$
בורסת ת"א

זינוק מחירי הקרקעות: עזריאלי מכרה חלקה בפי גלילות לפי שווי של 680 מיליון שקל

לפני חצי שנה בלבד מכרה פז את חלקה במתחם לפי שווי של 490 מיליון שקל. קבוצת טריגו רכשה מעזריאלי 13.2% מהמתחם תמורת 90 מיליון שקל

אורן פרוינד 18:0110.05.16

העסקה שביצעה היום (ג') חברת הנדל"ן עזריאליחושפת את הקצב המהיר של עליית מחירי הקרקעות במדינה. עזריאלי חתמה על עסקה למכירת 13.2% מהחברה הממשלתית "פי גלילות" שמחזיקה בזכויות בקרקע של 164 דונם במתחם פי גלילות הידוע ברמת השרון.  

הרוכשת היא קבוצת טריגו בבעלותם של טל פרץ, גל פאר ורון נובוטני, ששילמה 90 מיליון שקל בעבור המניות בחברה. העסקה הזאת משקפת שווי של 680 מיליון שקל לחברת "פי גלילות" (שהאחזקה היחידה שלה היא הקרקע), הגבוה ב-35% מהשווי לפיו מכרה חברת פז את האחזקות שלה באותה חברה לפני חצי שנה בלבד.

 

פז מכרה את אחזקותיה (21.5%) בחברת פי גלילות לחברת קנדה ישראל שבשליטת ברק רוזן ואסף טוכמאייר תמורת 106 מיליון שקל בעסקה ששיקפה שווי של 490 מיליון שקל לחברה ולקרקע.

 

פי גלילות היא חברה ממשלתית, שבמה מחזיקה המדינה 50%. האחזקה הנותרת התחלקה עד לאחרונה בין שלוש חברות הדלק הישראליות: דלק, פז וסונול. הראשונה למכור את אחזקותיה בפי גלילות הייתה דלק, שמכרה את חלקה באפריל 2013 תמורת 69 מיליון שקל לקבוצת יהלומנים מישראל ומארה"ב. באוקטובר האחרון מכרה כאמור חברת פז את אחזקותיה וכעת גם נמכר חלקה של סונול (עזריאל).

 

בנוסף למניות בחברת פי גלילות, מכרה עזריאלי לקבוצת טריגו גם קרקע סמוכה של 6 דונם תמורת 40 מיליון שקל. העסקה הזו משקפת מחיר של 6.6 מיליון שקל לדונם, מחיר שגבוה יותר ב- 60% מהמחיר לדונם שנשקף מהעסקה של מתחם פי גלילות. שתי הקרקעות שנמכרו סמוכות אחת לשנייה, כך שלכאורה לא אמור להיווצר פער כזה במחירי. אלה שאחזקה ישירה בקרקע שווה יותר כסף מאשר אחזקה דרך חברה (פי גלילות), שבה רשומות התחייבויות למס וחובות כאלו ואחרים לספקים.

 

עזריאלי תקבל עבור שתי העסקאות סכום כולל של 130 מיליון שקל. בכך מגיעה התמורה שלה מעסקת סונול (שדרכה החזיקה את הקרקעות) לסכום של 494 מיליון שקל. עזריאלי חתמה לפני חודש על עסקה למכירת סונול לקרן גז ונפט ישראל (Israel Oil & Gas Fund LP), שותפות מוגבלת אשר השותף הכללי המנהל (GP) שלה הוא דודי ויסמן, בתמורה לכ- 364 מיליון שקל. האחזקה של סונול בפי גלילות לא נכללה בעסקה.

 

קבוצת טריגו בבעלותם של טל פרץ, גל פאר ורון נובוטני פועלת במתחם פי גלילות מזה מספר שנים וחולשת על עשרות דונמים שיתווספו לרכישה הנוכחית ויגדילו משמעותית את אחזקותיה בפרויקט. התוכניות המאושרות החלות על המתחם כוללות כ־12 אלף דירות ו-700 אלף מ"ר לשטחי מסחר ותעסוקה. התוכניות הקיימות כיום מאושרות ותקפות ומצויות בשלבי הכנה של תוכניות מפורטות.

 

אירית סקלר-פילוסוף, סמנכ"ל הכספים בקבוצת עזריאלי, אמרה היום עם ביצוע העסקה כי "מכירת נכסי פי גלילות בנוסף לעסקת מכירת סונול, הוא צעד נוסף במימוש אסטרטגית הקבוצה להתמקדות בפעילות הליבה בתחומי הנדל"ן המניב. סך המימושים של נכסי גרנית הכרמל הכולל את מכירת טמבור, סונול, דרך הים ,הפעילות הסולארית של סופרגז והעסקה הנוכחית צפוי לעמוד על כ- 1.6 מיליארד שקל. לאחר השלמת עסקאות אלו יישארו בידי גרנית הכרמל פעילויות נוספות שהעיקריות שבהן הינן סופרגז ו-GES".

 

מקבוצת טריגו נמסר: "מתחם גלילות מהווה אחת העתודות הגדולות המצויות באזור תל אביב ורמת השרון. לאור המחסור בעתודות קרקע באזורים אלו אנו פועלים כבר כיום לרכוש קרקעות לטובת בנייה עתידית".

 

 

 

 

 

מתחם אתר פי גלילות מתחם אתר פי גלילות צילום: צביקה טישלר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x