שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הברקזיט טרפד שיתוף פעולה בין אקסלנס ואינווסקו

ענק ההשקעות הבריטי הודיע לאקסלנס על השהיית המו"מ לשיווק קרנות בישראל בעקבות אי־הוודאות לגבי השפעת הברקזיט על הרגולציה בענף

רחלי בינדמן 08:1707.07.16

הכניסה הצפויה של קרנות הנאמנות הזרות נתקלת במכשול על רקע הברקזיט. ל"כלכליסט" נודע כי גופי השקעה מבריטניה, שבחנו כניסה לשיווק בשוק הישראלי במסגרת הרפורמה שמובילה רשות ני"ע, החליטו באחרונה להשהות את קידום הנושא בעקבות חוסר הוודאות בבריטניה.  

כך, נודע ל"כלכליסט" כי קבוצת אינווסקו (Invesco), אחד מגופי ההשקעות הפרטיים הגדולים בעולם שבסיס פעילותו בבריטניה, הודיע לבית ההשקעות אקסלנס, שעמו קיים מו"מ לשיתוף פעולה, כי הוא משהה את המגעים בעקבות חוסר הוודאות סביב הברקזיט.

 

אינווסקו, שמנוהלת על ידי מרטין פלאנגן, נסחרת בשווי של 10 מיליארד דולר בבורסת ניו יורק. לבית ההשקעות יש סניפים ב־20 מדינות, הוא משרת לקוחות מיותר מ־150 מדינות ומנהל כ־700 מיליארד דולר.

 

הגופים הבריטיים עשויים לא להיכלל ברגולציה באירופה

הרפורמה, שצפויה להיכנס לתוקף בתחילת 2017, תאפשר רק לקרנות זרות הפעילות בארה"ב ובאירופה לשווק את מרכולתן בישראל דרך מערך הייעוץ הבנקאי. מכיוון שהקרנות לא יהיו תחת פיקוח רשות ני"ע אלא תחת כללי הרגולציה מארץ מוצאן, הרשות דורשת כי ישווקו בישראל רק קרנות שמפוקחות על ידי רשות ני"ע האמריקאית וקרנות הכפופות להוראות ה־UCITS, שאליה כפופים כיום גופים המהווים חלק מהאיחוד האירופי.

 

יציאתה של בריטניה מהאיחוד מעלה סימני שאלה ביחס להישארות קרנות ההשקעה מלונדון תחת ההוראות ולפיכך גם לגבי האפשרות שלהן להיכנס לשוק הישראלי.

 

יתרה מכך, הברקזיט עשוי לפגוע בפעילות העסקית של קרנות ההשקעה הבריטיות שלהן סניפים במדינות החברות באיחוד ועלולות להידרש להפסיק את פעילותן שם. גופי ההשקעות בבריטניה עסוקים כעת בצרות הפנימיות שלהם, ולכן קלושים הסיכויים שיקדמו בתקופה הקרובה כניסה לשוק הישראלי. עם זאת, החברות הבריטיות עשויות להביא קרנות מלוקסמבורג ומאירלנד, שאינן מנוהלות על ידי מנהלים מהסיטי בלונדון. כך, לדוגמה, לגוף ההשקעה הגדול הבריטי שרודרס יש גם סניף בלוקסמבורג, כך שלכאורה הוא יוכל לשווק קרנות שפועלות משם.

הרפורמה עלולה להסתיים בקול ענות חלושה

 

לפני חודשיים הגישו קרנות הנאמנות בישראל עתירה לבג"ץ כנגד כניסת הקרנות הזרות לישראל בטענה לתנאי משחק לא הוגנים ולרגולציה מקלה יותר לקרנות הזרות. מי שצורף כמשיב בעתירה היה איגוד הבנקים. זאת מאחר שהבנקים מעוניינים ברפורמה, שאמורה להניב להם עמלות בשל שיווק הקרנות הזרות על ידי מערך הייעוץ הבנקאי ועמלות המרת מט"ח שישלמו המשקיעים שיבחרו להשקיע באותן קרנות.

 

אמנם הקרנות בארה"ב משדרות עסקים כרגיל, אך הערכה היתה שיגיעו לישראל בעיקר גופים מאירופה מאחר שהשוק הישראלי קטן מדי לאמריקאים. כעת על רקע ההתפתחויות בבריטניה, מנהלי הקרנות הישראלים יכולים לנשום לרווחה. השוק בבריטניה הוא אחד משלושת שווקי הקרנות הגדולים באירופה ואם הברקזיט יביא להקטנת כמות הקרנות שיגיעו לישראל, הרפורמה שעליה עמלו ברשות, בראשותו של שמואל האוזר, עשויה להסתיים בקול ענות חלושה.

 

מאקסלנס, בניהולו של עוזי דנינו, לא נמסרה תגובה.

 

עוזי דנינו מנכ"ל אקסלנס עוזי דנינו מנכ"ל אקסלנס צילום: נמרוד גליקמן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x