בורסת ת"א

דוחות הראל: שווי פעילות קרנות הנאמנות נחתך ב-68 מיליון שקל

שחיקה בביטוחי הבריאות הקבוצתיים, עלייה בתביעות הסיעוד, עדכון לוקחי קצבאות הפנסיה, ומחיקת שווי בחברת קרנות הנאמנות חתכו את רווחי הראל ב-28% ל-381 מיליון שקל

רחלי בינדמן 16:1323.03.16

קבוצת הראל ביטוחשבשליטת משפחת המבורגר מסכמת את 2014 עם רווח כולל של 381 מיליון שקל, ירידה של 28.5% לעומת 2014.  

הקיטון ברווח מוסבר בשחיקה נמשכת בתוצאות פעילות הביטוחים הקבוצתיים במגזר הבריאות, הנובע מעליה בשיעור התביעות, לצד הרעה של 30 מיליון שקל לפני מס (ו-20 מיליון שקל אחרי מס) בתוצאות ענף הסיעוד פרט. הירידה בהכנסות סיעוד פרט נובעת מעדכון הנחות תחלואה, לצד ביטולים של פוליסות, שהובילו לגידול בהתחייבויות הביטוחיות.

 

עוד חושפת הראל כי הירידה ברווח מושפעת גם מעדכון תביעה חריגה בענפי חבויות ל-77.5 מיליון דולר לפני מס (לעומת הפרשה של 40 מיליון דולר שבוצעה מלכתחילה) ושחיקה בתוצאות החיתומיות בענף הרכב רכוש, הנובעת מגידול בתביעות.

 

עוד פגעו בתוצאות הראל תשלום מענק מיוחד של 5,000 שקל לכל עובד לרגל 80 שנות פעילות בתחום הביטוח, עם עלות מצרפית של 30 מיליון שקל לפני מס ו-20 מיליון שקל אחרי מס.

 

במהלך 2015 אף ביצעה הראל עדכון הנחות לגבי שיעור המבוטחים המממשים את זכאותם לקצבה ובשל העדכון הופרשו 67 מיליון שקל לפני מס ו-42 מיליון שקל אחרי מס. הראל גם התמודדה עם פדיונות כבדים בקרנות הנאמנות של בית ההשקעות שלה, מה שאילץ את הראל פיננסים, בית ההשקעות של הראל לבצע מחיקה של 68 מיליון שקל לפני מס ו-49 מיליון שקל אחרי מס לשווי פעילות חברת הקרנות.

 

הראל קיזזה חלק מההשפעות השליליות הללו דרך ביצוע שינוי במדיניות החשבונאית שלה בכל הנוגע לתיק הנדל"ן הפרטי שלה שכולל בעיקר את בית הראל הממוקם בבורסה ליהלומים ברמת גן. הראל החליטה לשערך את הנדל"ן בתיק הנוסטרו לפי שווי הוגן מה שיצר רווח לפני מס של 72 מיליון שקל ורווח אחרי מס של 47 מיליון שקל. ההחלטה לשנות את אופן הרישום של הנדל"ן (משווי היסטורי לשווי הוגן) ייצרה רווח חד פעמי שיכול גם לחזור להראל כבומרנג אם בעתיד השווי ירד ואז תידרש הראל לבצע מחיקה.

 

עוד השפעה ממתנת הייתה שבשנת 2014 נרשמה הפרשה גבוהה לעתודות כתוצאה מסביבת הריבית הנמוכה המחייבת את חברות הביטוח לחזק את ההון למול ההתחייבויות לעמיתים – שגרעה בדוח של 2014 176 מיליון שקל אחרי מס. זאת בעוד ההפרשה ב-2015 הייתה נמוכה יותר – 96 מיליון שקל אחרי מס.

 

עלות שכרו של יו"ר הראל, יאיר המבורגר הסתכמה ב-2015 ב-3.4 מיליון שקל, עלות שכרו של מנכ"ל הראל מישל סיבוני עמדה על 6.5 מיליון שקל וכללה מענק של 2 מיליון שקל. עלות שכרו של שמעון אלקבץ, שמכהן היום כיו"ר הראל פיננסים עמדה על 5.5 מיליון שקל. אמיר הסל, מנהל ההשקעות הראשי של הקבוצה נהנה משכר בעלות של 3.6 מיליון שקל.

 

הראל מתייחסת לראשונה לקרן פנסיית ברירת המחדל שאגף שוק ההון במשרד האוצר צפוי לצאת לגביה במכרז בקרוב. האוצר אמור לבחור במכרז בשתי קרנות שיספקו דמי ניהול מוזלים לציבור העובדים הלא מאוגדים. הראל מציינת כי לרפורמת ברירת המחדל "עלולות להיות השלכות מהותיות על פעילות הפנסיה של החברה ויישומה עלול להשפיע על דמי הניהול הנגבים מעמיתים באופן שיפגע ברווחיות החברה, ישפיע על נתח השוק שלה ועל אופן הפצת מוצרי החברה".

 

 מישל סיבוני, מנכ"ל הראל מישל סיבוני, מנכ"ל הראל צילום: אבשלום שושני

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x