$
שוק ההון

הפועלים הפריש עשרות מיליונים - ולא דיווח על כך למשקיעים

ההפרשות בוצעו בהנחיית המפקח על הבנקים - על רקע החקירה המתנהלת נגד הפועלים בארה"ב בחשד כי סייע ללקוחות להעלים מס; גם בנק מזרחי טפחות הפריש באחרונה כספים עבור הוצאות משפטיות

תומר ורון 17:4326.02.15
בנק מזרחי טפחות ובנק הפועלים צפויים לבצע הפרשות בדו"חות השנתיים של 2014, וזאת בגין האשמות של הרשויות האמריקאיות, שלפיהן סייעו ללקוחותיהם להתחמק מתשלומי מס. בימים האחרונים נערכים דיונים בין המפקח על הבנקים, דודו זקן לבין הנהלות הבנקים כדי לקבוע את היקף ההפרשה הגלויה. 

 בנק הפועלים כבר הפריש בחודשים האחרונים עשרות מיליוני שקלים, אך לא הכריז עליהם ולא נתן גילוי למשקיעים. הפרשות אלו בוצעו בהנחיה של המפקח על הבנקים שדרש מהפועלים להכין כרית בטחון לקראת כניסה עתידית למו"מ אל מול האמריקאים.

 

ל"כלכליסט" נודע כי גם בנק מזרחי טפחות הפריש באחרונה כספים עבור הוצאות משפטיות. הפיקוח כאמור דרש משני הבנקים להכין כרית בטחון שטרם דווחה, וזאת מאחר ובבנקים לא ידעו להעריך את היקף ההפרשה הדרושה.

 

המפקח על הבנקים דודו זקן. דרש להכין כרית ביטחון המפקח על הבנקים דודו זקן. דרש להכין כרית ביטחון צילום: מיקי אלון

 

בהסדר הסופי שעליו חתם בנק לאומי לפני חודשיים נחשפה הנוסחה השיווצרית שקובעת מתודולוגיה מוסדרת לחישוב חלק מהקנס. מתודולוגיה זו הביאה ללחץ על הבנקים לגלות את ההפרשות שביצעו. בדו"חות שיתפרסמו בחודש הבא צפויים שני הבנקים לתת גילוי להפרשות.

 

מזרחי טפחות ובנק הפועלים נמצאים כאמור בהליכי חקירה אל מול הרשויות האמריקאיות בחשד כי סייעו ללקוחותיהם להתחמק מתשלומי מסים וזאת באמצעות חשבונות לא מדווחים. לפני כחודשיים חתם כאמור בנק לאומי על הסדר סופי עם הרשויות בארה"ב, שלפיו הודה הבנק כי סייע ללקוחותיו להעלים מסים. במסגרת סגירת הפרשה שילם לאומי קנס של 1.5 מיליארד שקל וכ-200 מיליון שקל נוספים לעורכי דין ורואי חשבון.

 

מאחורי הקלעים מתנהלת מלחמת רגולטורים חריפה בין המפקח על הבנקים דודו זקן לבין יו"ר רשות ני"ע שמואל האוזר. האוזר, החליט להגביר את מעורבותו בעניין למורת רוח של המפקח. האוזר שלח מכתב נוסף לבנקים השונים במערכת בו דרישה חד משמעי לגילוי ברור של הכספים שהופרשו עד כה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x