$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מתיו ברונפמן מימש נתח נוסף משופרסל ופרע הלוואה להפועלים

ישראלום, בשליטת ברונפמן ושולם פישר, מכרה ביומיים האחרונים 3% נוספים מרשת הקמעונאות. בסך הכל מכרה 10.6% ב־316 מיליון שקל מאז אוגוסט האחרון. התמורה שימשה לפירעון יתרת חוב של 300 מיליון שקל, שברובו החזיק הבנק

גולן חזני 07:2220.09.16

מתיו ברונפמן ושולם פישר פרעו השבוע חוב של 300 מיליון שקל לבנק הפועליםוגורמים נוספים, כך נודע ל"כלכליסט". הסכום הוא היתרה מהלוואה בהיקף 600 מיליון שקל, שנלקחה ב־2007 על ידי השניים כדי לרכוש 20% ממניות שופרסל תמורת 883 מיליון שקל. הפירעון התאפשר לאחר שהשניים ביצעו מכירה אגרסיבית של מניות שופרסל ביומיים האחרונים.

את ההלוואה המקורית לקחה חברה פרטית של ברונפמן ופישר וכעבור כמה שנים היא הועברה לחברת ישראלום הציבורית. החברה החליטה למכור את מניותיה בשופרסל לפני כחודש, וניהלה מגעים עם מספר גופים לרכישת החבילה.

 

מתיו ברונפמן מתיו ברונפמן צילום: נמרוד גליקמן

 

בסופו של דבר החליטו בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין ומנכ"ל אי.די.בי שולם לפידות לרכוש חלק מהמניות כדי לחסום כניסה של שותף אחר. אחרי מו"מ מהיר עם פישר וברונפמן, נקבע כי החברה־הבת דסק"ש, שמחזיקה בשליטה בשופרסל, תרכוש 9 מיליון מניות (4.3%) תמורת 133 מיליון שקל ותקבל אופציה לעסקה זהה עד לסוף השנה. המנה הראשונה נרכשה בשבוע שעבר. עם ביצוע העסקה גדל שיעור האחזקה של דסק"ש בשופרסל ל־58.1% ובמקביל ירד שיעור האחזקה של ישראלום ברשת הקמעונאות מ־16.1% ל־11.8%. שני הדירקטורים בחברה מטעם ישראלום, רון הדסי ושולם פישר, התפטרו.

 

אתמול ושלשום ביצעה ישראלום שתי מכירות לגופים מוסדיים באמצעות ברוקר. שלשום מכרה ישראלום 5.5 מיליון מניות (2.6%), במחיר של 14.2 שקל למניה ובתמורה כוללת של 78 מיליון שקל.

 

אתמול מכרה החברה נתח נוסף של 1.5 מיליון מניות (0.7%) תמורת 21.5 מיליון שקל. כעת, שיעור האחזקה של ישראלום עומד על 8.5% בשופרסל. ברונפמן ופישר מחוייבים לשמור חלק מכמות זו הם מחוייבים לשמור למימוש האופציה של דסק"ש, ועל פי ההערכות, היתרה תפוזר בשוק במהלך הימים הבאים.

באוגוסט מכרה ישראלום 3% ממניות שופרסל ב־83.4 מיליון שקל, כששליש מהכמות נמכרה לדסק"ש ויתרת המניות לציבור המשקיעים. בסך הכל מכרה ישראלום מניות שופרסל בהיקף של 316 מיליון שקל, ששימשו לפירעון ההלוואה בראשות הפועלים, שהחזיק במרבית החוב.

 

מניית שופרסל זינקה ב־23.9% מתחילת השנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x