$
שווקי חו"ל

המשבר הכלכלי והמהלך להקדמת הבחירות - ביוון

גיא בית אור מפסגות מנתח את הדרמה הפוליטית-כלכלית ביוון: "החלטת ראש ממשלת יוון על הקדמת הבחירות היא צעד עם סיכון משמעותי, המזכיר מעט את המתרחש במקומותינו"

מיקי גרינפלד 18:1709.12.14

יוון וישראל: הים אותו ים, צבעי הדגל זהים, והאקלים דומה למדי. בימים האחרונים מתברר כי גם בסיטואציה הפוליטית ישנם קווי דמיון.  גיא בית אור, כלכלן שווקים גלובאליים בפסגות, מנתח היום בסקירה מיוחדת את הסערה הפוליטית כלכלית ביוון.

 

בצעד מפתיע הכריז ראש הממשלה, אנטוניס סאמראס, על הקדמת הבחירות לנשיאות יוון ל-17 בדצמבר (בשבוע הבא), חודשיים לפני המועד המקורי. כמו כן, ראש הממשלה הכריז על מועמדותו של סטראבוס דימאס בן ה-73 לנשיאות. הבחירה בנשיא דורשת רוב מיוחד (180 מתוך 300 מושבים).

 

הדיווחים מיוון מספרים כי ראש הממשלה החליט על צעד זה על מנת לנסות לצבור כוח נוסף בבחירות ולהגדיל את המשילות של מפלגתו. "על פי מבנה הכוחות הנוכחי בפרלמנט היווני נראה כי התהליך לא יצלח, ויוון תיגרר לבחירות כלליות בתור שבועות ספורים. הבחירות הכלליות מתוכננות במקור לתחילת 2016", מסביר בית אור.

 

ברקע לעימות, המשבר הכלכלי שאליו נקלעה יוון ויחסיה מול האיחוד האירופי. "הקדמת הבחירות היא צעד עם סיכון משמעותי, המזכיר מעט את המתרחש במקומותינו, שכן האופוזיציה צברה בשנים האחרונות לא מעט כוח על רקע הקשיים הכלכליים ביוון. נכון להיום, מפלגת השמאל SYRIZA מובילה בסקרים וידועה בתור המתנגדת הראשית לתכניות הצנע שהטילו האירופאים על יוון. על פי SYRIZA, יוון צריכה להכריז על "תספורת" לבעלי החוב היווני ולבטל כליל את כל תכניות הסיוע", אומר בית אור.

 

לדברי בית אור, קשיים במשא ומתן לגבי היעדים הפיסקאליים ל-2015 בין ממשלת יוון לבין הטרויקה גרמו לעיכוב מתן החלק האחרון בסיוע (כ-7 מיליארד יורו). בטרויקה דורשים מיוון עוד צעדים מצמצמים שיבטיחו כי היא תעמוד ביעדים הפיסקאליים. בחירות כלליות בעת הזו, אשר ייתכן ויעלו את מפלגת SYRIZA לשלטון, עשויות להטיל בספק את קבלת הכספים מתכנית הסיוע.

 

בהתאם לחששות אלו, השווקים מגיבים בשעות אלו בחדות, עם ירידה חדה במדד המניות של אתונה, העלייה בסיכון של יוון באה לידי ביטוי גם בתשואה על אג"ח ל-10 שנים אשר קפצה מ-7.15% ל-7.83% במהלך היום.

 

"ההתרחשויות ביוון ממחישות שוב את הסיכון שבהשקעה במדינות החלשות של אירופה, סיכון שמביא אותנו להמשיך ולהעדיף את ההשקעה במדינות החזקות", מסכם בית אור.  

 

אנטוניס סאמארס ראש ממשלת יוון אנטוניס סאמארס ראש ממשלת יוון צילום: רויטרס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x