שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

חשיפת כלכליסט

פרשת הרצת המניות: יום אחד, 54 שיחות, בדרך לרכישות של 42 מיליון שקל

העובדות העיקריות אינן במחלוקת: לקראת ההנפקה בפברואר 2012 איתי שטרום רוכש מניות אי.די.בי במחיר מנופח ומוכר בזול. במשך שלושה ימים בעל השליטה, נוחי דנקנר, נמצא איתו בקשר הדוק ואף מסייע לו במימון אותה מסכת רכישות, אף שהכסף הולך לכיסו של שטרום ולא לקופת אי.די.בי

תומר גנון וזוהר שחר לוי 07:1618.11.14

לא פחות מ־54 שיחות ו־SMS החליפו ביניהם יו"ר אי.די.בי לשעבר, נוחי דנקנר, ובעלי חברת ISP, איתי שטרום, ביום אחד - 21 בפברואר 2012. היה זה היום הראשון מתוך שלושה שבהם, לטענת הפרקליטות, דנקנר ושטרום קשרו, יזמו, מימנו והוציאו לפועל תוכנית תרמיתית להריץ את מניית אי.די.בי; וזאת כדי לתמוך בשער גבוה למניה לקראת הנפקה, שבה גייסה החברה מהציבור 321 מיליון שקל.

"אנחנו חברים. מדברים או מסמסים אחת ליום, יומיים", העיד דנקנר בחקירתו ברשות ני"ע לגבי שטרום, "מתראים אחת לשבוע, שבועיים".

 

לאור עדותו של דנקנר ונוכח בדיקה שביצעו חוקרי הרשות, טוענים בפרקליטות כי ההתקשרות בין השניים בימים 21–23 בפברואר 2012 כללה עשרות SMS ושיחות טלפון רק ביום הראשון ומספר דומה ביום השני - וחרגה הרבה מעבר לרגיל. היקף השיחות ותוכני ה־SMS, לטענתה, מעידים על קשר אינטנסיבי חריג המגבש חשד כבד לפעילות פלילית.

התוכן ומועדי הביצוע של עשרות השיחות והודעות ה־SMS שהוחלפו באותם ימים בין שטרום לדנקנר, בין שטרום לעד המדינה, הסוחר עדי שלג, ובין דנקנר ושטרום למעורבים נוספים, הגיעו לידי "כלכליסט". אלה משרטטים, שעה אחרי שעה, את התנהלות המעורבים בפרשה.

 

 צילום: עמית שעל, אוראל כהן, ענר גרין

 

שטרום ושלג רכשו אז מניות של אי.די.בי בהיקף 42 מיליון שקל. שטרום ביצע עסקאות "חילוץ" מחוץ לבורסה עם אנשי עסקים שדנקנר הפנה אליו - יוסי ויליגר, אילן בן־דב, שמעון וינטרוב, צביקה בארינבוים (שתיווך עבור איתן אלדר) וגלעד טיסונה. אלה רכשו משטרום מניות בשווי כ־19 מיליון שקל בשערים נמוכים מאלה שקנה בבורסה. 15 מיליון שקל קיבל שטרום בין היתר הודות לשיחת טלפון שעשה דנקנר לבנק הבינלאומי.

 

מהלכים אלה מהווים ראיות מרכזיות שיובאו על שולחנו של שופט המחלקה הכלכלית, חאלד כבוב, שייאלץ לבחון ולהכריע: תרמית מניות או פעולות מסחר לגיטימיות?

 

בהיעדר הוכחות נחרצות, התיק נסיבתי

לפרקליטות אין אקדח מעשן, כמו האזנת סתר או SMS שמהן ניתן להסיק באופן חד־משמעי את הטענה המרכזית בכתב האישום - דנקנר יזם את ההרצה, או לפחות עודכן או היה צריך להבין שהפעילות שמבוצעת היא תרמיתית. העניין הזה הופך את התיק לנסיבתי, כלומר: השופט יידרש לקבוע אם אין דרך יותר סבירה ומתקבלת על הדעת לפרש את האירועים לעומת הפרשנות שמציעה הפרקליטות.

 

אלא שתיק נסיבתי עם ראיות כאלה הוא ממש לא בגדר חדשות טובות לדנקנר ושטרום. מכלול העסקאות, הפגישות וההתכתבויות בין המעורבים, וגם עדותו של עד המדינה, שבוודאי יהיה לה משקל כלשהו, עדיין מעוררים חשד כבד לתוכנית תרמיתית.

 

מניות נמכרות מחוץ לבורסה במחירי הפסד

העובדות העיקריות אינן במחלוקת. בצד אחד פועל עדי שלג בשירות שטרום, ואין ספק שהעסקאות המתואמות בין החשבונות של חברת ISP של שטרום לחשבונות של אשתו - שלא סומנו ולא דווחו בבורסה - היו תרמיתיות. שטרום מכר בתוך אותה תקופה "בלוקים" של אותן מניות מחוץ לבורסה במחירי הפסד, וכל זה במספר סיבובים: רכישה במחיר מנופח, ומכירה בזול.

 

נוחי דנקנר בבית המשפט נוחי דנקנר בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

באותם ימים דנקנר דיבר והתכתב עם שטרום עשרות פעמים. הוא גם הודה שידע על הפעילות של שטרום במניה, ואף סייע לו במימון בשלוש דרכים: פעם אחת כשדיבר בשבחו מול מנהל בכיר בבנק הבינלאומי, כדי שיקבל אשראי של 15 מיליון שקל; פעם שנייה כשהפנה חמישה אנשי עסקים שירכשו מניות משטרום, אף שהאינטרס הכלכלי שלו לכאורה היה שירכשו מניות בהנפקה, כדי שהכסף יגיע לאי.די.בי; ופעם שלישית כשנתן לשטרום 8 מיליון שקל, לטענתו כהלוואה, שסייעו לו לסגור חוב לבנק הבינלאומי בעסקה שבה שטרום בעצם מכר מניות לעצמו.

 

התקשרות מעוררת תמיהה היתה בין דנקנר ליוסי ויליגר, אז בעל השליטה בווילי פוד. בכתב ההגנה טען דנקנר שהוא שלח לשטרום אנשים שפקפק ברצינות כוונותיהם לגבי רכישת מניות בהנפקה. אלה, חשב, לא יכניסו כסף לקופת החברה - המטרה המוצהרת שלו. והנה ויליגר, שמעדכן אותו שדירקטוריון וילי פוד אישר להשקיע 10 מיליון שקל בהנפקה, נשלח על ידי דנקנר למחרת לרכוש מניות משטרום. ויליגר אפילו אומר לו "יש לי 5, 6 מיליון שקל להשקיע בהנפקה" אבל דנקנר, שהיה אמור לשמוח שכסף מוזרם לחברה, שולח אותו לקנות מניות משטרום. מדוע שדנקנר יעדיף לנתב כסף לשטרום ולא לחברה?

 

סנגוריו של דנקנר, עו״ד גיורא אדרת ויפעת מנור נהרי, מסרו: ״השופט כבוב רואה בחומרה את ההדלפות לתקשורת, עד כדי חשש לשיבוש הליכי המשפט. אנו מביעים את מורת רוחנו מהן, ומובן מאליו כי לא נשתף פעולה עם תופעה פסולה זו״. עוה"ד איריס ניב־סבאג ונוית נגב, המייצגות את שטרום, מסרו: "לא נגיב להדלפות מגמתיות המציגות תמונה חלקית ומעוותת".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x