שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

רשות ני"ע סיימה החקירה בתיק אי.די.בי והעבירה את התיק לפרקליטות

החקירה הגלויה נגד נוחי דנקנר, איתי שטרום ועדי שלג, נפתחה בנובמבר האחרון בהוראת יו"ר רשות ניירות ערך וזאת בעקבות חקירה סמויה; דנקנר: "לא יזמתי שום מהלך תרמיתי, לא פעלתי ולא הפעלתי אף אחד למהלך תרמיתי"

גיא בן סימון וגולן חזני 11:3223.07.13

רשות ניירות ערך העבירה היום (ג') את תיק החקירה בנושא אי.די.בי לפרקליטות מחוז תל אביב וזאת לאחר שסיימה לחקור את הפרשה. בשלב זה לא ציינה רשות ני"ע מה המלצתה בנוגע לתיק, עם העברתו לפרקליטות, אולם משפטנים מעריכים כי התיק לא היה עובר ללא המלצה להגשת כתבי אישום נגד המעורבים בפרשה.

 

החקירה הגלויה נגד נוחי דנקנר, איתי שטרום ועדי שלג מנכ"ל סיטי ברוקר (לא סיטיבנק), נפתחה בנובמבר האחרון בהוראת יו"ר רשות ניירות ערך שמואל האוזר, וזאת בעקבות חקירה סמויה של מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות. רשות ניירות ערך בדקה חשדות לביצוע עבירות תרמית הנוגעות להנפקה שביצעה אי.די.בי ב-23 בפברואר של השנה שעברה.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: יריב כץ

 

בפברואר 2011 ביקשה אי.די.בי לגייס 342 מיליון שקל באמצעות הנפקה לציבור ולמוסדיים על מנת להימנע ממצוקה תזרימית. על פי החשד, בעל השליטה בחברה, נוחי דנקנר הפעיל את איתי שטרום, בעליה המשותף של ISP פיננשיאל טריידינג בע"מ ביחד עם עדי שלג, על מנת שיפעל להשפיע בדרכי תרמית על שערי מניית אי.די.בי בכדי לשפר את סיכויי הצלחת ההנפקה והמחיר שיתקבל בה.

 

על פי החשד, דנקנר פעל להשגת מימון בעבור ISP לטובת מטרה זו ובהמשך השתתף במימון התוכנית התרמיתית, הן באמצעיו שלו והן באמצעות אחרים אשר הופנו על ידו ל-ISP במהלך ימי המסחר בהן התקיימה הפעילות התרמיתית. זאת על מנת לרכוש את מניות החברה מ-ISP במטרה להזרים הון להמשך הפעילות התרמיתית אשר התבצעה בהיקפים של עשרות מיליוני שקלים.

 

על פי ממצאי החקירה, במקביל לפעולות הרכישה, מכרה חברת המסחר המעורבת בפרשה את מניות אי.די.בי לגורמים שונים המקורבים לדנקנר במחירים נמוכים ממחירי רכישת המניות ובמקביל המשיכה לרכוש את המניות בשערים גבוהים יותר. על פי החשד, דאג דנקנר שמקורביו ירכשו מחשבונות חברת המסחר את מניות החברה שנרכשו על ידיה ובכך "יחלצו" את חברת המסחר מאחזקותיהם במניות החברה תוך הזרמת מימון לחברת המסחר להמשך הפעילות התרמיתית והמשך רכישת המניות על ידם. זאת ועוד: על פי ממצאי החקירה, סמוך לאחר תום ההנפקה הזרים דנקנר מימון בסך 8 מליוני שקלים לחשבונו של האחר.

יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, סיכם היום את החקירה באמרו כי "מדובר בחקירה מורכבת ומסועפת שכללה בדיקה נרחבת של מעורבים. החקירה התקיימה במישור הסמוי ולאחר מכן במישור הגלוי כאשר צוות החקירה ניהל אותה לאורך כל הדרך באופן מוקפד, ללא משוא פנים וללא פניות".

 

בתגובה להודעת הרשות לני"ע מ-23 ביולי אמר נוחי דנקנר: "בהתייחס להנפקת מניות של IDB שהתקיימה בפברואר 2012, ולהודעת הרשות לניירות ערך, אני מבקש להבהיר כי לא יזמתי שום מהלך תרמיתי, לא פעלתי ולא הפעלתי אף אחד למהלך תרמיתי ולא מימנתי שום תוכנית תרמיתית. אני בטוח שאמת עובדתית זו תתברר במהרה. עם סיום החקירה והעברתה באופן טבעי לפרקליטות, אני מקווה שלאחר עיון בחומר הראיות תתקבל החלטה לסגור את התיק".

 

עוה״ד איריס ניב-סבאג ונוית נגב ממשרד שינמן-נגב-ניב, המייצגות את איתי שטרום מסרו בתגובה: "אנו משוכנעות, כי איתי שטרום פעל כחוק ולא עבר כל עבירה. לחקירה זו אין קשר לכספי לקוחות והיא אינה נוגעת בשום היבט בנושא זה".

 

באי כוחו של עדי שלג, עוה"ד גיל דחוח וגלית רוטנברג ממשרד דחוח ושות' מסרו בתגובה: "למדנו על ההחלטה הבוקר. מדובר בפרשה מורכבת ונתייחס לדברים בזמן ובמקום הראויים".

x