$
בורסת ת"א

אלוביץ' מוכר לעצמו: בזק רוכשת את yes תמורת 680 מיליון שקל

התשלום לא כולל 370 מיליון שקל נוספים שישולמו כנגד הטבות מס ותוצאות חברת הלוויין. לאחר העסקה תחזיק בזק במלוא הבעלות על yes

אופיר דור 09:2511.02.15

חברת בזק הודיעה היום (ד') כי דירקטוריון החברה אישר את המיזוג עם חברת הטלוויזיה בלוויין yes. בזק תרכוש את אחזקותיה של יורוקום שבבעלות שאול אלוביץ ב-yes תמורת 680 מיליון שקל במזומן. יורוקום מחזיקה ב-50.2% ממניות חברת הלוויין.מדובר בעסקת בעלי עניין - שכן שאול אלוביץ' הוא גם בעל השליטה בבזק.

 

 

בנוסף תשלם בזק ליורוקום עד 200 מיליון שקל נוספים בעבור הטבות המס שמביאה איתה yes בשל ההפסדים הצבורים שלה. תשלום נוסף של עד 170 מיליון שקל תעביר בזק בהתאם לתוצאות הכספיות של yes בשלוש השנים הבאות.

 


 

לאחר השלמת העסקה תהפוך בזק למחזיקה במלוא המניות של חברת הלווין. העסקה כפופה עדיין לאישור משרד התקשורת ואסיפת בעלי המניות של החברה.

 

בזק מציינת כי "את העסקה הובילה וועדה מיוחדת מטעם דירקטוריון בזק שהוקמה לפני כשנה. לאור מורכבות העסקה, ומכיוון שמדובר בעסקת בעלי עניין, הוועדה הורכבה רק מדירקטורים חיצוניים, והיא דנה בנושא במשך עשרות פגישות. הוועדה נעזרה בבנק ההשקעות מריל לינץ ומומחים נוספים בכל התחומים הנוגעים לעסקה".

 

במסגרת העסקה תוותר יורוקום על ההלוואות שהעמידה ל-yes במהלך השנים בגובה 1.54 מיליארד שקל, כלומר סכום זה יתאפס וליורוקום לא יהיו עוד דרישות בנוגע לכספים עבור yes.

 

בסך הכל התמורה בגין העסקה תנוע בין 680 מיליון שקל ל-1.05 מיליארד שקל בהתאם לעמידה באבני דרך הקשורים לרווחי המס שתפיק בזק מהעסקה והתוצאות הכספיות של yes. בעבר, הערכות בשוק דיברו על כך ששוויה של yes יעמוד בסופו של דבר על כ-1.4 מיליארד שקל, כלומר יורוקום תקבל כ-600 מיליון שקל תמורת אחזקתה. בסופו של דבר, יורוקום דרשה מחיר קרוב יותר למיליארד שקל.

 

מנכ"לית בזק סטלה הנדלר אמרה כי "זוהי עסקה אסטרטגית לבזק, שתהפוך אותה לקבוצת תקשורת מלאה. השלמת עסקה זאת תאפשר לבזק להציע לראשונה חבילת שירותים הכוללת תוכן, כמו חברות התקשורת המובילות בעולם, ולייצר סינרגיות שעד כה לא היו אפשריות. רכישת yes היא בשורה מצויינת ללקוחות החברה שיוכלו ליהנות מסל מוצרים מלא בסטנדרט השירות הבלתי מתפשר לו הורגלו בבזק"

  

סטלה הנדלר. מנכ"לית בזק סטלה הנדלר. מנכ"לית בזק

 

אלוביץ מחזיק בשליטה בבזק באמצעות החברות בי-קומיוניקישנס ואינטרנט זהב ולכן מדובר בעסקת בעלי עניין ענקית עבור בזק. העסקה יוצאת לפועל בעקבות האישור הסופי שנתנה לה רשות ההגבלים העסקיים בחודש מרץ אשתקד. הרשות הציבה שורה של תנאים לבזק ול-yes במסגרת אישור המיזוג.

 

בין השאר נאסר על בזק ו-yes למכור חבילות משותפות של טלוויזיה עם אינטרנט וטלפוניה בהנחה. אישור הרשות להגבלים הביא לסופה סאגה שנמשכת מאז 2005, אז ביקשה בזק לראשונה להתמזג עם yes. כמו כן משרד התקשורת לא צפוי לאפשר לבזק ו-yes להתמזג תפעולית בשלב הזה. מסורתית משרד התקשורת לא התנגד למיזוג בין בזק ו-yes. אולם בימים אלה צפויה לצאת לדרך הרפורמה בשוק התקשורת הקווית במסגרתה בזק צריכה להחכיר את התשתיות שלה לחברות מתחרות. ייתכן שמשרד התקשורת ימתין לראות האם בזק משתפת פעולה באופן מלא ולשביעות רצונו עם הרפורמה בטרם הוא מאשר את המיזוג.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x