$
בורסת ת"א

תזמון זה הכל: רגע לפני הירידות של היום, הציבור הסתער על אג"ח מדינה

מנתוני מיטב-דש עולה כי קצב הגיוסים בקרנות אלו בשבוע שעבר הכפיל עצמו לעומת השבוע הקודם ל-570 מיליון שקל. במקביל, בנק ישראל מפרסם היום כי בינואר נמשכה הפעילות הדלה של המשקיעים הזרים באג"ח ממשלתיות

רחלי בינדמן ואמנון אטד 10:5408.03.15
בצל הירידות החדות באג"ח הממשלתיות היום (א') בבורסה, מנתוני בית ההשקעות מיטב-דש עולה כי הציבור ממשיך להגדיל את נכסי הסיכון שלו.

 

קרנות הנאמנות המסורתיות רשמו בשבוע הראשון של מרץ גיוסים של 1.7 מיליארד שקל ב-4 ימי מסחר בלבד. זאת לאחר גיוס של 1.2 מיליארד שקל בקרנות מנוהלות אל מול חצי מיליארד שקל בקרנות מחקות. מנגד, הקרנות הכספיות ממשיכות לאבד כספים בקצב מהיר עם יציאת כספים מאסיבית של 3.7 מיליארד שקל בצל סביבת ריבית אפסית שהופכת את האחזקה בהם ללא משתלמת בשיקלול עם דמי הניהול.

 

בלטו בגיוסים בשבוע החולף הן הקרנות המחקות בדגש על מדדי אג"ח מדינה (120 מיליון שקל) וקרנות מחקות על מדדי מניות בארץ ובחו"ל (130 מיליון שקל).

 

המסחר השבוע התאפיין במגמה מעורבת שהתבטאה מחד, בעליות שערים במדדי המניות ובמדדי אגרות החוב הקונצרניות. מנגד, מדדי אגרות החוב הממשלתיות רשמו בשבוע שעבר ירידות שערים על רקע המימושים שנרשמו באג"ח ממשלת ארה"ב. הקרנות המסורתיות גייסו ב-4 ימי מסחר כ-1.7 מיליארד שקלים, סכום השווה למחצית הגיוסים שנרשמו בחודשיים הראשונים של השנה. זאת, בהובלת קרנות אג"ח כללי וקרנות אג"ח מדינה שגייסו יחד כ-1.35 מיליארד שקלים, המהווים כ-80% מכלל הגיוסים בקרנות המסורתיות.

 

קרנות אג"ח כללי, בדגש על קרנות מעורבות עם חשיפה מנייתית1, קרנות 10/90 וכו', רשמו השבוע גיוסים של כ-770 מיליון שקל - זינוק חד של כ-100% בקצב הגיוסים הממוצע לעומת השבוע האחרון של פברואר.

 

למרות השבוע השלילי באפיק האג"ח הממשלתי, קצב הגיוסים הממוצע בקרנות אג"ח מדינה הכפיל את עצמו לעומת השבוע שלפני כן והסתכם בגיוסים של כ-570 מיליון שקל, המתחלקים לכ-450 מיליון שקל בקרנות המנוהלות ו כ-120 מיליון שקל בקרנות מחקות.

 

 

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל צילום: בלומברג

נמשכת הפעילות הדלה של המשקיעים הזרים באג"ח ממשלתיות

על רקע הריבית הנמוכה על השקל, נמשכה גם בחודש ינואר הפעילות הדלה של המשקיעים הזרים בשוק אגרות החוב הממשלתיות. היקף ההשקעות נטו (עודף השקעות חדשות על מימושים) של תושבי חוץ באג"ח ממשלתיות הנסחרות בבורסה בתל אביב הסתכם בחודש שעבר בכ- 130 מיליון דולר, ואילו בשוק אגרות מלווה קצר מועד (מק"מ) שמנפיק בנק ישראל הייתה פעילותם מאוזנת. זאת בהמשך למימושים נטו בשני אפיקי השקעה אלה של כ- 20 מיליון דולר בחודש דצמבר, ולעומת השקעות נטו בסכום כולל של יותר מ- 600 מיליון דולר בחודשים אוקטובר ונובמבר. באגרות החוב הממשלתיות הנסחרות בחו"ל נרשמו בינואר השקעות נטו של תושבי חוץ בהיקף של כ- 190 מיליון דולר.

 

מנתונים שמפרסמת היום החטיבה למידע ולסטטיסטיקה של בנק ישראל מתברר עוד כי המשקיעים הזרים השקיעו בחודש ינואר סכום נטו של כ- 200 מיליון דולר במניות הנסחרות בבורסה בתל-אביב. אולם במקביל הם מימשו בתקופה זו סכום נטו של כ- 40 מיליון דולר במניות ישראליות הנסחרות בבורסות בחו"ל. ההשקעות הישירות נטו (השקעות שלא באמצעות רכישת מניות בבורסה) של תושבי חוץ בישראל באמצעות מערכת הבנקאות הסתכמו בחודש ינואר בכ- 710 מיליון דולר, מהן כ- 200 מיליון דולר השקעה בחברה אחת. בדומה לחודש שעבר, גם הפעם עיקר הפעילות של משקיעים אלה התרכזה בענף ההייטק ובענפי המידע והתקשורת.

 

מנתוני בנק ישראל מתברר עוד כי בחודש ינואר השקיעו תושבי ישראל בחו"ל סכום נטו של כ- 590 מיליון דולר בהשקעות פיננסיות (אגרות חוב ומניות). עיקר ההשקעות בוצע הפעם על ידי משקי הבית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x