$
המלצות ואזהרות

"בניגוד לעולם, ההשקעה בתקשורת בישראל - מסוכנת ותנודתית"

כך לפי אורי ליכט מ-IBI בתגובה לתנודתיות החריפה במניות התקשורת בבורסה. ליכט: "אחרי עליות כל כך חדות, טבעי שיגיעו גם מימושים ממשקיעים שהרוויחו עשרות אחוזים בתוך ימים"

אופיר דור 14:0021.07.15
אחרי עליות חדות של מעל 50% בשבועיים האחרונות, רושמות היום (ג') מניות סלקום ופרטנר ירידות שערים במסחר במחזורים גבוהים. בכך נראה שמסתיים לפחות לפי שעה הראלי החיובי שהעמיד את שתי חברות הסלולר החבוטות במרכז המסחר בבורסה בתל אביב.

 

"אחרי עליות כל כך גדולות טבעי שיגיעו גם מימושים ומשקיעים שהרוויחו עשרות אחוזים בתוך ימים ספורים", מסביר מנהל מחלקת המחקר ב-IBI אורי ליכט את המגמה ההפכפכה בשוק. "צריך לזכור שלמרות האופטימיות של השבועות האחרונים, שוק הסלולר עדיין מאוד תנודתי, עם הרבה סיכונים, רמת תחרות גבוהה ומחירים שנמוכים מהשווי משקל. במחירים שיש היום בשוק הסלולר, עדיין קשה מאוד לעשות כסף במיוחד שלחברות יש חוב גבוה והן צריכות לבצע השקעות גדולות".

 

מניית סלקום מתחילת השנה מניית סלקום מתחילת השנה צילום: בלומברג

 

בשבועות האחרונים נראה היה שמשקיעים שלא התקרבו מאז המהפך בשוק הסלולר ב-2012 למניות סלקוםו פרטנר, חזרו פתאום להשקיע בהן. "הסיכונים בשוק הסלולר ידועים אבל בשבועות האחרונים נכנסו פתאום כמה גורמים אופטימיים", מנתח ליכט. "הרכישות של youphone והום סלולר על ידי פלאפון וסלקום גרמו להיעלמות של שני מתחרים קטנים. בנוסף זמן רב כבר לא ראינו את גולן טלקום יוצאת במבצע אגרסיבי ונראה שמשרד התקשורת משנה גישה לסלקום ופרטנר ומגלה עניין בשמירה עליהן. אפשר להוסיף לזה גם את ההסכם חסר התקדים שהגיעה אליו פרטנר עם אורנג' במסגרתו היא תקבל 90 מיליון יורו ואת העובדה שמשרד התקשורת עושה כך נראה חיים קשים לגולן טלקום בכל הנוגע להסכם שיתוף הרשתות עם סלקום. ככל שגולן יצטרך להשקיע יותר ברשת המשותפת, כך ברור שזה יגביל את יכולתו לצאת במבצעים אגרסיביים", אומר ליכט.

 

מה דעתך על מניית פרטנר:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
התחזית של ליכט היא שבטווח הקצר מניות הסלולר יישארו תנודתיות מאוד אבל בטווח הארוך נראה שינוי מהותי לטובה בשוק. "מניות הסלולר שייכות לתחום התקשורת שבעולם נחשב לדפנסיבי ותזרימי אבל בישראל עדיין מדובר בהשקעה מסוכנת ותנודתית", אומר ליכט. "מספיק מבצע חדש של גולן טלקום או החלטה של HOT להעלות מדרגה מול סלקום ופרטנר בתחום הסלולר כי הן מאיימות עליה בשוק הטלוויזיה, כדי לשנות את המגמה האופטימית.

 

עם זאת בטווח הארוך אני מאמין שנראה התייצבות בשוק הסלולר. רמות המחירים לא יחזרו ל-150 שקל לחודש למנוי אבל גם המבצעים של 37 שקל לקו לא ימשיכו כי הם זולים מידי. משקיעים אסטרטגיים צריכים לקחת בחשבון שבטווח הארוך יותר צפויה גם המשך המגמה של מיזוגים ורכישות בשוק הסלולר". 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x