שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הנושים של אי.די.בי אחזקות חטפו תספורת של 42%

בתום יום המסחר הראשון במניית אי.די.בי פתוח מזה חמש שנים, הגיע שווי השוק של החברה למיליארד שקל. התמורה המיידית למחזיקי האג"ח והבנקים מסתכמת ב־572 מיליון שקל. חצי מיליארד שקל נותרו על הכף עד שתוכרע עסקת מכירת כלל ביטוח

יניב רחימי 07:5713.05.14

חמש שנים אחרי שנמחקה מהמסחר, חזרה אתמול אי.די.בי פתוחלהיסחר בבורסת ת"א. בכך הושלם השלב הראשון בהסדר החוב של החברה־האם אי.די.בי אחזקות.

עם סיום יום המסחר הגיע שווי השוק של אי.די.בי פתוח למיליארד שקל. שווי זה גבוה באחוזים בודדים מהערכת השווי של חברת הייעוץ MNS, שצורפה לחוות הדעת של המומחה הכלכלי אייל גבאי.

 

ביחס לשווי הנכסי הנקי (NAV) של אי.די.בי פתוח, המבוסס על מחירי השוק של אחזקותיה הציבוריות — כלל ביטוח ודסק"ש — מחיר המניה בשוק מייצג שווי הגבוה פי ארבעה. השווי הנכסי הנקי של אי.די.בי פתוח צפוי לעלות, אם כתוצאה ממכירת כלל ביטוח ואם באמצעות הזרמת 500 מיליון שקל על ידי בעלי השליטה החדשים.

 

רשת ביטחון מהבעלים

הסיבה המרכזית לפרמיה שמניית אי.די.בי פתוח נהנית ממנה נעוצה בהתחייבות של בעלי השליטה החדשים, אדוארדו אלשטיין ומוטי בן־משה, לספק לנושים מעין רשת ביטחון ולבצע הצעת רכש למניות שיועברו לנושים בשנים 2015–2016. רשת הביטחון של אלשטיין ובן־משה מתייחסת ל־26% מהון המניות של החברה. לצורך הבטחת ביצוע הצעת הרכש, שועבדו מניות אי.די.בי פתוח שהוקצו לבעלי השליטה החדשים בהיקף השווה לזה שהתחייבו לרכוש במסגרת הצעות הרכש העתידיות.

 

הצעות הרכש העתידיות ייעשו במחיר המשקף לאי.די.בי פתוח שווי חברה של 1.3 מיליארד שקל בתרחיש שבו כלל ביטוח נמכרת ו־1.9 מיליארד שקל במקרה שמכירת כלל לא תתממש. רשת הביטחון והשווי הגבוה של הצעות הרכש אחראים במידה רבה לפער הניכר בין שווי השוק של אי.די.בי פתוח לשווי הנכסי הנקי שלה.

 

 

58% מהחוב המקורי לנושים

רישום מניות אי.די.בי פתוח למסחר מאפשר לאמוד את שווי החבילה שקיבלו הנושים של אי.די.בי אחזקות ולהעריך את היקף התספורת. שווי השוק של מניות אי.די.בי פתוח שהוקצו לנושים על פי מחיר הסגירה ביום המסחר הראשון מגיע ל־272 מיליון שקל. יחד עם תוספת למזומן של 300 מיליון שקל שקיבלו הנושים, מסתכמת התמורה המיידית ב־572 מיליון שקל.

 

בשלב הבא, בהתאם להתפתחויות בעסקת המכירה של כלל ביטוח, יקבלו הנושים תמורות נוספות. בתרחיש שעסקת כלל ביטוח תושלם עד סוף ספטמבר יקבלו נושי אי.די.בי אחזקות 650 מיליון שקל נוספים, ונאמני ההסדר יעבירו את המניות המוחזקות בידיהם (20.75%) לבעלי השליטה החדשים. אם יחול אירוע המביא להפסקת עסקת כלל ביטוח, יועברו לנושים מניות אי.די.בי פתוח המוחזקות על ידי נאמני ההסדר, עו"ד חגי אולמן ואייל גבאי. מנגד התמורה הנוספת במזומן תצטמצם ל־150 מיליון שקל, ו־500 מיליון שקל יועברו לתוך אי.די.בי פתוח.

 

כפועל יוצא מהתמורות שהועברו לנושים בשלב הראשון של הסדר החוב ובהתחשב באלה הצפויות להתקבל בהתאם להתפתחויות מכירת כלל ביטוח, סך החבילה לנושים מגיע לכ־58% מהחוב המקורי של אי.די.בי אחזקות כלפיהם. כלומר, במחיר של 5.2 שקלים למניית אי.די.בי פתוח התספורת למחזיקי האג"ח ולבנקים קרדיט סוויס, לאומי ומזרחי טפחות מגיעה לכדי 42%.

 

מצב הנושים עשוי להשתפר בכפוף לכמה תרחישים אפשריים. ראשית, כל העלייה בשווי מניית אי.די.בי פתוח תתורגם באופן ישיר להגדלת התמורה ולכיווץ התספורת. כמו כן, בתרחיש שמאמצי התביעות נגד בעלי השליטה ונושאי המשרה באי.די.בי אחזקות יישאו פרי, נושי אי.די.בי אחזקות צפויים לקבל תמורה נוספת שתמתיק את הגלולה המרה.

 

אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה אדוארדו אלשטיין ומוטי בן משה צילום: אוראל כהן, אניה בוכמן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x