שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בעלי האג"ח דורשים ביטחונות מרוכשי השליטה באפריקה

נציגות האג"ח דורשת ממשפחת דיין ביטחונות בדמות ערבות בנקאית או נדל"ן בעוד המשפחה מציעה לשעבד מניות אפריקה לטובת המחזיקים

גולן חזני 07:0102.11.16

מחלוקת על ביטחונות בין נציגות האג"ח של אפריקה ישראללבין משפחת דיין מונעת בשלב זה הסכם לרכישת השליטה בחברת האחזקות על ידי המשפחה. ל"כלכליסט" נודע כי את היקף ההזרמה בסך 700 מיליון שקל שמציעים האחים דיין להזרים במסגרת ההסכם, הם מחלקים לשניים: תשלום מיידי של 350 מיליון שקל במזומן, ו־350 מיליון נוספים פרוסים על פני שנתיים או שלוש.  

הנציגות המורכבת מפסגות, קלירמרק ומנורה דורשת ביטחונות על התשלום העתידי. האחים דיין הציעו לשעבד לטובת המחזיקים מניות של אפריקה ישראל, אולם הנציגות סירבה ומבקשת ביטחונות חיצוניים, בדמות ערבות בנקאית, ניירות ערך סחירים או נדל"ן. הנציגות מעוניינת בביטחונות שאינן מניות אפריקה כדי לא להגיע למצב שהחברה קורסת שוב והביטחונות שלהם "נמחקים".

 

הפגישה האחרונה בין הצדדים נערכה לפני שלושה ימים, על רקע חילוקי דעות אלה, ומאז לא נוצר קשר מחודש. המחזיקים מאמינים שניתן יהיה לפתור את הפער, שמבחינתם איננו גדול. את המו"מ מטעם המשפחה מובילים האח הבכור מיקי ובן הזקונים אמיר שמלווים ביועץ נדל"ן חיצוני, אייל ספיר. עוד נודע ל"כלכליסט" כי במסגרת המו"מ התבקשה המשפחה להציג את יכולותיה ואיתנותה הפיננסית והציגה מכתבים מבנקים שהניחו את דעתם של אנשי הנציגות בקשר ליכולות אלה.

 

ההצעה שהציג מוטי בן־משה לרכישת השליטה באפריקה ישראל היתה דומה, אולם היקף המזומן המיידי שהציע היה נמוך יותר. בנוסף בן־משה התנה את הרכישה בבדיקות נאותות לחברה ובהסכמתו של לב לבייב למהלך. משפחת דיין לא הציגה תנאים מוקדמים ונראה כי בשלב זה היא שוקלת את צעדיה.

 

לאפריקה ישראל חוב של 2.75 מיליארד שקל. הן בן־משה והן משפחת דיין דיברו על מחיקה של כחצי מיליארד שקל מהחוב, כך שהיקף החוב של אפריקה, לאחר הזרמת המזומנים יעמוד בסיום התהליך על 1.5 מיליארד שקל. הנסיון של בן־משה באלון רבוע כחול מסתמן כמוצלח, שכן ההזרמה של ההון היא לתוך החברה ולא לידיים חיצוניות, כך שהוא מעביר למעשה הון לחברה שנמצאת בשליטתו. גם משפחת דיין מבינה שההזרמה למעשה משרתת אותה ולא עוברת לבעלי מניות אחרים. הנציגות לא בחרה עדיין בנקאי השקעות שילווה אותה בהליך ומנהלת מו"מ עם כמה בנקאים. עם זאת, אם יושגו הסכמות עם משפחת דיין או מציע אחר, מהלך זה יתייתר.

 

אחרי חשיפת "כלכליסט" אתמול, על כניסתה של משפחת דיין למו"מ, עלתה מניית אפריקה ישראל ב־4.7% בבורסה של תל אביב, לשווי של 226 מיליון שקל לעומת שווי של 7 מיליארד שקל לפני עשר שנים. אף שגורמים בנקאיים מעריכים כי בידי לבייב יש האמצעים להזרים את ההון הדרוש ולהשאיר את החברה בשליטתו, השאלות שנותרו פתוחות הן אם לבייב ישווה את הצעות הרכישה שיקבלו המחזיקים, ואם הוא בכלל מעוניין להשאיר את אפריקה בשליטתו.

 

לבייב לבייב צילום: אריאל שרוסטר

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x