שוק ההון

הדח"צים שאישרו שכר עתק לבכירים יידרשו לבלום אותו

באופן אבסורדי מנסה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר לפתור את בעיית ניגוד העניינים של הגופים המוסדיים הנדרשים לאשר שכר של קולגות בגופים פיננסיים

רחלי בינדמן 07:0916.06.14

בערב חג השבועות זימנה המפקחת על הביטוח דורית סלינגר את פרופ' תמיר אגמון ואת רוני מליניאק, שניהם דירקטורים חיצוניים בחברת הביטוח הפניקס, לשיחת נזיפה. כיצד, תהתה סלינגר, תמכו השניים באישור חבילת שכר מפנקת של 10 מיליון שקל בשנה למנכ"ל הפניקס אייל לפידות, וזאת, לטענתה, בניגוד גמור לחוזר מגבלות שכר בכירי הגופים המוסדיים שפרסמה כחודש קודם לכן.

כעת, באופן אבסורדי למדי, מנסה סלינגר לפתור את בעיית ניגוד העניינים של הגופים המוסדיים הנדרשים לאשר שכר של קולגות בגופים פיננסיים, דרך העברת החלטת ההצבעה לאותם דירקטורים חיצוניים, כדוגמת אלה שהכשירו את שכר העתק של לפידות.

 

המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר צילום: אבי אוחיון, לע"מ

 

טיוטת תקנות שיזמו במשותף סלינגר, שר האוצר יאיר לפיד ומנכ"לית המשרד יעל אנדורן, שעליה חתם השר לפני שבוע, קובעת כי כל החלטת הצבעה בנושא שכר של בכירים בגופים פיננסיים שהם חברות ציבוריות תגיע לאישור הדירקטורים החיצוניים בגופים הפיננסיים המחזיקים במניות של אותם גופים. זאת בעוד שעד כה מנהלי הגופים הפיננסיים הם שהחליטו כיצד להצביע לגבי חבילות שכר של מנהלים בחברות מתחרות. באוצר ניסו למצוא מזור לניגוד העניינים המובנה שבהצבעה של גוף מוסדי לגבי שכר של מנהל בגוף מתחרה, כאשר לגוף המצביע ברור שזו רק שאלה של זמן עד שהמתחרה יצטרך לאשר את שכר בכיריו שלו.

 

אלא שהפתרון המוצע רחוק מלפתור את הבעיה. סלינגר מקווה כי הדירקטורים החיצוניים - שאמורים לייצג את אינטרס הציבור בדירקטוריונים של המוסדיים - הם שיבלמו את חגיגת השכר בענף הפיננסים. אלא שמדובר בדיוק באותם דירקטורים שהכשירו בשנים עברו את חבילות השכר המנופחות של הבכירים בגופים שבהם הם מכהנים: יעקב דיאור, שולה בנדל ופרופ' יוסי יגיל, הדירקטורים החיצוניים בכלל ביטוח, הם שאישרו את השכר יוצא הדופן של איזי כהן, מנכ"ל כלל ביטוח שזכה ב־2013 לשכר בעלות של 18 מיליון שקל.

 

פרופ' ישראל גילעד, דוד גרנות ואפרים דרור הם הדירקטורים החיצוניים שאישרו בהראל שכר בעלות של 9 מיליון שקל ב־2013 לכל אחד מהמנכ"לים המשותפים בהראל (מישל סיבוני ושמעון אלקבץ). מאותם דירקטורים חיצוניים מצפה כעת סלינגר למנוע אישור שכר החורג מ־3.5 מיליון שקל לקולגות בגופים הפיננסיים המתחרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x