$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

איתי בן זאב נבחר לתפקיד מנכ"ל הבורסה

בן זאב הועדף על פני מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס, עוזי דנינו, שגם היה מועמד לתפקיד. בן זאב הוא חבר הנהלת בנק לאומי משנת 2013, ודירקטור בבורסה מטעם הבנק זה למעלה משנתיים. יו"ר הבורסה, אמנון נויבך, הודיע כי החל ממינוי בן זאב יעבור לתפקיד יו"ר לא פעיל

גולן חזני 14:5703.11.16

דירקטוריון הבורסה בחר היום (ה') באיתי בן זאב כמנכ"ל, והוא יחליף את יוסי ביינארט שפרש בשל מחלה. בן זאב המשמש כסמנכ"ל בכיר וראש חטיבת שוקי הון בבנק לאומי, מכהן גם כדירקטור בבורסה. יו"ר הבורסה, אמנון נויבך, הודיע כי החל ממינוי בן זאב יעבור לתפקיד יו"ר לא פעיל.

 

ועדת האיתור לבחירת המנכ"ל היא שהמליצה על בן-זאב (41) וההחלטה קיבלה אישור של הדירקטוריון. בן זאב הועדף על פני מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס, עוזי דנינו, שגם היה מועמד לתפקיד.

 

בן זאב הוא חבר הנהלת לאומי משנת 2013, ומשמש כדירקטור בבורסה מטעם הבנק זה למעלה משנתיים. הוא החל את דרכו בבנק ב-2000 כסוחר בחדר עסקות, משם התקדם לתפקידי מנהל דסק ומנהל חדר עסקאות לקוחות. בין השנים 2007 ל-2010 הוא כיהן כמנהל אגף חדר עסקות מט"ח ונגזרים, ושנים 2010-2013 הוא שימש כסגן ראש חטיבת שוקי הון. לפני שהגיע ללאומי שימש בן זאב כבנקאי השקעות במריל לינץ' בלונדון, בניו יורק ובישראל.

בניין הבורסה בתל אביב בניין הבורסה בתל אביב צילום: אוראל כהן

 

הבורסה החלה בתהליך מציאת מנכ"ל חדש בעקבות התפטרותו של ביינארט, שיצא לחופשת מחלה ארוכה ביוני ובספטמבר הודיע על התפטרותו. גל לנדאו־יערי, מנהלת התפעול של הבורסה והמשנה למנכ"ל, שימשה כממלאת מקומו של ביינארט והתפטרה בעקבות הגבלת סמכויותיה על ידי היו"ר נויבך. על רקע אירועים אלו קמה התארגנות של דירקטורים להדחתו של נויבך מתפקיד היו"ר. בישיבה שהתקיימה לפני מספר שבועות קבעו חברי הדירקטוריון כי האחריות על האסטרטגיה של הבורסה תילקח מידי היו”ר ותועבר לידי מ"מ המנכ"ל. כך למעשה שבה לנדאו־יערי לתפקיד בהחלטת דירקטוריון חסרת תקדים שאילצה את נויבך להחזירה ולהסדיר את יחסי העבודה שלו עמה. עם זאת, לנדאו־יערי לא הגישה מועמדות לוועדת האיתור לתפקיד המנכ"ל.

 

הלחץ על נויבך עשה את שלו

 

בורסת ת"א סובלת בשנים האחרונות מירידה במחזורי המסחר, היעדר הנפקות הון של חברות חדשות ומחיקה מהמסחר של חברות ותיקות. בד בבד, חלה הרעה משמעותית בתוצאותיה העסקיות, והיא צפויה לסיים את 2016 עם הפסד של 9.75 מיליון שקל - ההפסד הראשון לבורסה זה 30 שנה.

 

הלחץ של חברי דירקטוריון הבורסה על נויבך, עשה את שלו. הוא אמנם לא הודח בסופו של דבר, אבל הודיע בישיבת הדירקטוריון כי עד הרבעון הראשון של 2017 ולאחר שיבצע חפיפה לבן-זאב, בכוונתו להתמקד אך ורק בניהול הדירקטוריון וועדותיו ובבקרת פעילות הבורסה כיו"ר לא פעיל. נויבך הדגיש כי בינו לבין המנכ"ל הנכנס קיימות הבנות ברורות באשר לחלוקת הסמכויות והעבודה המשותפת. כיום מכהן נויבך ב-80% משרה בשכר של יותר ממיליון שקל בשנה, והמשמעות היא קיצוץ חד במרבית שכרו.

 

נויבך מסר בהודעה כי "ועדת האיתור פעלה במרץ רב על מנת להביא לדירקטוריון הבורסה מועמד מוסכם אשר נבחר פה אחד. אני מאמין כי בן זאב מביא עמו את התכונות והניסיון הנדרשים על מנת להתמודד בהצלחה עם האתגרים המרובים העומדים בפנינו, ביניהם גיבושה של ההנהלה בתום תקופה של אי ודאות, שיקום מערכת היחסים עם העובדים והוועד והגדרת היעדים האסטרטגיים לשנים הבאות ותוכניות העבודה הנגזרות מכך".

 

יו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, בירך על מינויו של בן זאב ואמר כי "התקופה הקרובה מעמידה בפני הבורסה אתגרים גדולים ואני משוכנע שיש לו היכולת להוביל אותה אל מקומה הראוי כמחוללת צמיחה במשק וכאחד מעמודי התווך המרכזיים של התעשייה בישראל. בעת הזו יש חשיבות גדולה ליצירת ודאות בפעילות הבורסה. אישיותו והיכרותו המעמיקה של בן זאב עם שוק ההון הישראלי והבורסה בתל אביב תאפשר לו להציב אותה בשורה אחת עם הבורסות המתקדמות ביותר בעולם, אני מאמין שההחלטה למנות את בן זאב למנכ"ל, שתלווה בממשל תאגידי ראוי הנוגע לתפקיד היו"ר ולתפקיד המנכ"ל, תוכל לייצר שקט תעשייתי שיאפשר להנהלה ולעובדים לטפל באתגרים ובמשימות החשובות העומדות לפיתחה של הבורסה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x