$
שווקי חו"ל

בשוק מודאגים: מנהלים בכירים בסין נעלמים ללא הסבר

בחודשים האחרונים אבד הקשר עם כמה מנהלי חברות גדולות במדינה - אלה שהופיעו מחדש לא סיפקו מידע על נסיבות היעלמותם, ולרוב לא הוחזרו לתפקידם המקורי. מניות החברות שמנהליהן נעלמו הגיבו בנפילות חדות

שירות כלכליסט 12:4929.11.15

מנהלים בכירים בחברות סיניות ממשיכים להיעלם, וחלקם אף לעולם לא חוזרים לתפקיד שלהם. בשבוע שעבר התברר כי מנכ"ל חטיבה בהונג קונג של חברת הברוקראז' הגדולה בסין נעלם - ואילו כמה חודשים לפני כן אבד הקשר עם הנשיא של בנק גדול.

 

מרגע שהם נעלמים, אין לדעת מתי יצוצו שוב. בחלק מהמקרים הם מופעים מחדש לאחר כמה חודשים, אך לא מספקים הסבר להיעלמות. במקרים אחרים כלי התקשורת הממשלתיים מדווחים כי נעצרו בעקבות חקירה משטרתית, לרוב בחשד למעורבות בשחיתות או קבלת שוחד. בכל מקרה, התמונה כמעט לעולם לא מתבהרת לגמרי.

 

חלק מהמקרים קשורים למלחמה בשחיתות עליה הכריז נשיא סין שי ג'ינפינג ב-2013, אך לאחרונה רובם קשורים לניסיונות של הרשויות למצוא אשמים בירידות החדות שרשמו הבורסות במדינה בקיץ האחרון.

 

התופעה מטרידה את המומחים, ובאתר CNN פרסמו 4 דוגמאות בולטות לחברות ענק שמנהליהן נעלמו באחרונה ללא הסבר:

 

גוטאי ג'ונאן אינטרנשיונל (Guotai Junan International): החברה הבת בהונג קונג של חברת הברוקראז' הממשלתית הסינית, דיווחה ביום שני שעבר כי המנכ"ל יים פונג (Yim Fung) נעדר, ולא יצר איתם קשר מאז ה-13 בנובמבר. המניות של החברה צללו ב-12% בעקבות הפרסום. בתקשורת המקומית מעריכים כי הוא נעצר במסגרת חקירה נגד יאו גאנג, סגן יו"ר רשות ני"ע הסינית. בשלב זה לא נמסרה תגובה מצד החברה או הממשלה.

 

יים פונג - Yim Fung יים פונג - Yim Fung צילום: scmp

 

צ'יינה מינשנג בנק (China Minsheng Bank): מוקדם יותר השנה דיווח מגזין פיננסי מכובד בסין כי נשיא הבנק מאו שיאופנג נעלם (Mao Xiaofeng) - מאז התבקש לסייע לחקירה ממשלתית. בפברואר הודיע הבנק במסמכים שהגיש לרשות ני"ע כי הוא התפטר מ"סיבות אישיות". בחודשים שעברו מאז לא נחשף מה בדיוק קרה למאו, ומניות הבנק צנחו ב-20%.

 

מאו שיאופנג - Mao Xiaofeng מאו שיאופנג - Mao Xiaofeng צילום: scmp

 

צ'יינה אייר קראפט (China Aircraft): המנכ"ל פון הו מאן (Poon Ho Man) התפטר במכתב ששלח לדירקטוריון ב-17 ביוני. ההתפטרות הגיעה חודש לאחר שיצא לחופשה ללא תשלום, והוא לא סיפק הסברים מדוע החליט לעזוב. עם זאת, בתקשורת טענו כי היה מעורב בחקירה נגד חברת התעופה צ'יינה סאות'רן, שהיא אחת הלקוחות של החברה. החברה, שלא סיפקה שום הסבר להתפטרות, ציינה כי לא הייתה בקשר עם פון מאז הודיע על התפטרותו ולכן לא הצליחה "לאשר את המידע שפורסם בתקשורת". המניות נפלו ב-19% ב-19 ביוני, ומאז תחילת השנה איבדה המניה 26% מערכה.

 

פון הו מאן - Poon Ho Man פון הו מאן - Poon Ho Man צילום: france3

 

האנרג'י (Hanergy): יו"ר החברה לי הג'ון (לי הג'ון - Li Hejun), שנחשב לאחד האנשים העשירים בסין, לא הופיע בפגישה השנתית של בעלי המניות במאי. בעקבות זאת צללו מניות החברה ב-47% בתוך שעה אחת ומחקו 18.6 מיליארד דולר משווי השוק של החברה. המסחר נעצר בעקבות הירידה החדה, והחברה מסרה רק כי מדובר בעניין של "סחר במידע פנים". בסוף מאי מסרה רשות ני"ע של הונג קונג כי היא חוקרת את החברה, אך לא פירטה על אילו חשדות מדובר. דובר מטעם החברה מסר כי לי נכח בפתיחה של תערוכת אוויר נקי של החברה במקום להיות בפגישת בעלי המניות. בכל מקרה, זמן קצר לאחר מכן נודע כי לי העלה את ההימור שלה שהמניות ירדו.

 

לי הג'ון - Li Hejun לי הג'ון - Li Hejun צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x