני שלושה שבועות, שבה הבהירו הדירקטורים לנויבך שעליו לנתק את עצמו מניהול הבורסה, והחזירו לפעילות את ממלאת מקום המנכ"ל גל לנדאו־יערי, שיומיים קודם לכן עזבה בעקבות עימותים עם נויבך, שלקח חלק מסמכויותיה. הדירקטוריון אף מינה שניים מחבריו לפקח על נויבך כדי שלא יפר את ההוראות החדשות, והובהר לו שעליו להפחית את היקף המשרה שלו.

 

גם העובדים זעמו על מעורבות נויבך בניהול הבורסה, לאחר שהכניס אליה חברת חקירות. יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, תמך בעמדת הדירקטורים בנוגע להפרדת הסמכויות.

 

 

גל לנדאו-יערי גל לנדאו-יערי צילום: יריב דגן

 

בבורסה ציפו שנויבך יתפטר בעקבות ההשפלה שעבר, אולם הוא התעקש להישאר בתפקידו ולהפוך ליו"ר לא פעיל ברבעון הראשון של 2017, כשההערכות הן שהדבר ילווה בקיצוץ חד בשכרו. "אני מאמין שההחלטה למנות את בן זאב תייצר שקט תעשייתי שיאפשר לבורסה לטפל באתגרים שלפניה", מסר נויבך שעמד בראש ועדת האיתור. האוזר מצדו, שספג ביקורת על מינויים של נויבך וביינארט, עמד - בעיקר מאחורי הקלעים - מאחורי בחירה באדם השונה מההנהגה הקודמת.

 

כעת יהיה מעניין לעקוב כיצד ינהל בן זאב את יחסיו עם נויבך מקוצץ הסמכויות ועם המשנה הדומיננטית לנדאו־יערי. נויבך נראה כרגע כאתגר הגדול יותר. למרות ההסכמות, הוא אינו עושה רושם של מי שמוותר בקלות על מעורבות וסמכויות, ולאחר שלא נרתע מסכסוך עם ביינארט - שאף טוען שהדבר הוביל להתפטרותו - אנחנו עלולים לראות ניסיונות נוספים מצדו להיות מעורב. בן זאב, שכדירקטור מתח ביקורת על התנהלותו של נויבך, נמצא בעמדה משופרת לעומת קודמו: ניסיון של נויבך להתערב עלול להביא להפסקת כהונתו על ידי הדירקטוריון.

 

 

 

מול ההנהלה הדברים נראים פשוטים קצת יותר. לנדאו־יערי בירכה על המינוי בפני הדירקטוריון, ובשיחות פרטיות עם דירקטורים אמרה שהמינוי מביא תקווה גדולה ושהיא מאמינה בבן זאב כאדם וכאיש מקצוע. בן זאב אמר בדירקטוריון שהעבודה עם לנדאו־יערי צפויה להיות פורייה מבחינתו.

 

המבחנים הראשונים ממתינים מעבר לפינה. התוויית התוכנית האסטרטגית תתחיל כשצוות ההסכם עם הנאסד"ק יביא בימים הקרובים את ההצעה שלו לדירקטוריון ולהנהלה. ביום רביעי יגיע המו"מ עם העובדים לצומת מכריע, לנוכח הפגישה שנקבעה בין נויבך ולנדאו־יערי לוועד העובדים שאליו יצטרף יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן. בפגישה ינסו להגיע להסכם עבודה חדש, ואם הניסיון ייכשל העובדים עשויים להחריף את צעדיהם בסכסוך העבודה שעליו הכריזו, עד כדי השבתה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x