שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

הסדר החוב באי.די.בי: התיק בדרך חזרה לאורנשטיין

דירקטוריון אי.די.בי פתוח נוטה לקבל את דרישתו של מוטי בן־משה להצטרף לתביעה של 450 מיליון שקל להשבת הדיבידנדים. מחזיקי האג"ח: "הוא מבין ששילם מחיר גבוה, נחפש משקיע חדש"

גולן חזני 06:4602.03.14

תיק אי.די.ביחוזר לשולחנו של השופט איתן אורנשטיין: ל"כלכליסט" נודע כי חגי אולמן ואיל גבאי, הנאמנים של בית המשפט לניהול הסדר החוב, יעבירו היום או מחר להכרעתו של השופט את מסקנתם בעניין תביעת החוב של אי.די.בי פתוח להשבת הדיבידנדים שנטלה החברה־האם אי.די.בי אחזקות ב־2008–2010.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", דירקטוריון אי.די.בי פתוח התבקש על ידי בעל השליטה מוטי בן־משה להצטרף לתביעה של כ־450 מיליון שקל להשבת הדיבידנדים. הדירקטוריון החליט להצטרף לתביעה, ובמונחים משפטיים - לתהליך הוכחת החוב.

 

יו"ר הדירקטוריון אהרון פוגל תמך נחרצות בהגשת התביעה והוא שמקדם את הסכמת הדירקטוריון לה. ההחלטה הסופית בנוגע להגשת התביעה תתקבל בישיבת הדירקטוריון שתתקיים היום.

 

על רקע זה גובר החשש מפני קריסת הסדר החוב. מחזיקי האג"ח לא מוכנים לשום ויתור וטוענים כי המהלך של בן־משה ייצור כדור שלג בלתי ניתן לעצירה. מחזיקי האג"ח, שמחזיקים בפיקדון של מיליארד שקל של בן־משה ואדוארדו אלשטיין, מאיימים לממשו. לטענתם, החלטת הדירקטוריון נבעה ממסע הפחדה שהוביל בן־משה באמצעות נציגיו, ובראשם עו"ד רענן קליר. "התחכום וההמצאות שלו יעלו לו ביוקר", אמר גורם בולט בנציגות.

 

ההערכות היו שהעסקה תושלם בתוך חודשיים, אולם העניין מתארך, שכן שורה של רגולטורים טרם אישרו את ביצועה. היום ב־14:30 צפויה ישיבה סוערת של מחזיקי האג"ח עם הנאמנים של האג"ח והנאמנים מטעם בית המשפט, לשם קבלת החלטות אופרטיביות.

 

אלשטיין ובן-משה אלשטיין ובן-משה צילום: אוראל כהן, אניה בוכמן

 

להשביח את הנכס

 

בכיר בנציגות האג"ח אמר אתמול כי "בן־משה זיהה הזדמנות להקטין את התמורה לרכישת אי.די.בי ולהשביח במקביל את הנכס שהוא רוכש. הוא לוקח חלק מקופת אי.די.בי אחזקות תוך שימוש בטענות שווא. כולם - המחזיקים, השופט ובן־משה - ידעו כל הזמן שהתזרים של אי.די.בי פתוח בעייתי. למה בן־משה לא העלה את הדרישה הזאת כבר אז? עכשיו הוא אומר שלא ידע מכלום ועוד מצפה שנאמין לו? הרי הוא אמר בפירוש שבדק את הקבוצה וערך בדיקות נאותות".

 

הוא מוסיף כי "מי ששם בצד מיליארד שקל, חזקה עליו שיידע נתונים הידועים לציבור. הוא לא דרש התאמות עתידיות במחיר בשום שלב. עכשיו, כשהוא מבין שהבור בפתוח גדול יותר, הוא מפחיד את הדח"צים? הוא כנראה מבין ששילם מחיר גבוה עבור הנכס ומנסה להפחית אותו. זה לא יילך. היו לנו הצעות נוספות, נוכל לחלט את הכסף שלו ולחפש משקיע חדש".

המחזיקים חוששים שהמהלך נולד לאחר שבן־משה הבין כי יידרש להזרים לאי.די.בי פתוח סכומים גבוהים משתכנן. הרוכשים התחייבו להזרים הלוואה של 100 מיליון שקל אם ההסדר לא יושלם עד מרץ, אולם גבאי ואולמן הודיעו בשבוע שעבר כי ההלוואה תצטרך להיות בת 180 מיליון שקל.

 

חלק ממחזיקי האג"ח תובעים ליטול מבן־משה ומאלשטיין את הניהול המעשי של החברה בטענה כי ההסדר לא הושלם. אלה גורסים כי החברה עדיין שייכת להם למעשה, אך בן־משה מנהל את הדיונים, מתדרך את מנכ"לי החברות־הבנות ומצרף עורכי דין מטעמו לישיבות דירקטוריון, אף שאינם רשאים חוקית להשתתף בהן. לפיכך הם מקדמים מהלך למינוי דירקטורים נוספים מטעם המחזיקים באי.די.בי פתוח ולנטרול כוחם של הרוכשים עד השלמת ההסדר, בעיקר נוכח הקשיים שמרסקים את האמון בין הצדדים.

 

המחזיקים ויתרו על זכותם למינוי חמישה דירקטורים בתקופת הביניים עד השלמת ההסדר, והסכימו למנות שניים בלבד. אלשטיין ובן־משה מינו שני דירקטורים כל אחד, ולמעשה מנהלים את החברה.

 

הרוכשים מבקשים הקלות

 

בן־משה ואלשטיין פותחים כעת במו"מ מול הבנקים הנושים לשם קבלת הקלות בתנאי ההלוואה. על הפרק: הסעיפים שלפיהם על אי.די.בי פתוח להציג יכולת לפרוע את חובה חצי שנה קדימה, אחרת הבנקים יוכלו להעמידו לפירעון מיידי.

אם הנאמנים ימצאו את התביעה להשבת הדיבידנדים מבוססת, כחצי מיליארד שקל יתווספו לחובות אי.די.בי אחזקות. כך יירד חלקם של הנושים באופן יחסי, שכן חלק מהסכום הולך לקופת אי.די.בי פתוח, שבעלי השליטה בה הם בן־משה ואלשטיין. מחזיקי האג"ח אמורים להחזיק ב־46% ממניות אי.די.בי פתוח, אבל מעשית מדובר בהפחתת הסכום שיזרימו הרוכשים לחברה.

 

אולמן וגבאי ביקשו מבעל החוב של אי.די.בי אחזקות להגיש את דרישתם עד מחר. כיום חובה של החברה למחזיקי האג"ח ולבנקים לאומי וקרדיט סוויס גבוה מ־2 מיליארד שקל. אם תתקבל דרישתו של דירקטוריון אי.די.בי פתוח, העוגה, שאמורה להתחלק בין נושים של 2 מיליארד שקל, תחולק בין נושים של 2.5 מיליארד, כך שנושי החברה יקבלו סכום הנמוך בכ־20%–25% מזה שהיו אמורים. לקבל. מחזיקי האג"ח קיבלו מנאמני בית המשפט 60 מיליון שקל, שיוקפאו. לא ברור איזה סכום, אם בכלל, ייפסק כהחזר לטובת אי.די.בי פתוח.

 

אלשטיין שומר עד כה על שתיקה וזוכה לאמון מחזיקי האג"ח כאיש של מילה, שאין לו עניין ב"משחקים" של בן־משה. מנגד טענו מחזיקים אחרים כי הגיעה העת לומר את דברו. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x