$
בורסת ת"א

מי אתה אורי אדלסבורג? סוחר נשק, מבוקש בארה"ב, חובב אופנועים ויצרן חשמל

תכירו את האיש שהפך לכאב ראש רציני עבור חיים כצמן, כאשר משפחתו טירפדה את הצעת הרכש של גזית גלוב לקבוצת דורי

אורן פרוינד 08:1812.01.16

הצעת הרכש שהגישה גזית גלוב לקבוצת דורי נכשלה אתמול באופן רשמי. כצפוי, אחזקותיה של חברת אדלטק (7.61%) שנרכשו לפני כמה ימים מפסגות על ידי משפחת אדלסבורג, מנעו מחיים כצמן למחוק את החברה מן המסחר בתל אביב. גזית גלוב חייבת למחוק אחת מתוך ארבע השכבות שלה (נורסטאר, גזית גלוב, קבוצת דורי ודורי בניה) מהמסחר בתל אביב לפי דרישות חוק הריכוזיות. על פי החוק היא חייבת להגיע לשתי שכבות בלבד עד סוף 2018 ולשלוש שכבות עד סוף 2016, מה שמשאיר לה שנה בלבד לבצע את המחיקה האמורה.

 

אבל מי היא משפחת אדלסבורג שהניעה את המהלך? אורי אדלסבורג עלה לראשונה לתודעה של הציבור הישראלי ב־1996 כשהיה מעורב כמתווך ברכש של מסוקי עטלף עבור צה"ל. אדלסבורג תיווך אז ביחד עם תת אלוף במילואים אלכס אייל בעסקה בין חיל הים הישראלי לבין יצרנית המסוקים האמריקאית אמריקן יורוקופטר לרכישת חמישה מסוקים. אדלסבורג הפך לנציג של חברת אמריקן יורוקופטר בישראל לאחר שהיה הקניין של משרד הביטחון בניו יורק. על פי החשד אז, מחיר העסקה המקורית בין היצרנית האמריקאית של מסוקי העטלף אמריקן יורוקופטר היה 50 מיליון דולר, אך בפועל חיל הים שילם 60 מיליון דולר.

 

חקירת ה־FBI הולידה כתבי אישום שהתבססו על שלושה עדי מדינה, כתב אישום בפרשה הוגש בארה"ב גם נגד אדלסבורג, שנחשב לדמות המרכזית בפרשה. אולם אדלסבורג, ונאשם נוסף שנחשב לשותפו בעבירות ושהה במעצר בית, נעלמו, והוכרזו אז על ידי הרשויות האמריקאיות עבריינים נמלטים.

 

 

אדלסבורג שחזר לארץ נחשד ונחקר אז על ידי משטרת ישראל בחשד לקבלת שוחד של 10 מיליון דולר שקיבל בגין העסקה ומעל ראשו ריחפה אז בקשת הסגרה אותה שקלו להגיש הרשויות האמריקאיות. ה־FBI העביר את חומרי החקירה שהצטברו בארה"ב למשטרת ישראל, ואדלסבורג גם עומת בחקירה עם אנשי הרכש של משרד הביטחון באותם ימים. על פי פרסומים בתקשורת אדסלבורג עדיין מבוקש על ידי הרשויות האמריקאיות אולם דוברו הכחיש אתמול את הדברים וטען כי הפרשה הסתיימה ללא אישום ואין כל דרישה להסגרה מצד הרשויות האמריקאיות. עורך הדין אלי זוהר, שייצג את אדלסבורג באותו נושא בישראל סירב להתייחס לפרשה.

 

בינואר 2014 שמו של אדלסבורג עלה שוב לתודעה של הציבור הישראלי בעקבות העובדה שהציב מסוק פרטי בשטח ביה"ח שיבא תל השומר. אדלסבורג, שהיה מיודד עם מנהל ביה"ח פרופ' זאב רוטשטיין ומחזיק ברישיון טייס, החליט להציב את מסוקו הפרטי בשטח ביה"ח בתמורה לתשלום, מראה די חריג שהעלה לא מעט תהיות בקרב הציבור. רשות שדות התעופה הישראלית דרשה מאדלסבורג לפנות את המסוק שלו, ועל הדרך חשפה את האיש שניסה לאורך השנים להישאר אנונימי והרחק מעין התקשורת.

 

אדלסבורג הצליח להישאר אנונימי למרות שהיה הדמות הדומיננטית בחברת אדלטק בעשר השנים האחרונות, אחת מחברות האנרגיה החשובות בישראל שהוקמה על ידי אביו יוסף אדלסבורג ב־1989. אורי אדלסבורג מנהל את הפעילות של אדלטק ביחד עם אחיו הצעיר רוני שאחראי על הצד הפיננסי של ניהול החברה בעוד שאורי אדלסבורג אחראי על הצד התפעולי והפיתוח העסקי ונחשב לדמות הדומיננטית מבין השניים בניהול החברה. כל המניות של אדלסבורג נמצאות בידי אביהם יוסף אדלסבורג.

 

אורי אדלסבורג נשוי בשנית ומתגורר בסביון וחובב אופנועים ומסוקים. בעבר היה נשוי לעורכת הדין מיכל אדלסבורג בעלת מסעדת צ'רלי ביהוד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x