$
בורסת ת"א

סופי: מוטי בן-משה הוא בעל השליטה באלון רבוע כחול

השותף לשעבר באי.די.בי השלים את רכישת אלון רבוע כחול תמורת 113 מיליון שקל. מאז הכרעת מחזיקי האג"ח על תמיכה במכירה בפברואר, זינק שווי מניות הקבוצה בחברות־הבנות ביותר מ־250 מיליון שקל, וכעת מסתכם ב־1.47 מיליארד שקל

גולן חזני 17:1211.09.16

שבוע אחרי שאדוארדו אלשטיין חגג ארבע שנים להשקעה הראשונה באי.די.בי, מציג שותפו לשעבר מוטי בן־משה חברת אחזקות חדשה בבעלותו ומשלים את רכישת קבוצת אלון רבוע כחול. הקבוצה כוללת את השליטה בחברות הבורסאיות רבוע כחול נדל"ן (59.3%), דור אלון תחנות דלק ורשת כלי הבית נעמן (77%). בנוסף תקבל החברה הרוכשת ח.א.א שבבעלות בן־משה דמי ניהול של כ־5 מיליון שקל בשנה, שדור אלון העבירה לאלון ישראל עד כה עבור השימוש במותגים אלון ואלונית.

 

במסגרת העסקה העביר בן־משה 113 מיליון שקל לקבוצת אלון שבבעלות שרגא בירן והקיבוצים, ו־300 מיליון שקל לידי מחזיקי האג"ח של החברה. מתוך זה יועברו 30 מיליון שקל לכלל ביטוח אשראי ולבסס"ח, כחלק מחובות החברה־הבת מגה שנטל בן־משה על עצמו. בעלי מניות המיעוט יקבלו ממנו 7 מיליון שקל נוספים.

השווי עלה בשלוש הזרועות

 

אלון רבוע כחול מחזיקה בשלוש זרועות ציבוריות. הראשונה, דור אלון, רשת תחנות הדלק המחזיקה גם ברשת הסופרמרקטים העירוניים PM־AM, נסחרת בשווי 674 מיליון שקל. היקף האחזקה הוא 63.1% ולפיכך שוויה 425 מיליון שקל. מאז פברואר, עת סוכם על רכישת הקבוצה בהצבעת מחזיקי האג"ח, זינקה מניית דור אלון ב־35%, ולפיכך שווי האחזקות של רבוע כחול בה עלה ב־100 מיליון שקל.

 

השנייה, רבוע כחול נדל"ן, נסחרת בשווי 1.78 מיליארד שקל. אלון מחזיקה ב־53.9% ממניותיה ששווין מיליארד שקל - כ־150 מיליון שקל יותר משווין בפברואר. עיקר נכסי רבוע נדל"ן הם 115 נכסים המשתרעים על פני 280 אלף מ"ר, בעיקר סופרמרקטים ומרכזים לוגיסטיים שמושכרים למגה. בנוסף החברה שותפה בפרויקט השוק הסיטונאי הכולל קניון ודירות, שרובן הגדול כבר נמכר והתמורה אמורה לבוא לביטוי בדו"חות הקרובים. נכסים מהותיים נוספים הם 50% מקניון הדר בירושלים ובית קומברס ברעננה.

 

הזרוע השלישית של אלון היא נעמן (77%), ששוויה בעקבות הדו"חות הטובים האחרונים הגיע ל־61 מיליון שקל. לפיכך, שווי המניות שבידי הקבוצה הוא 48 מיליון שקל - 18 מיליון שקל יותר מהשווי בפברואר. בכוונת בן־משה לרכוש חברות נוספות בתחום הנדל"ן המניב.

 

בסך הכל, מאז החלטת מחזיקי האג"ח זינק שווי מניות הקבוצה בחברות־הבנות ביותר מ־250 מיליון שקל, והוא מסתכם ב־1.47 מיליארד שקל.

 

 צילום: עמית שעל

עם השלמת העסקה יירד היקף ההתחייבויות של החברה ל־760 מיליון שקל, מתוכן חוב פיננסי נטו של 680 מיליון שקל. אלון רבוע כחול תצא בשבועות הקרובים לגיוס חוב של כ־600 מיליון שקל, להחלפת החוב הקיים. המהלך יחסוך לבן־משה הזרמה נוספת, לאחר שהתחייב להזרים עד 600 מיליון שקל בהתאם לצרכי החברה. בן־משה העמיד גם ערבות של 60 מיליון שקל כדי להוריד הערת עסק חי מדו"חותיה. מניית רבוע כחול, שנמחקה מהמסחר, תשוב אליו לאחר גיוס האג"ח.

 

שאלת השבת

 

"נבסס פעילויות קיימות ונשביח אותן", כתב בן־משה באגרת לעובדי הקבוצה, "ניצור סינרגיה בין המיומנויות שצבר ההון האנושי לבין הידע, האיתנות הפיננסית, היעילות התפעולית, התפיסה העסקית והמיומנות שזכינו לפתח ולטפח באירופה, שם אנו פועלים בשווקים תחרותיים ומפוקחים מאוד".

 

בן־משה, שאתמול נחשף ב"כלכליסט" כי השקיע כ־20 מיליון שקל ברשת מכוני הכושר הולמס פלייס, הוא אדם דתי. שאלה בולטת שעולה בקשר לרכישת קבוצת אלון רבוע כחול היא כיצד ינהג ברשת PM־AM, הפועלת בשבת. ל"כלכליסט" נודע כי בשבועות האחרונים פנו מספר גורמים לבן־משה והציעו לו עשרות מיליוני שקלים תמורת הרשת, אולם הוא טרם הכריע. על פי הערכות הוא ינסה להשביח את הרשת לפני שימכור אותה. מקורביו אמרו כי הוא מחוייב קודם כל לבעלי המניות, מה שמרמז כי הוא לא שולל את המשך פעילות הרשת תחת דור אלון. בנוסף מתכוון בן־משה לפתח את פעילות תחנות הכוח של דור אלון ולהיכנס במלוא העוצמה לתחום, תוך ניצול הידע של קבוצת אקסטרה שבבעלותו בתחום האנרגיה באירופה.

 

בן־משה יוצג בעסקה על ידי עוה"ד רענן קליר ואלון בנימיני ממשרד קליר־בנימיני, ארי רוזנברג ממשרד רוזנברג־אברמוביץ־שנלר, ודוני טולידאנו ושי דיין ממשרד ארדינסט־בן־נתן־טולידאנו. רבוע כחול יוצגו בידי עוה"ד שיראל גוטמן־עמירה, דנה חן, מיכל פרי ולי עוז ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'. אלון רבוע כחול יוצגה בידי עו"ד איה יופה ממשרד גרוס חודק.

 

לאלון ישראל חוב גבוה של 1.8 מיליארד שקל, בעיקר לגופים המוסדיים. לחברה נותרו כמה אחזקות: אלון חיפושי גז המחזיקה בכ־4% ממאגר תמר; 9.6% בדלק US שרכשה מהקבוצה את מניותיה באלון USA; כ־30% במפעיל של כביש 6; כ־8% מדור אלון; ו־520 מיליון שקל במזומן. בימים אלו מצויה המחלוקת בין אלון ישראל לבין מחזיקי האג"ח בדיונים משפטיים. מנכ"ל אלון אביגדור קפלן טען שהחברה יכולה לשרת את חובה בשנתיים הקרובות, וכי בן־משה מקבל חברות בריאות לאחר שאלון מכרה שש פעילויות הפסדיות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x