$
בורסת ת"א

ירדו חזרה לאדמה: למה נכשלה ההנפקה בארה"ב?

אחת הסיבות היא שהאמריקאים לא אהבו את עסקת בעלי העניין של הסינים; בכל מקרה, ההשלכות של כישלון הנפקת אדמה על אי.די.בי יהיו חמורות, והיא עלולה להגיע לשווי נכסי שלילי

גולן חזני 21:0120.11.14

למה נכשלה הנפקת אדמה? נראה כי יש מספר סיבות. האחת – האמריקאים לא אהבו את עסקת בעלי העניין של הסינים. ההנפקה היתה אמורה לממן רכישה של ארבע חברות על ידי אדמה מחברת כמצ'יינה הסינית, בעלת השליטה באדמה, תמורת 624 מיליון דולר. כנראה שהמשקיעים האמריקאים העריכו שהחברות פשוט לא שוות את המחיר שבעלת השליטה דרשה.

 

סיבה שנייה – אדמה ביקשה להנפיק במכפיל הגבוה מהמכפיל שבו נסחרות המתחרות שלה בשוק. המשקיעים מצידם סברו שאין סיבה אמיתית לשלם עבור אדמה מכפיל גבוה יותר מהחברות המתחרות.

 

סיבה שלישית – פער גדול שנפתח בין המוסדיים הישראלים שהיו מוכנים לרכוש בטווח המחירים שהציבה החברה, טווח של 16-18 דולר למניה, לבין אילו האמריקאים - שלא היו מוכנים לשלם יותר מ-14 דולר למניה. האשמות ראשונות נגד הבנקים שהובילו את ההנפקה: גולדמן זאקס ומריל לינץ', החלו כבר לעלות על פני השטח. על איכות העבודה שעשו בגיוס משקיעים אמריקנים להנפקה. "אם צחי סולטן הצליח להביא את המוסדיים הישראלים הרבה מעבר לנתח שהוקצב להם, לא היתה סיבה שגולדמן ומריל לא יצליחו", אמר מקורב לחברה. רשמית, אומרים מקורבים להנפקה, ההנפקה נדחתה, ויתכן שתצא מאוחר יותר עם בנקי השקעות אחרים.

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: נמרוד גליקמן

 

מה השלכות הדרמה על אי.די.בי? חמורות. אי.די.בי תצטרך לשערך מחדש את האחזקה שלה באדמה, ו-40% המניות שהיא מחזיקה, כך מתברר הערב, אינן שוות את המחיר שרשום בספרים, מחיר העסקה של רכישת השליטה ע"י כמצ'יינה. המשמעות היא מחיקה של מאות מיליוני שקלים בדו"חות דסק"ש ואי.די.בי פתוח. הדרמה הזו עלולה להוביל את אי.די.בי פתוח לשווי נכסי שלילי, למרות הזרמה של 1.1 מיליארד שקל מידי בעלי השליטה אדוארדו אלשטיין ומוטי בן-משה, ולהביא את המניה והשווי של החברה לסחרור ראשון מאז רכשו בה את השליטה בבית המשפט בעקבות הסדר החוב של נוחי דנקנר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x