$
כלכלה ומדיניות

הכרעה דרמטית בביהמ"ש באנגליה - שעשויה לבלום את הברקזיט

בית המשפט הבריטי קבע כי ממשלתה של תרזה מיי לא תוכל להפעיל את סעיף 50 לאמנת ליסבון הפותח את מהלך הברקזיט מבלי לקבל את אישור הפרלמנט. הממשלה צפויה לערער בהליך מהיר לבית המשפט העליון

מיקי גרינפלד 12:3503.11.16
בית המשפט באנגליה קיבל היום (ה') החלטה בעתירה בעניין הברקזיט שעשויה להתברר כדרמטית ולסכל את המהלך של יציאה מהאיחוד - ההחלטה קבעה כי ראשת הממשלה תרזה מיי לא יכולה להפעיל את סעיף 50 לאמנת ליסבון מבלי לקבל את אישור הפרלמנט.  
סעיף 50 הוא המכניזם הפורמאלי המאפשר היפרדות של מדינה מהאיחוד, ועם הפעלתו פותחת המדינה הנוגעת לעניין - במקרה זה בריטניה - במגעים עם הנהגת האיחוד על הסדרת הפירוד והיחסים שלאחריו, כשמו"מ בין הצדדים יכול להימשך שנתיים לכל היותר.

 

על פי החלטת בית המשפט מהיום, ממשלתה של מיי נדרשת עתה להציג במהירות הצעת חוק שתאפשר לה את הפעלת הסעיף האמור. אף שלמפלגה השמרנית של מיי יש רוב בפרלמנט והסבירות לאישור החוק היא גבוהה, היא בהחלט לא ודאית – ומקרה אפשרי של רוב נגד החוק עשוי לבלום את תהליך ההיפרדות.

 


 

ממשלה צפויה להגיש ערעור על הההחלטה, ובמידה שכך אכן יהיה, הערעור צפוי להישמע בבית המשפט העליון כבר בחודש הבא, בפני מותב נרחב במיוחד של 11 שופטים.

 

העתירה הנדונה הוגשה על ידי אשת העסקים ג'ינה מילר (Gina Miller) והספר דאיר בוס סנטוס (Deir dos Santos), שטענו כי ראשת הממשלה מחוייבת לקבל את אישור הפרלמנט, וסירובה לעשות זאת מנוגד לחוק. בתגובתה לעתירה טענה מיי כי ההכרעה בעניין כבר התקבלה על ידי הציבור הבריטי במשאל העם ושאין צורך בהצבעה נוספת בפרלמנט.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x