שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בהיעדר תשואות מספקות: כלל ביטוח מצמצמת נוכחות בארה"ב

שנתיים וחצי בלבד לאחר הקמת הנדל"ן בארה"ב, כלל משנה כיוון: מנכ"ל החברה־הבת תמיר קזז עוזב את התפקיד, ופעילות הסניף האמריקאי תצומצם מהותית. מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן, יקים חטיבה חדשה עבור בת טיפוחיו ענת לוין

גולן חזני ורחלי בינדמן 07:1019.04.16

שנתיים וחצי בלבד לאחר שהקים וניהל את הפעילות של כלל ביטוחבתחום הנדל"ן בארה"ב, תמיר קזז עוזב את התפקיד בהחלטה משותפת להנהלת כלל ולו. החברה החליטה כי התשואות בתחום מקבצי הדיור, שבהם התמקדה החברה־הבת

Clal U.S. Management, ירדו משמעותית עד שאינן הולמות את יעדיה.

 

ל"כלכליסט" נודע כי פעילות הסניף האמריקאי תצומצם מהותית. כלל תמשיך להשקיע במדינה, ואף בהיקפים גבוהים מכפי שהשקיעה עד היום; אולם ההשקעות הללו לא יהיו במקבצי דיור, אלא ברכישות גדולות של נתח מחברות אמריקאיות הפעילות בנדל"ן המקומי. כלל תפעל גם בתחום התשתיות ובענף הנדל"ן המניב, שבו תבצע השקעות משותפות עם חברות וקרנות נדל"ן מקומיות.

מה דעתך על מניית כלל עסקי ביטוח:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בנוסף תגדיל כלל את פעילות מתן הלוואות המזנין והמימון הכולל לעסקאות נדל"ן בארה"ב.

 

רענון השדרה הניהולית

 

פעילותה של הזרוע האמריקאית, שהוקמה בקול תרועה במחצית השנייה של 2013, תנוהל למעשה מישראל. ל"כלכליסט" נודע כי גם אלון וקסמן, מנהל תחום הנדל"ן בכלל ביטוח, הגיע עם הנהלת החברה להחלטה משותפת על עזיבתו.

 

הזעזוע עשוי להתמתן עם הגעתו של גל נדיר, שישמש ראש תחום הנדל"ן בכלל ביטוח ויהיה אחראי גם על הפעילות בארה"ב. לנדיר רקע של 12 שנה בתחום המיזוגים והרכישות בענף הנדל"ן בארה"ב. תחתיו ישמש רז זלצמן כמנהל תחום הנדל"ן בישראל, לאחר שהגיע לכלל מחברת הביטוח מגדל, שבה כיהן בתפקיד דומה.

 

איזי כהן איזי כהן צילום: אוראל כהן

 

הולכת בעקבות המתחרות

 

מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן החליט להקים את הפעילות בארה"ב עם כניסתו לתפקיד בשלהי 2012. כהן, שבתפקידו הקודם היה מנכ”ל אפריקה ישראל, הציב בראשה את קזז, שניהל קודם לכן את פעילות הנדל”ן בארה”ב של אפריקה ישראל.

 

קזז הוגדר כאחראי על איתור הזדמנויות השקעה, ביצוע ניתוחי כדאיות וניהול הפרויקטים מקרוב. בפועל בתקופתו של קזז ביצעה כלל עסקאות בודדות בהיקף כולל של כ־600 מיליון דולר.

 

המתחרות מגדל והראל פועלות מזה שנים עם שותפים כמו חברת ניהול הנדל"ן האמריקאית־ישראלית הרבור גרופ. נראה כי כלל החליטה לכוון גם היא לשם, ולתחום הנדל"ן המניב במקום מקבצי דיור.

 

בתחילת 2015 חתמה כלל על הסכם מסגרת לשיתוף פעולה בתחום השקעות בדירות להשכרה (מולטי פמילי) בארה"ב עם ענקית הביטוח והפיננסים הגרמנית אליאנץ. היקף ההסכם עמד על 200 מיליון דולר בשלב ראשון, אולם נראה כי לא התממש עד היום.

 

במאי האחרון ביצעה כלל מימוש ראשון בארה"ב, כשמכרה יחד עם הארבור גרופ בניין משרדים ב־345 מיליון דולר. הבניין One South Wacker נרכש לפני הגעת קזז והחברה החזיקה בו כשנתיים וחצי.

 

למרבה האבסורד, קזז צוטט בשנה שעברה בתקשורת הישראלית כאומר שבתחום הדירות להשכרה (מולטי פמילי) ניתן לקבל תשואות שנתיות בסיסיות שמתחילות ב־4% ונוסקות עד 11%־13% מבלי לעשות דבר.

 

איזי כהן יקים חטיבה חדשה בשביל ענת לוין

 

מנכ"ל כלל ביטוח איזי כהן הביא אתמול לאישור הדירקטוריון את קידומה של ענת לוין, מנהלת ההשקעות הראשית של כלל ובת טיפוחיו עוד בעת שניהל את מגדל. ל"כלכליסט" נודע כי כהן יקים עבור לוין חטיבה חדשה - חטיבת הפיננסים. סמכויותיה של לוין יורחבו ויכללו את תחום הכספים בחברה. הגבלת שכר הבכירים בגופים הפיננסים מונעת מכהן אפשרות לשמר את לוין דרך תוספת שכר. לפיכך הוא מביע בה אמון מלא באמצעות קידומה.

ענת לוין ענת לוין צילום: רמי זרנגר

 

לפני שנה הביא כהן את לוין לכלל ביטוח, לאחר שעזבה את תפקידה כיו"ר מגדל, שמילאה פרק זמן קצר. כהן ניסה לגייס אותה עוד לפני 3 שנים, כשכיהנה כמשנה למנכ"ל בנק הפועלים, אך לוין דחתה אותו.

 

על פי הערכות, לוין המוערכת מבוקשת לתפקידים שונים במשק. כך למשל בשוק מעריכים כי אם אריק פינטו יתמנה לתפקיד מנכ"ל בנק הפועלים, הוא עשוי היה להציע לה תפקיד בכיר תחתיו. בעבר ראו בלוין מועמדת טבעית לנהל את בנק הפועלים, אולם היא הפתיעה את הענף כשעזבה את הבנק לטובת מינויה לתפקיד יו"ר מגדל. מינוי זה התברר כאכזבה לאחר שלוין לא הסתדרה עם בעל השליטה במגדל שלמה אליהו, שלא נתן לה יד חופשית מספיק. גם המינוי של לוין לכלל הגיע בהפתעה, שכן ההערכות בשוק גרסו כי היא תנסה להתמודד על תפקיד המפקחת על הבנקים.

 

מכלל סירבו להגיב לדברים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x