$
בורסת ת"א

ועדי חברות כרטיסי האשראי מתכוננים ליום שאחרי הפיצול

ראשי וועדי העובדים בחברות חוששים ממכירתן לקרנות הפרייבט אקוויטי וממהלך של אקזיט על גבן ומציבים 3 דרישות מרכזיות: הגנה מפני תחרות לא הוגנות בחברות כרטיסי האשראי, אחידות רגולטורית ומניעת כניסת "גורמים בעלי שיקולים קצרי טווח"

רעות שפיגלמן 16:0501.12.15

ראשי וועדי העובדים של חברות האשראי המובילות פנו שלשום לדרור שטרום, יו"ר ועדת שטרום הממונה על קידום התחרות בענף הפיננסים, בבקשה לקבל הגנה ביום שאחרי פיצולן מהבנקים.

בישראכארט ובלאומי קארד חוששים שהוראות בנק ישראל שפורסמו החודש ושיאפשרו לקרנות פרייבט אקוויטי לרכוש את החברות מהבנקים, יביאו למעשה מצב של "סיבוב מהיר" שיעשו הקרנות על גבן של חברות כרטיסי האשראי – מהלך שעלול להוביל לאקזיט.

 

דרור שטרום דרור שטרום צילום: יותם פרום

 

הוראות בנק ישראל שעודכנו לאחרונה מאפשרות לקרנות הפרייבט אקוויטי לרכוש את לאומי קארד (מבנק לאומי) ואת ישראכרט (מבנק הפועלים ). לפני עדכון ההוראות, בנק ישראל דרש גרעין שליטה של 50% לפחות ואילו כעת הפחית את הדרישה משמעותית - לגרעין של 20% ולכן הקרנות יוכלו כעת להרשות לעצמן לרכוש את חברות כרטיסי האשראי.

 

חשש הוועדים מתחרות לא הוגנת ביום שאחרי הפיצול, מתייחס למצב בו יתאפשר לבנקים להנפיק כרטיסי אשראי, גם לאחר פיצול לאומי קארד וישראכרט. לבנקים תשתיות ומשאבים שיאפשרו להם להנפיק בכרטיסים בעלות זולה יותר ביחס ללאומי קארד וישראכרט - ולכן הפנו הוועדים את המכתב לשטרום.

 

בנק ישראל תומך במתן אפשרות לבנקים להנפיק כרטיסים גם לאחר הפיצול - עמדה המנוגדת לזו של יו"ר הוועדה דרור שטרום. מחלוקת זו בין בנק ישראל לשטרום מעכבת את פרסום מסקנות הוועדה. פרסומן כבר נדחה שלוש פעמים.

 

על המכתב שהופנה לשטרום חתומים יו"ר ועד ישראכרט אהוד מלך, יו"ר ועד לאומי קארד רעות פבלוביץ ויו"ר ועדת כאל אופיר. ועדי העובדים מציבים 3 דרישות מרכזיות: הגנה מפני תחרות לא הוגנות בחברות כרטיסי האשראי, אחידות רגולטורית ומניעת כניסת "גורמים בעלי שיקולים קצרי טווח" כרוכשי החברות מהבנקים.

 

"אנו סבורים כי יש לאפשר לחברות האשראי הגנה מפני תחרות לא הוגנות ולהימנע מיצירת תנאי תחרות לא שווים אשר עלולים לפגוע ביכולת התחרות של חברות כרטיסי האשראי בעולמות הסליקה, ההנפקה והאשראי", נכתב. 

 

"אנו סבורים כי יש להבטיח כי כל השחקנים הפועלים בשוק כרטיסי האשראי יהיו נתונים לאותה רגולציה ולאותו רגולטור, במטרה להבטיח תנאי אסדרה שווים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x