שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

"היקף הפרויקטים הסולאריים בישראל צריך להיות פי עשרה"

אנרג'יקס של נתן חץ השיקה אתמול בנאות חובב את הפרויקט הסולארי הגדול בישראל. הספק התחנה שווה ערך לתצרוכת של 40 אלף בתי אב בשנה. החברה השקיעה 370 מיליון שקל בפרויקט, וההכנסות השנתיות צפויות להיות כ־45 מיליון שקל

אורן פרוינד 08:3323.12.14

פרויקט האנרגיה הסולארית נאות חובב החל אתמול לספק חשמל באופן מסחרי. הפרויקט, שבבעלות אנרג'יקס מקבוצת אלוני חץ (66.36%), קיבל אתמול רישיון קבוע לייצור חשמל מרשות החשמל בישראל.

 

מדובר בפרויקט הסולארי הגדול ביותר בישראל, המחובר לרשות החשמל בהספק של 37.5 מגה־ואט לשעה — שווה ערך לתצרוכת של 40 אלף בתי אב בשנה. היקף ההכנסות השנתי של הפרויקט צפוי להיות 45–42 מיליון שקל בשנה לפי מחיר של 63 אגורות שתשלם רשות החשמל לאנרג'יקס. החוזה עם חברת החשמל נחתם לתקופה של 20 שנה והמחיר שתקבל אנרג'יקס מרשות החשמל יהיה צמוד למדד המחירים לצרכן.

מה דעתך על מניית אנרג'יקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

היקף ההשקעה של החברה בפרויקט הוא כ־370 מיליון שקל (הכולל בין היתר הוצאות מימון וקרנות החזר חוב ותשלום חד־פעמי על שכירת הקרקע ל־20 שנה). עלויות התפעול השנתיות החזויות הן כ־6 מיליון שקל, כך שבהתאם לרמת ההכנסה השנתית אנרג'יקס צפויה לקבל רווח תפעולי נטו של 40–36 מיליון שקל.

 

הפארק הסולארי נבנה במועצה התעשייתית נאות חובב (סמוך לבאר שבע) על קרקע משוקמת שמפעלי הסביבה השליכו בה פסולת. נתן חץ, הבעלים של אלוני חץ (19.23%), סבור כי המדינה צריכה להגדיל את השימוש באנרגיה סולארית על חשבון האנרגיה המסורתית המיוצרת מפחם: "אנחנו מפיקים היום אנרגיה מהשמש, שהיא ירוקה ונקייה, וקשה לי להבין למה ההיקף שלה במדינת ישראל לא גדול פי עשרה. מספר הפרויקטים בגרמניה כפול מאשר בישראל, ואין לה חצי מהשמש של ישראל".

 

 

אנרג'יקס מנוהלת בידי אסי לוינגר ושותפים בה חברת הביטוח מגדל (10.63%) ואמות (9.86%), החברה־הבת של אלוני חץ. חץ עצמו מחזיק ב־0.4% ממנה. החברה החלה את פעילותה בספטמבר 2009 והונפקה בבורסה בתל אביב במאי 2011. נכון להיום היא פועלת בשני מגזרים — התחום הפוטו־וולטאי (סולארי), הכולל תכנון והקמה של פרויקטים לייצור חשמל ממערכות סולאריות פוטו־וולטאיות המצויות בבעלותה, ומכירת החשמל המיוצר לחברת החשמל. בבעלות אנרג'יקס (כולל הפרויקט בנאות חובב) כ־42 מגה־ואט לשעה במערכות המחוברת לרשות החשמל, המניבים הכנסה שנתית (לתקופה של 20 שנה) של כ־55 מיליון שקל. התחום השני של החברה הוא אנרגיית הרוח, הכולל פיתוח ותכנון של חוות גדולות לייצור חשמל מאנרגיית רוח ומכירת חשמל בשוק הישראלי והפולני.

 

 

נתן חץ נתן חץ צילום: עמית שעל

לפני שבועיים וחצי חתמה אנרג'יקס על הסכם של 290 מיליון שקל, שייצא לפועל בשבועות הקרובים. ההסכם מיועד בין היתר להחלפת מימון הקמה של 50 מיליון יורו שקיבל הפרויקט מבנק זר. חברת הביטוח הפניקס תעמיד הלוואה של 180 מיליון שקל ואנרג'יקס תעמיד 110 מיליון שקל (הלוואה תועמד לחברה־בת בבעלות מלאה של אנרג'יקס). ההלוואה תוחזר בתשלומים רבעוניים על פני תקופה של 18 שנה, כך שמשך החיים הממוצע שלה יהיה שמונה שנים ויישא ריבית צמודה לאג"ח מדינה בתוספת מרווח של 2.45% עד 3.2%. אם חברת הפרויקט לא תעשה שימוש בכספי ההלוואה עד יולי 2015, שיעור הריבית יחושב על בסיס נוסחה זו, אך לא יהיה גבוה מ־3.5% צמוד למדד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x