$
בורסת ת"א

"פיטורי מנכ"ל משרד התקשורת יספקו הטבות לבזק ויסכלו תחרות"

כך אומרים בבית ההשקעות פסגות לאחר החלטת ראש הממשלה נתניהו לפטר את אבי ברגר. ערן יעקבי, רוסאריו: "אי אפשר לנהל מאבקים פוליטיים על גבה של חברה שאינה ממשלתית". IBI: "בינתיים נראה כי ארדן נחוש להמשיך להוציא לפועל את הרפורמה שרשומה על שמו"

מיקי גרינפלד ושי סלינס 13:3918.05.15

"משרד התקשורת ללא מנכ"ל או לחילופין עם מנכ"ל ללא יכולות, עשוי לעכב תהליכים או לתת הטבות שונות ורבות לחברת בזק שיסכלו בסופו של דבר את אפקטיביות השוק הסיטונאי ואת פוטנציאל התחרות". כך אומרת היום אילנית שרף, מנהלת מחלקת המחקר בפסגות ברוקראז', בתגובה להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לפטר את מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר. הצעד נעשה גם בתוקף יושבו של רה"מ בתפקידו כשר התקשורת.  

שרף מתייחסת לשורה של צעדים שיפגעו מהותית בתחרות בשוק התקשורת, ובראשם ביטול הכללת הטלפוניה הקווית ברפורמת שוק הסיטונאי. צעדים "מסכלי תחרות" נוספים יהיו אישור המיזוג ביס, ביטול ההפרדה מבנית בשוק ועוד. 

 

"יומיים בלבד אחרי טקס השבעת הממשלה, ראש ממשלת ישראל פותח משום מה את הקדנציה המחודשת שלו עם פיטוריו של מנכ"ל משרד התקשורת. מהלך הפיטורים המהיר והחד מעלה שאלות רבות ותהיות לגבי הסיבות לפיטורים ומאלץ אותנו לבחון מחדש את המלצתנו למניות חברות התקשורת ובעיקר את המלצתנו למניית בזק", אומרת עוד שרף.

 

"למנכ"ל משרד התקשורת היוצא הייתה אג'נדה סדורה ממנה יצא וניהל אותה בצורה ברורה. לאחר פיטורי מנכ"ל המשרד אנו נכנסים לתקופה מחודשת של חוסר ודאות וערפל בכל הנוגע להמשך ביצוע הרפורמות בענף התקשורת. אנו מעבירים את המלצתנו על מניית בזק לבחינה מחודשת עד להתבהרות כיוון הרגולציה", מוסיפה שרף. 

 

 


 

  

"אי אפשר לנהל מאבקים פוליטיים על גבה של חברה"

ערן יעקבי מרוסאריו קפיטל התייחס גם הוא למהלך של נתניהו ואמר כי "אני לא חושב שראש הממשלה רוצה לעצור רפורמה שמטרתה עצירת הורת יוקר המחיה. האם יש פה מניעים אישיים? אין לי מושג. התגובה של המניות בשוק קשורה לכך שהשוק מעריך כי יתכן שיתוף פעולה טוב יותר בין הממשלה לבזק".

 

"אכן צריך לחשוב על רפורמות המייצרות תחרות ככלי להתייעלות כלל ענפית שתוריד גם את יוקר המחיה. אולם, אי אפשר לנהל מאבקים פוליטיים על גבה של חברה שאינה ממשלתית תוך יצירת כאוס בענף כולו ועצבנות בשוק ההון. כל התבטאות או מהלך פוליטי משפיעים על שערי המניות בצורה קיצונית גם אם אין הצדקה, הוסיף יעקבי.

 

"מניית בזק מטפסת היום בחדות מתוך הערכה כי המאבק הייצרי בין החברה למנכ"ל שפוטר נגמר. עדיין יש לזכור כי אי אפשר לחזור אחורה עם רפורמת האינטרנט שיצאה אתמול לדרך ועובדת לא רע על פי כל הדעות, למרות שאולי כדאי להקפיא הכל ולחשוב על שוק סיטונאי איכותי יותר או מיזם סיבים מוצלח יותר (אמרנו מחשבה ארוכת טווח). מדובר על מניה של חברת ת"א 25 גדולה וחשובה שמוכרת שירותים ולא טכנולוגיה פורצת דרך - אין סיבה לתנודתיות כזו במניה וכנראה שהשוק לא סופר ברצינות את דברי השר הקודם ומעריך כי תחל הידברות חדשה מול החברה לגבי שירותי הטלפוניה שלה", אמר יעקבי.

 

 

שאול אלוביץ' בעל השליטה בבזק שאול אלוביץ' בעל השליטה בבזק

 

אורי ליכט, מנהל מחלקת המחקר ב- IBI בית השקעות: "רכבת הרפורמות אמנם יצאה כמעט כולה מהתחנה אך יש מספר רב של קרונות שעדיין שם. החלטות כגון האם הטלפוניה הקווית תיכנס למרות התנגדות העזה של בזק, החלטות על מיזוג יס ובזק, החלטות עד כמה אגרסיבי משרד התקשורת יהיה במתן קנסות לבזק, החלטות על לוחות הזמנים לביטול ההפרדה המבנית, החלטות בנוגע לבעיות בתיק השירות שיצוצו בדרך, החלטה בנוגע למחירי השוק הסיטונאי בהוט, החלטות בנוגע למחירי המקסימום של שירותי בזק, מנגנון המרג'ין סקוויז ועוד המון ממשקים בין חברות התקשורת למשרד עלולים להיתקע או להתעכב".

  

"אבי ברגר היה מנכ"ל מקצועי, נחרץ חרוץ וגם אידיאולוג, הוא לא היסס ללכת ראש בראש נגד החברות. קשה להאמין שמנכ"ל חדש יהיה דומיננטי כמוהו, כך שלכניסה של מנכ"ל חדש יש כמה השלכות חיוביות לבזק. הראשונה היא דחייה אפשרית בלוחות הזמנים ועיכוב בקבלת החלטות כיוון שהמנכ"ל החדש צריך ללמוד את החומר. השניה כפי שאמרתי קשה להאמין שמנכ"ל חדש יהיה אגרסיבי כפי שהיה ברגר", אמר ליכט.

 

"לא מן הנמנע שכדי להוריד את הלהבות ממהלכו של נתניהו נשמע בימים הקרובים התבטאויות בנוגע להמשך המדיניות של המשרד. בינתיים נראה כי ארדן נחוש להמשיך להוציא לפועל את הרפורמה שרשומה על שמו", אמר ליכט.

 

הצעת חוק פרטית של ארדן

במקביל, ח"כ גלעד ארדן, שר התקשורת לשעבר, הודיע היום כי בכוונתו להגיש בשבועות הקרובים הצעת חוק פרטית שתפצל בכפייה את בזק כך שהיא תישאר חברת תשתית בלבד שלא תמכור שירותים ישירות לצרכן. לפי הצעת החוק, בזק תחויב למכור את מרכיב השירות הישיר לצרכן כמו גם את אחזקותיה בתחום התוכן, כמו אתר וואלה.

 

ארדן הוביל ביחד עם מנכ"ל משרד התקשורת אבי ברגר, שפוטר אמש על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו, את הרפורמה בשוק התקשורת הקווית. פיטוריו של ברגר עוררו חשש כי הרפורמה במסגרתה מחויבת בזק להחכיר את התשתית שלה לספקי האינטרנט, כדי שאלו יוכלו למכור חבילות אינטרנט משולבות ומוזלות ללקוח, תתקע.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x