שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בנק ישראל: אינדיקציות חיוביות להתמתנות מחירי הנדל"ן

כך עולה מפרוטוקול דיוני הריבית של חברי הוועדה המוניטרית בראשות קרנית פלוג: "עדיין קיימים סיכונים בשוק הדיור ומוקדם להסיק מהנתונים החדשים שחלה תפנית במגמה"

שאול אמסטרדמסקי 10:5006.01.14

חברי הוועדה המוניטרית של בנק ישראל - המחליטים על גובה הריבית במשק מדי חודש - הביעו אופטימיות זהירה לגבי שוק הדיור למגורים בישראל. מהפרוטוקולים שמפרסם הבוקר בנק ישראל, של דיוני הריבית שנערכו לפני שבועיים, עולה כי חברי הוועדה זיהו נתונים ראשוניים שעשויים להצביע על נקודת מפנה בשוק הדיור למגורים, כלומר על התמתנות עליות המחירים.

 

מהפרוטוקולים עולה שחברי הוועדה הסכימו כי "ההתמתנות שחלה בחודשים האחרונים בקצב העלייה של מחירי הדירות, בביצועי המשכנתאות החדשות ובמספר העסקאות - כמו גם המשך התרחבות של היצע הדירות, כפי שהוא מתבטא בנתונים על התחלות הבנייה ועל גמר הבנייה - מהווים אינדיקציה חיובית". עם זאת, חברי הוועדה הוסיפו ש"עדיין קיימים סיכונים בשוק הדיור ומוקדם להסיק מהנתונים החדשים שחלה תפנית במגמה".

 

חברי הוועדה המוניטרית טפחו לעצמם על השכם והחמיאו לבנק ישראל - בעיקר לאגף הפיקוח על הבנקים - על המדיניות שהוא מפעיל בחודשים האחרונים לריסון ביקוש למשכנתאות. בין הצעדים האחרונים שהפעיל בנק ישראל בתחום זה: הגבלת שיעור ההחזר החודשי על המשכנתא לעד 40% מההכנסה הפנויה של המשפחה; חיוב לקיחת חלק מהמשכנתא בריבית קבועה, ועוד.

 

הנגידה קרנית פלוג הנגידה קרנית פלוג צילום: אוראל כהן

 

חברי הוועדה המוניטרית ציינו כי "העלייה בריבית הממוצע על משכנתאות חדשות, והירידה ברמת הסיכון של המשכנתאות החדשות, מהוות עדות לאפקטיביות של המדיניות המקרו-יציבותית שנקט הפיקוח על הבנקים". במלים אחרות, בבנק ישראל רואים באופן חיובי את העלייה הקלה בריבית הממוצעת על המשכנתאות (במסלול של ריבית קבועה): האופן שבו היא מקשה מעט על לקיחת המשכנתא, עשוי לתרום על פי הבנק להפחתת הביקושים לדירות.

 

עוד ציינו חברי הוועדה כי שיעור האבטלה במשק הישראלי ממשיך להיות נמוך. יחד עם זאת, ייתכן שהתמונה הכוללת מתעתעת במשהו, הואיל ו"בשוק העבודה נמשכות המגמות המנוגדות של גידול בתעסוקה בשירותים הציבוריים וירידה בתעסוקה במגזר העסקי".

 

בראש הוועדה המוניטרית של בנק ישראל עומדת נגידת הבנק ד"ר קרנית פלוג וחברים בה מלבדה גם פרופ' ראובן גרונאו, פרופ' נתן זוסמן, פרופ' רפי מלניק ופרופ' אלכס צוקרמן. הוועדה מקיימת את דיוני הריבית בסוף כל חודש ומחליטה על גובה הריבית לחודש הבא. כעבור שבועיים מפרסם הבנק תקציר מפרוטוקולי דיוני הריבית, תוך השמטת שמות הדוברים. בחודש האחרון החליטה הוועדה להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי בגובה של 1%.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x