$
בורסת ת"א

בעיתוי בעייתי: פסגות רוכש תיק הלוואות לנדל"ן בלונדון מבנק מזרחי טפחות

ל"כלכליסט" נודע כי בית ההשקעות חתם על עסקה לרכישת נתח מתיק האשראי של הבנק בשווי 30 מיליון ליש"ט, המצטרף לנתח של 20 מיליון ליש"ט שרכש ב־2015. בפסגות נסמכים על המח"מ הקצר של ההלוואות ועל רמת הביטחונות הגבוהה

רחלי בינדמן 08:1807.07.16

בית ההשקעות פסגות חתם השבוע על עסקה מול בנק מזרחי טפחות לרכישת נתח נוסף מתיק האשראי לנדל"ן של סניף לונדון של הבנק. זאת בזמן שחוסר הוודאות בשוק הנדל"ן המסחרי הבריטי בשיאו. 

היקף התיק שרכש בית ההשקעות עומד על כ־20 מיליון ליש"ט. פסגות כבר קנה נתח של כ־30 מיליון ליש"ט מהתיק הזה במהלך 2015. בסך הכל מדובר בהשקעה של כרבע מיליון שקל, המהווה כ־20% מתיק הלוואות הנדל"ן של מזרחי טפחות בלונדון, העומד על כ־250 מיליון ליש"ט.

 

חשש מעזיבות של שוכרים

לכאורה העסקה האחרונה מתבצעת בעיתוי מפתיע. משאל העם שקבע כי בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי טלטל את שוק הנדל"ן המסחרי בלונדון. בשוק גאו חששות כי שוכרים עסקיים ועובדים שהחזיקו בדרכון של האיחוד האירופי ייאלצו לעזוב את לונדון בעקבות הברקזיט, ולפיכך לפגוע בנדל"ן המסחרי וייתכן גם בנדל"ן להשכרה למגורים.

 

עם זאת, בפסגות חתמו על העסקה רק השבוע, לאחר שההחלטה של הבריטים לצאת מהאיחוד כבר היתה ידועה. אחת הסיבות לביטחון של פסגות בעסקה היא העובדה שמדובר במח"מ הלוואות קצר מאוד של שנה וחצי. על פי הערכות, יידרש לבריטניה פרק זמן ארוך יותר כדי לצאת בפועל מהאיחוד.

 

יתרה מכך, רוב ההלוואות הנכללות בעסקה הן של נדל"ן למגורים, חלקן הגדול הן מול עיריית לונדון. לבסוף, הביטחונות בעסקה כוללים שיעור LTV (רמת מינוף) הנמוך מ־50%. לפיכך, כדי שפסגות תתחיל להפסיד מהעסקה שווי הנדל"ן הרלבנטי צריך להיחתך ב־50%.

 

התיק מ־2015 כבר נפרע

עוד נודע ל"כלכליסט" כי תיק ההלוואות שנרכש על ידי פסגות במהלך שנת 2015 כבר נפרע ברובו. גם תיק זה כלל הלוואות במח"מ קצר מאוד ושיעור הפיגורים ואי הפירעון מצד הלווים בו עמד על אפס.

 

התשואה הצפויה של פסגות עומדת על כ־3% מעל אג"ח ממשלתיות במח"מ דומה, המציעות היום ריבית אפסית. האינטרס של מזרחי טפחות בעסקה הוא שחרור נכסי סיכון כדי שיוכל להמשיך ולהעניק אשראי עסקי חדש, על רקע דרישות ההון של בנק ישראל. על פי הערכות, מזרחי טפחות לא מתכוון בשלב זה להגדיל את האשראי לנדל"ן בלונדון.

 

את העסקה הובילו ורד קרין, מנהלת האשראי בפסגות ושי שליטא, מנהל יחידת הסינדיקציה בחטיבה העסקית של מזרחי־טפחות. ליוו את העסקה עו"ד נטלי ג'ייקובס ממשרד הרצוג פוקס נאמן (מטעם פסגות) ועו"ד שירי שחם ממשרד יגאל ארנון (מצד הבנק).

 

אלדד פרשר מנכ"ל מזרחי טפחות אלדד פרשר מנכ"ל מזרחי טפחות צילום: אוראל כהן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x