$
בורסת ת"א

לאחר שנתיים: אסם מפצה המנכ"ל על החזרה מניו זילנד בחצי מיליון שקל

בנוסף אישרו בעלי המניות להעניק לאיציק צאיג אופציות בשווי של 1.5 מיליון שקל בגין ביצועי החברה ב-2013. אנטרופי: "הבונוס אינו אמור להיות קרוב לכסף"

מיקי גרינפלד 13:0410.07.13

אסיפת בעלי המניות של יצרנית המזון אסם החליטה היום (ד') לאשר למנכ"ל החברה איציק צאיג, מענק ופיצוי בסכום כולל של 2.1 מיליון שקל.

 

הסכום ששיקבל צאיג, מורכב מפיצוי של 540 אלף שקל בגין הוצאות שהיו כרוכות בחזרתו לישראל מניו זילנד בשנת 2011 לטובת קבלת תפקיד מנכ"ל אסם ומאופציות הקרובות לכסף בסכום של 1.56 מיליון שקל, וזאת בגין ביצועי החברה בשנת 2013.

 

 

 

צאיג חזר לישראל בשנת 2011 לנהל את חטיבת אסם ישראל, כהכנה לכניסה עתידית לתפקיד מנכ"ל הקבוצה במקום גזי קפלן. הוא נכנס לתפקיד המנכ"ל שנה מאוחר יותר, לאחר פרישתו של קפלן.

 

הפיצוי בגין חזרתו של צאיג לארץ לפני כשנתיים אושר על ידי 96% מבעלי המניות ובהתאם להמלצה של חברת הייעוץ למוסדיים - אנטרופי. למעשה, כל הגופים המוסדיים אישרו את הבקשה מלבד בית ההשקעות פסגות. 

 

אנטרופי נימקו את ההחלטה שלהם לאשר את המענק וכתבו: "אנו מוצאים כי הרציונל העומד בבסיס התשלום עצמו המבוקש כחיובי לאור כך שהוא נגזר מהחלטה עסקית שוטפת שהתקבלה בחברה באשר להצבתו בתפקיד חדש והעתקת מגוריו בחזרה לישראל".

 

עם זאת, ציינה אנטרופי בדו"ח שלה כי אסם לא העבירה לה הבהרות נוספות לגבי התשלום, למרות בקשתה - לנוכח העובדה שהחברה החליטה על הפיצוי שנתיים לאחר האירועים. במקום זאת אסם העבירה לאנטרופי התייחסות קצרה לנושא, וביקשה מחברת היעוץ שלא להעבירה לבעלי המניות. 

 

מנכ"ל אסם איציק צאיג מנכ"ל אסם איציק צאיג צילום: יוסי צבקר

 

אופציות קרובות לכסף

בנוסף לפיצוי החד פעמי למנכ"ל, בעלי המניות אישרו כאמור, מתן אופציות פנטום לצאיג בהיקף של 12 משכורות חודשיות - בשווי של 1.56 מיליון שקל בגין ביצועי החברה ב-2013. הצעה זו אושרה על ידי 85% מבעלי המניות שאינם בעלי עניין. במקרה זה עבר המענק את אישור בעלי המניות בניגוד להמצלה של אנטרופי שהמליצה שלא לאשר את המענק.

 

אנטרופי קבעה שבונוס מסוג זה, המסתמך על שיפור במצב החברה, אינו אמור להיות קרוב לכסף, כפי שניתן לצאיג: "אנו מסתייגים מתנאי תוכנית האופציות אשר, בין היתר, קובעת כי האופציות יוענקו במחיר המימוש שהינו "בסביבות הכסף", קבעה אנטרופי. בין המוסדיים המובילים שהתנגדו למתן הבונוס ניתן למנות את פסגות, אילון, הלמן אלדובי, איפקס ומגדל-מקפת. "אנו מוצאים בעייתיות בענקת האופציות, על אף שמדובר בתוכנית תגמול רוחבית של החברה ועל רקע כך שהחבילה עצמה נאמדת על ידינו כסבירה", הסבירו בחברת הייעוץ. 

 

מינוי דירקטורים

עוד אישרה היום האסיפה (ברוב רגיל) את מינויים מחדש של דירקטורים לא חיצוניים, ובהם דן פרופר וגד פרופר. אישור המינוי מחדש של הדירקטור אברהם פינקלשטיין נעשה בניגוד להמלצת אנטרופי, שקבעה כי בתוקף היותו נושא משרה בחברה, מינויו עשוי להוות פוטנציאל לניגוד עניינים. 

 

אנטרופי אף המליצה שלא לאשר את המינוי מחדש של כלל הדירקטורים האחרים, לנוכח השיעור הנמוך של דירקטורים בלתי תלויים המשתתפים בפועל באסיפות של אסם.

 

אנטרופי הפנתה את תשומת הלב לכך ששניים מהדירטורים שאישורם מחדש הובא לאישור האסיפה - אלי זהר ודורסוואמי ננדקשורה, השתתפו בשיעור של כ-33% ו-67% מישיבות הדירקטוריון ב-12 החודשים האחרונים.

 

למרות קביעת חברת היעוץ בעניין פינקלשטיין, אסם בחרה להביא לאישור את המינוי מחדש של כלל הדירקטורים במקשה אחת, ללא הצבעה אישית על כל אחד ואחד מהם.  

 

מאסם נמסר בתגובה כי "כל התשובות ניתנו בפירוט ובשקיפות מלאה באסיפת בעלי המניות של אסם שאישרה את הדברים ברב קולות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x