$
בורסת ת"א

"החלטת ביהמ"ש באי.די.בי מגדירה מחדש את הכללים כשלא משלמים חובות"

כך לפי פסגות לאחר ההחלטה להעביר השליטה בקבוצה לאלשטיין ובן משה; הרב פינטו: "ההצטרפות של אלשטיין לכלכלה בארץ הקודש תהיה לעזר בפרנסת רבבות משפחות ישראליות"; מחזיקי אג"ח אי.די.בי פתוח: "יש לדרוש מקבוצת גרנובסקי-דנקנר להחזר הוצאות בגין ההתנהלות בתקופה האחרונה"

שי סלינס 16:1217.12.13

"תקדים אי.די.בי מגדיר מחדש את כללי המשחק בין גופים מוסדיים לבעלי שליטה שלא עומדים בהתחייבויותיהם כלפי ציבור החוסכים", כך לפי בית ההשקעות פסגות בתגובה להחלטת בית המשפט מוקדם יותר היום (ג') לאשר את ההסדר באי.די.בי כך שקבוצת אלשטיין-אקסטרה תהיה בעלת השליטה.  

"בית המשפט שם בהחלטו סוף להמשך משיכת הזמן לטובת בעל השליטה הנוכחי ולרעת ציבור החוסכים. אנו מקווים שמעתה ואילך כל הגורמים הרלוונטיים ישתפו פעולה לצורך הוצאתו לפועל של ההסדר לטובת בעלי אגרות החוב, שאינם מקבלים תשלומים מזה שנה וחצי", כותבים בפסגות. "ראוי, הוגן וצודק יהיה שקבוצת גרונובסקי-דנקנר תאפשר לנושים לממש את רצונם החד משמעי, תחדל מניסיונותיה לשנות את המציאות ותשים סוף לכל ההליכים המשפטיים המיותרים שתוצאתם הברורה היא שוב פגיעה בנושי החברה", הוסיפו.

 


 

עוד מציינים בפסגות כי תוצאות הסדר החוב באי.די.בי מהווים תקדים משמעותי ביותר בשוק ההון הישראלי בכל הקשור לניהול כספי ציבור. "הגופים המוסדיים הוכיחו כי לצד מיקסום החזר החוב בפן הכלכלי, הם מבקשים להוקיע את אותן נורמות פסולות שהביאו את הקונצרן למצבו הנוכחי ולא לאפשר מצב בו ״מה שהיה הוא שיהיה", אלא לאפשר לצאת לדרך חדשה, ראויה והוגנת יותר כלפי ציבור החוסכים", הוסיפו. 

 

נוחי דנקנר היום בבית המשפט נוחי דנקנר היום בבית המשפט צילום: מוטי קמחי, ynet

 

מחזיקי האג"ח דורשים מקבוצת גרנובסקי-דנקנר החזר הוצאות

 

עו"ד גיא גיסין, המייצג את מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח, מסר היום בשמם של המחזיקים כי השופט קבע למעשה כי מרגע שהחברה חדלת פרעון – נכסיה שייכים לנושים והם יכולים לבחור את הדרך העדיפה מבחינתם לשם השגת ריקברי מקסימלי לחובם.

 

"לאור פסק הדין, חייבים אותם דירקטורים כבר היום לדרוש מקבוצת גרנובסקי–נץ–חוסידמן ודנקנר , להשיב מיידית לקופת החברה את כל אותן הוצאות אדירות שהחברה נשאה בהן עד כה. אם לא יעשו כן, יחויבו אותם דירקטורים אישית בעלויות הללו ובנזקים שנגרמו מהתנהלות החברה בכל התקופה האחרונה", נמסר מהמחזיקים. 

 

פול אלן  השבוע בביהמ"ש פול אלן השבוע בביהמ"ש צילום: אוראל כהן

 

 

"כל יהודי צריך ללמוד ולהסיק מסקנות"

 

בית ההשקעות אקסלנס להחלטת ביהמ"ש בעניין חברת אי.די.בי כי "ביהמ"ש אימץ את עמדת הגופים המוסדיים ובהם אקסלנס וקיבל החלטה תקדימית שמשמעותה היא שהנושים יכולים לכפות הסדר בחברה שלא עומדת בחובותיה. חשוב להדגיש שהעברת הבעלות היא רק תחילת הדרך. בכוונתנו להמשיך לעקוב מקרוב אחר החברה והתנהלותה תחת הבעלות החדשה, לטובת לקוחותינו".

 

מדובר קבוצת אי.די.בי, רני רהב, נמסר: "כבוד בית המשפט קבע שראוי שהרגולטורים הם אלה שיעשו גילוי והוא קורא לכל רגולטור באשר הוא להעלות שאלות לגבי זהות בשליטה והמקורות הכספיים עד ה 29 דצמבר ועד אז הכל נעצר".

 

מי שיצר את הקשר הראשוני בין נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין, הרב יאשיהו פינטו, התייחס גם הוא להחלטה להעביר את השליטה באי.די.בי לידיו של אדוארדו אלשטיין: "כל יהודי צריך ללמוד ולהסיק מסקנות מההצלחה העסקית של אלשטיין בישראל. מי שמאמין באלוקים ומקפיד להתנהל ביושרה ובהגינות אינו מתפעל מן הקשיים שבדרך".

 

פינטו הוסיף כי "אין ספק שההצטרפות של אלשטיין לכלכלה בארץ הקודש תהיה לעזר בפרנסתם של רבבות משפחות ישראליות".

 

איש העסקים בנצי סוקי הוסיף: "בשנת 2008 האדמו"ר פינטו שיכנע את אדוארדו אלשטיין לרכוש את מגדל הליפסטיק בניו-יורק. כמו בעסקת אי.די.בי גם אז היו הרבה מאוד קשיים בדרך לעסקה וגם בתקופה לאחר שהושלמה, אבל אלשטיין ראה כיצד אמונת חכמים הופכת במעלה הדרך, גם אם יש קשיים באמצע, להצלחה".

 

עו״ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים: ״האתגר המרכזי העומד כעת בפני בעלי השליטה החדשים הוא לעשות ׳מייק-אובר׳ לממשל התאגידי באי.די.בי. לדנקנר היו לא מעט הישגים אך ההנהלה החדשה תיבחן בראש ובראשונה בכך שלא תאפשר עוד חליבת דיבידנדים על בסיס מניפולציות חשבונאיות, משיכת שכר במאות מיליוני שקלים לקבוצה מצומצמת של בכירים, ועסקאות בעלי עניין המגלגלות הפסדי עתק לכתפי הציבור״.

 

השתתפו בכתיבה: תומר גנון וזוהר ש לוי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x