$
בורסת ת"א

"דנקנר הוא איש רב זכויות אך הגיע הזמן להתקדם הלאה"

מוטי בן משה, יו"ר אקסטרה הולדינגס שמתמודדת על השליטה באי.די.בי, לא מבקש הארכות מבית המשפט ולא מפקפק בעליונות ההצעה שלו למחזיקים: "נגיש את ההצעה הגבוהה ביותר, לא בהכרח מבחינה כספית אלא מבחינת הביטחון הערכי"

גולן חזני 08:0616.10.13

קרוב לשנתיים שקבוצת אי.די.בי מתנהלת בדרך להסדר חוב, תהליך מעייף ארוך ומייגע. בשבועות האחרונים הפכה הדרך למנומנמת ואיבדה את העניין הרב שאפיינה אותה עד לפני כחודשיים.

 

עושה רושם שבימים הקרובים צפויה התעוררות של ממש בתהליך שנכנס לישורת האחרונה. אתמול, עם החשיפה באתר "כלכליסט" של הקבוצה הרביעית - אקסטרא הולדינגס שמתמודדת על רכישת השליטה בחברה, החל הקרב האמיתי על אי.די.בי.

 

יום ראשון הקרוב הוא היום הקובע והמועד האחרון שאותו הציב השופט איתן אורנשטיין להגשת הצעות לרכישת השליטה בחברה. המומחה והמשקיף מטעם בית המשפט, איל גבאי וחגי אולמן, הגישו אתמול בקשה לדחות מועד זה בשבועיים.

 

הבקשה באה לאור בקשתה של קבוצת בוש לקבל ההארכה כדי לסיים את הבדיקות שלה על חברות הפורטפוליו של אי.די.בי. מהארכה תהנה גם הקבוצה של גרנובסקי־דנקנר, שעד אתמול לא הודיעה על כינוס האסיפה הכללית של אמבלייז, מה שמונע ממנה להגיש את ההצעה בזמן. לעומת זאת, קבוצת אקסטרא הולדינגס מתנגדת למתן ארכה.

 

מביא את הבשורה?

מוטי בן־משה רק בן 39 וכבר עומד בראש אקסטרא הולדינגס, חברה שאיננה מוכרת בארץ אבל פעילה בגרמניה בעיקר בתחום הבילנג והאנרגיה. "זכיה שלנו תהיה טובה לא רק עבור מחזיקי האג"ח של החברה ובעלי המניות שלה, אלא גם עבור הצרכן הישראלי. התחרות בשוק הישראלי אינה גבוהה. המירווחים שאנחנו עובדים איתם באירופה יכולים להסביר כמה דברים לצרכן הישראלי על התחרות שאין כאן. זכיה תהיה בשורה עבור הצרכן הישראלי".

 

מוטי בן משה מוטי בן משה צילום: אניה בוכמן

 

בן משה מתכוון בעיקר לפעילויות של שופרסל וסלקום, שהן שתי החברות־הבנות שמעניינות יותר מכל את הקבוצה. "גם כלל ביטוח מעניינת אותנו אולם לצערי היא נמכרת כנראה ולא מנוכל למנוע זאת. אנחנו נגיש את ההצעה הגבוהה ביותר בשוק. לאו דווקא מבחינה כספית, אלא מבחינת הבטחון הערכי לבעלי החוב של החברה והחברות־הבנות. הקבוצה שלנו איתנה פיננסית ומחזיקה בחברת האנרגיה שלה לבדה מזומנים של 300 מיליון יורו. אני לא צריך להסתובב בעולם ולקבץ כספים".

 

אקסטרה הולדינג היא קבוצת אחזקות פרטית שמנהלת עסקי אנרגיה, תקשורת, ביטוח סחורות, בילינג ותיירות באנגליה, גרמניה והולנד. הקבוצה מעוניינת לרכוש את אי.די.בי באמצעות זרוע פעילות האנרגיה שלה בגרמניה, אקסטרה אנרג'י, או דרך חברה ייעודית שתוקם לצורך הרכישה. במהלך החודשים האחרונים נפגשה הקבוצה עם בעלי העניין באי.די.בי אחזקות ובימים האחרונים העבירה 100 מיליון דולר לחשבונות בנקים ישראלים. לא ברור מי הגופים הפרטיים מאחורי האחזקה במניות החברה.

 

מדובר בספקית האנרגיה הפרטית הגדולה ביותר בגרמניה ללקוחות קצה, המתאפיינות בשיעורי חדירה וצמיחה ניכרים במיוחד באירופה כולה. מהדו"חות המבוקרים של אקסטרה אנרג'י עולה כי החברה סיימה את שנת 2012 עם מחזור של 1.077 מיליארד יורו ורווח של למעלה מ־20 מיליון יורו. בדו"חותיה מציינת החברה שהיא מצפה כי בשנת הכספים הנוכחית, יגדל מחזור הפעילות של אספקת האנרגיה בגרמניה בלבד בלפחות 50% לכדי 1.6 מיליארד יורו, והרווח יצמח בלפחות 300% לכדי 80 מיליון יורו.

 

החברה מתמודדת עם החברות הגדולות בגרמניה בתחום האנרגיה באמצעות מחירים נמוכים ואגרסיביים. היא מחזיקה בנתח של 18% מהשוק והוקמה ב־2008 ע"י בן משה שעד אז היה פעיל בתחום הבינלינג. "יש לנו 2 מיליון לקוחות אנרגיה בגרמניה שאנחנו מספקים להם חשמל וגז. היתרון של הבילינג יכול לסייע לנו לייעל את הפעילות בשופרסל וסלקום. אתה יכול להגיד שאנחנו רמי לוי או גולן טלקום בגרמניה אבל היקפי הפעילויות והרווחים שלנו הם בסדר גודל אחר לגמרי", אומר בן־משה.

 

בקבוצה טוענים כי אין בה שום מינוף והיא נזילה. הנתון המעניין הוא שהקבוצה מתנגדת לדחייה של המועד האחרון להגשת ההצעות ועומדת על כך שהיא תהיה ביום ראשון. "התהליך נמשך יותר מדי זמן והגיעה העת שיגיע לסיומו. אידיבי פיתוח צריכה לצאת מהמצב ולהמשיך בפעילות העסקית שלה", אמר בן־משה.

 

"אני מגיע לארץ בסופי שבוע. אין לנו כאן פעילות אבל בדקנו מספר רכישות גדולות מחלקן ירדנו. את אידיבי אנחנו בודקים כבר ארבעה חודשים בצורה די מעמיקהה. הצמיחה שלנו בשוק הגרמני פנומנלית. אנחנו יודעים לייעל תהליכים. יש לנו נסיון גדול מאד בתחום הריטייל ויודעים להגיע לשיעורי חדירה שלא נראו בשוק לפנינו".

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: רויטרס

 

מה דעתך על נוחי דנקנר והניהול של אידיבי?

"התקשורת בארץ נהנית לעשות עליהום על אנשים. מי שלא עושה לא טועה. הטעויות שלו במעריב ידועות. הוא איש רב זכויות אבל הגיע הזמן להתקדם הלאה. באופן כללי דעתי היא שמי שלקח חוב צריך גם לשרת אותו". הקבוצה מתכוננת למרכז באמצעות פירמת רואי החשבון ארנסט אנד יאנג ועורך הדין רענן קליר המתמחה בהסדרי חוב.

 

בינתיים עושים דנקנר וגרנו בסקי מאמצי על לכנס אסיפה של בעלי המניות של אמבלייז לאישור עיסקת ההתמודדות על אידיב, והיום תכונס אסיפה כזו אחרי שהמכשולים הורדו. עם זאת, אסיפה כזו יכולה להתקיים רק שבועיים אחרי ההכרזה על כינוסה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x