$
בורסת ת"א

בזק: הכנסות הקבוצה ירדו ב-9%, הרווח הנקי עלה ב-15%

ההכנסות הסתכמו ב-2.35 מיליארד שקל ברבעון השני של 2013. דירקטוריון בזק המליץ לאשר חלוקת דיבידנד של 969 מיליון שקל בהתבסס על רווחי החברה במחצית הראשונה של השנה. מנכ"לית בזק: "עד סוף השנה נפרוס סיבים אופטיים למעל 400 אלף בתים"

אופיר דור 09:4205.08.13
הכנסות קבוצת בזק ברבעון השני של 2013 הסתכמו ב-2.35 מיליארד שקל, ירידה של 9% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, כך עולה מהדו"חות הכספיים של הקבוצה המתפרסמים היום (ב'). הירידה בהכנסות הקבוצה נבעה בעיקר מהגברת התחרות במגזר הסלולר שהביאה לירידה בהכנסות של החברה הבת פלאפון ממכירת ציוד קצה ומשירותים.

 

סטלה הנדלר סטלה הנדלר צילום: עמית מגל

 

למרות הירידה ברווח, בשורה התחתונה רשמה קבוצת בזק רווח נקי של 473 מיליון שקל ברבעון השני של השנה, עלייה של 15% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. . העלייה ברווח הנקי נובעת בין השאר מקיטון של 14% בהוצאות ההפעלה והכלליות של הקבוצה.

 

דירקטוריון בזק המליץ לאסיפת בעלי המניות לאשר חלוקת דיבידנד של 969 מיליון שקל בהתבסס על רווחי החברה. הדיבידנד השוטף יחולק בספטמבר במקביל לתשלום של 500 מיליון שקל, המהווה את המנה השישית מתוך דיבידנד מיוחד ושנוי במחלוקת של 3 מיליארד שקל. הדיבידנד המיוחד שלא מרווחי החברה אושר לחלוקה במהלך 2011 ומאז עורר לא מעט התנגדות בקרב מחזיקי האג"ח של בזק.

 

בזק קווי: ירידה של 3.4% בהכנסות

 

הכנסות הפעילות הקווית של בזק הסתכמו ברבעון השני של 2013 ב-1.12 מיליארד שקל, ירידה של 3.4% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. הקיטון בהכנסות נובע משחיקה בהכנסה לקו טלפון, ירידה במצבת המנויים ובהכנסות מדמי קישוריות לרשתות הסלולריות.

 

הירידה בהכנסות מותנה בעיקר עקב עלייה בהכנסות האינטרנט, שנבעה מגידול במספר מנויי האינטרנט ובהכנסה למנוי.

בזק הקווית איבדה ברבעון השני 18 אלף מנויי טלפון קווי, לעומת אובדן של 26 אלף מנויי טלפוניה ברבעון הראשון של השנה. ההכנסה מלקוח טלפוניה קווית ירדה ב-1.5% והתייצבה על 68 שקל לחודש ברבעון השני. לעומת זאת, בזק הגדילה את מצבת לקוחות האינטרנט שלה ב-17 אלף לשוחות לעומת גידול של 16 אלף לקוחות ברבעון הקודם. ההכנסה החודשית ממנוי אינטרנט עלתה ברבעון השני ב-2.5%, והתייצבה על 85 שקל.

 

מנכ"לית בזק סטלה הנדלר חשפה היום לראשונה את קצב ההתקדמות של החברה בפרויקט פריסת הסיבים האופטיים שלה עד בית הלקוח. ההודעה הגיעה על רקע התגבשות חברת התשתיות שתקים את מיזם הסיבים האופטיים על גבי תשתיות חברת החשמל.

 

הנדלר אמרה כי "בזק הגיעה כבר לכ-200 אלף בתים עם תשתית הסיבים האופטיים שלה, זאת במסגרת פרוייקט ה-Fiber NGN. אנו משקיעים בקצב מואץ בפריסת הרשת האופטית, כך שעד סוף השנה, נגיע למעל ל-400 אלף בתים בכל רחבי ישראל. אנו נמשיך להתמקד ולהשקיע בשדרוג התשתיות והרחבת מגוון שירותי התקשורת, זאת לצד מהלכים טכנולוגיים נוספים, כדי לספק ללקוחות כל קצב ושירות שיידרש". בכל מקרה בזק עדיין לא החלה להפעיל את תשתית הסיבים האופטיים שלה בפועל.

 

הנדלר אמרה עוד, כי "בזק כבר פורסת את רשת הסיבים האופטיים בעשרות ערים מצפון לדרום הארץ, ביניהן, באר שבע, אשדוד, ראשון לציון, קריית ביאליק, חולון, תל אביב, ירושלים, מודיעין, נהריה ואילת. כבר היום, רשת ה- NGN של בזק מספקת קצבים של עד 100 מגה, וה-Fiber NGN יאפשר גלישה במהירות 1 גיגה".

 

פלאפון: השחיקה בהכנסות לא נעצרה

 

הכנסות חברת פלאפון עמדו ברבעון השני על 915 מיליון שקל, ירידה של 5% לעומת הרבעון הראשון של השנה. לשם השוואה, ברבעון הראשון נרשם קיטון של 6% לעומת זה שלפניו – כך שקשה לדבר על האטה בשחיקה בהכנסות עדיין. אין טעם להשוות את תוצאות פלאפון לרבעון המקביל אשתקד כיוון שהמציאות בשוק הסלולר השתנתה בצורה דרסטית במהלך 2012.

 

מצבת המנויים של פלאפון ירדה ברבעון השני ב-39 אלף לעומת ירידה של 59 אלף לקוחות ברבעון הראשון של השנה. ההכנסה ממנוי עמדה על 85 שקלים ברבעון השני של השנה, ירידה של שקל לעומת הרבעון הראשון.

 

בזק בינלאומי: הכבל התת ימי מספק הכנסות

 

בזכות השיווק האגרסיבי של הכבל התת ימי שלה וצמיחה בתחום הפתרונות לעסקים, גדלו הכנסות בזק בינלאומי ברבעון השני ב-8.8% ביחס לרבעון המקביל אשתקד והסתכמו ב-359 מיליון שקל. מדובר בשיא הכנסות מאז הוקמה החברה.

גם ברמת ה-EBITDA (רווח תפעולי ללא פחת והפחתות) רשמה בזק בינלאומי עלייה של 6% לעומת :רבעון המקביל אשתקד.

 

yes: שחיקה קלה בהכנסה למנוי

 

הכנסות חברת הטלוויזיה הרב-ערוצית הסתכמו ב-404 מיליון שקל ברבעון השני של השנה, קיטון של 1.2% הנובע משחיקה בהכנסה הממוצעת ממנוי. ההכנסה הממוצעת מלקוח ירדה ב-0.9% והסתכמה ב-232 שקל לחודש לעומת 234 שקל לחודש ברבעון הראשון של השנה.

 

עם זאת, החברה הגדילה את מצבת הלקוחות שלה ב-5,000 לקוחות ברבעון השני, לאחר שלא גייסה לקוחות חדשים ברבעון הראשון של השנה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x