$
בורסת ת"א

מדוע קפצה מניית אי.די.בי אחזקות ב-26% במחזור של 12.9 מיליון שקל

לפי הכרעת בית המשפט אתמול מניית אי.די.בי אחזקות צפויה להפוך לשלד בורסאי בשווי של עד 2 מיליון שקל. אם כך, מדוע נסחרת החברה בבורסה לפי שווי שוק של 228 מיליון שקל

אורי טל טנא 17:4118.12.13

מניית אי.די.בי אחזקות זינקה היום (ד') לערך שוק של 231 מיליון שקל במחזור מסחר עצום של 12.9 מיליון שקל. מחזור המסחר התאפיין בכמות עצומה של עסקאות, מעל 2,200 עסקאות ביום - יותר מכמות העסקאות במניות פעילות כגון טבע וכיל וכל זה אחרי החלטת בית המשפט שמשמעותה מחיקת יתרת הערך שנותרה במניית אי.די.בי אחזקות.

 

לאחר הכרעת בית המשפט אתמול, למחזיקי המניות של אי.די.בי אחזקות לא נותר דבר, ואילו מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות, יחד עם אלשטיין ובן משה, יחזיקו במניות אי.די.בי פתוח - הצפויות להיות מונפקות מחדש בבורסה במהלך השנה הבאה. מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות צפויים לקבל ערך נוסף של כמיליון עד שני מיליון שקל באמצעות מכירת השלד הבורסאי שיוותר מאי.די.בי אחזקות. עם זאת, היום המניה נסחרה על פי ערך הגבוה פי יותר מ-100 מערכה הכלכלי ובמחזור מסחר אדיר.

 

כיצד נסביר את המסחר באידיבי אחזקות? האם היה כאן שורט סקוויז? הבורסה מפרסמת פעם בשבוע את יתרות השורט במניות, ואי.די.בי אחזקות לא מופיעה ברשימה. המניה לא מצויה במדדים ולכן תעודות הסל לא משאילות אותה, וכמעט בלתי אפשרי לבצע עליה השאלה. יתכן שהתרחש שורט סקוויז שנוצר מאתרים המאפשרים שורט ללא השאלת המניה אך דורשים סגירת הפוזיציה בסוף היום. אך קשה לדמיין היקף שורט כה גדול מאתרים אלו.

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: אוראל כהן

אפשרות הזויה אחרת היא שמשקיעים חושבים שאי.די.בי אחזקות היא אי.די.בי פיתוח, ושהיא יוצאת לדרך חדשה, ורוכשים את מניית אי.די.בי אחזקות במקום את מניית אי.די.בי פתוח (שעדיין לא הונפקה למסחר). אבל קשה להניח מחזור כה גדול של כסף שמבצע טעות כה טיפשית.

 

אפשרות שלישית היא אולי תקווה של המשקיעים שבסופו של יום הגורל יתהפך ובסוף ההצעה של דנקנר ושותפיו תגבור. אך הסיכוי לכך נמוך, וגם בתרחיש זה למחזיקי אידיבי אחזקות יישארו רק 6.25% ממניות אי.די.בי פתוח ולפי הערכים הסבירים למניית אי.די.בי פתוח מניית אי.די.בי אחזקות צריכה לקרוס ב-50% גם בתרחיש זה.

 

וכך אנו עומדים מול מסכי הבורסה המומים. יותר מ-12.5 מיליון שקל במעל ל-2,200 עסקאות סוחרים במניה במחיר מנותק לחלוטין מערכה הכלכלי. הקושי לבצע שורט על המניה מונע ממשקיעים לנצל את הכשל ומשאיר את המחיר המנופח של המניה באוויר. ויום מסחר זה, אולי מהווה את ההוכחה, שלטיפשות האנושית אין גבול.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x